موضوع: اخبار

تمایل كورش تهامی برای بازی در نقش بیمار مبتلا به ایدز

تمایل كورش تهامی برای بازی در نقش بیمار مبتلا به ایدز

بازیگر فیلم سینمایی «گناهكاران» با ابراز امیدواری نسبت به جدی گرفتن سوژه مبتلایان به ایدز گفت: شخصا برای بازی در نقش یك مبتلا به ایدز اعلام آمادگی می‌كنم تا وظیفه خود را در قبال این بیماران انجام دهم. كورش تهامی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا درباره اهمیت پرداختن به سوژه بیماران صعب العلاج از جمله بیماران اچ آی وی اظهار داشت: یكی از دلایل ابتلا به بیماری ایدز آگاه نبودن جوانان و نوجوانان درباره ریشه های ابتلا به این بیماری است و شاید بخشی مهم از این موضوع ناشی از آن می شود كه سینما و تلویزیون چنان كه باید درباره آن تصویرسازی نكرده اند.

وی ادامه داد: یكی از دلایل استفاده نشدن از سوژه مبتلایان به ایدز در آثار نمایشی نیز آن است كه تهیه كنندگان و كارگردانان از سخن گفتن درباره روابط پرخطر جنسی كه یكی از ریشه های ابتلاست می هراسند چون فكر می كنند این مساله خط قرمز است در صورتی كه شخصا فكر می كنم یك هنرمند می تواند با رعایت چارچوب ها حتی در این باره هم محصول سینمایی یا تلویزیونی خوب تولید كند. بازیگر سریال هایی چون "زیر تیغ" و "شوق پرواز" خاطر نشان كرد: تلویزیون ما در زمینه پرداختن به ایدز پیشرو بوده و سال ها پیش از این یكی از اپیزودهای "داستان یك شهر" اصغر فرهادی به دقت در این باره واكاوی كرد با این حال در سال های بعد چنان كه باید این سوژه جدی گرفته نشد.

وی ادامه داد: الان وقتش است كه تلویزیون تعارف را كنار بگذارد و سوژه بیماران اچ.آی.وی را در زمره سوژه های دارای اولویت خود قرار دهد و نویسندگان و كارگردانان با دغدغه بیشتری روی این سوژه كار كنند و مدیران تلویزیون با روی باز از فیلمنامه های با مضمون بیماران اچ.آی.وی استفاده كنند. تهامی افزود: جامعه ما جامعه ای جوان است و یكی از وظایف رسانه ملی در قبال این جامعه جوان آشنایی او با ریشه های ابتلا به بیماریهای مهلكی چون ایدز است. تلویزیون و در كنار آن سینما وظیفه دارند در این باره اطلاع رسانی كنند.

بازیگر فیلم "برف روی شیروانی داغ" درباره ترس برخی از بازیگران برای ایفای نقش در قالب مبتلایان به ایدز گفت: ترس از نشناختن كاراكتر و عدم تحقیقات كافی درباره آن نشات می گیرد. وقتی شما به فیلمنامه ای كه دست گرفته ای اعتقاد نداشته باشی باید هم بترسی. وی ادامه داد: كارگردانان باید با تحقیق كامل سراغ سوژه ایدز بروند و درامی واقع گرایانه خلق كنند كه به نقض غرض دچار نشود. این هم منوط به جدی گرفتن پروسه تحقیقاتی كار است؛ وقتی درباره یك مبتلا به ایدز حرف می زنیم باید به لحاظ جسمی و روحی او را شناخته باشیم و این میسر نیست مگر با انجام كار تحقیقاتی كافی.

این بازیگر سینما خاطر نشان كرد: لازم است مدیران محافظه كار را كنار بگذارند و نگارش سناریوهای مبتنی با واقعیت در این باره در دستور كار قرار گیرد. در راستای كمك به اطلاع رسانی درباره ایدز از طریق هنر، از ابتدای سال جدید كمپین "هنر+ایدز" راه افتاده كه می كوشد در گفت و گو با هنرمندان چرایی پرداخت نشدن به سوژه ایدز در آثار هنری را واكاوی كند.