موضوع: اخبار

محمدعلی کشاورز هم به کمپین «هنر+ایدز» پیوست

محمدعلی کشاورز هم به کمپین «هنر+ایدز» پیوست

بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون کشورمان ضمن اعلام حمایت از تشکیل کمپین «هنر + ایدز» به سینماگران توصیه کرد توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند. به گزارش خبرگزاری مهر، محمدعلی کشاورز بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون با ابراز خرسندی از تشکیل کمپین «هنر+ ایدز» توضیح داد: هیچ کس به اندازه کسی که بیمار است از حال بیماران خبر ندارد. من در این مدتی که درگیر شکستگی پا و بعد لگنم شدم بیش از قبل فهمیدم که سلامتی چه نعمت بزرگی است و بیماران ما به ویژه بیماران لاعلاج چه می کشند.

وی ادامه داد: همواره در دعاهایم قبل از همه سلامتی تمامی بیماران و از جمله بیماران مبتلا به ایدز را از خدا خواسته ام. امیدوارم آنها بتوانند با امیدواری بیشتری به مبارزه با بیماری ادامه دهند و یادشان نرود که از یک طرف خداوند در سخت ترین شرایط کنار آنهاست و از طرف دیگر جامعه پزشکی چه در ایران و چه در جهان مدام در حال انجام تحقیقات برای رفع این بیماری است.

بازیگر آثار ماندگاری چون «هزاردستان» و «پدرسالار» با اشاره به لزوم پرداختن به زندگی بیماران مبتلا به اچ.آی.وی در آثار نمایشی اظهار کرد: سوژه های فیلمنامه ها هرچقدر ملموس تر باشد طبیعی است که مخاطبان بیشتری را هم پیدا می کند. در کنار این لازم است مخاطبان درباره برخی بیماری ها مانند ایدز بیشتر بدانند که هم یاد بگیرند با این بیماران چطور رفتار کنند و دوم اینکه برای پیشگیری از ابتلا به چنین بیماری هایی از چه رفتارهایی بپرهیزند.

وی با اشاره به شرم و خجالتی که برخی از فیلمسازان از پرداختن به زندگی بیماران ایدز دارند، گفت: اینکه برخی از کارگردانان و نویسندگان می گویند از پرداختن به سوژه بیماران ایدزی خجالت می کشند زیبنده نیست. اتفاقا هنرمندان ما باید در زمینه اطلاع رسانی پیرامون ایدز پیشرو باشند. پس خجالت را کنار بگذارند و محصول نمایشی تولید کنند و یادشان نرود همواره ارتقای فرهنگی بوده که باعث ارتقای نظام سلامت شده است.

کشاورز بیان کرد: هنرمندان باید اول از همه در جهت تبیین نجابت، شرافت، ایرانیت و انسانیت گام بردارند و شکی نباید داشت که تصویرگری معضلات زندگی یک بیمار اچ.آی.وی با هدف آگاه سازی مردمان، یک اقدام کاملا انسانی است. بنابراین فیلمسازان می توانند در خانه هایشان بنشینند و برای بیماران ایدزی دعا کنند. این کاری است که همه مردمان هم می توانند بکنند اما وظیفه انسانی یک فیلمساز آن است که بکوشد دردهای بیماران ایدزی را کمتر کند.

بازیگر «مادر» و «روز واقعه» افزود: همان طور که پزشکان با دید انسانی می کوشند شرایط کاهش پیشرفت ویروس در بدن یک بیمار ایدزی را فراهم کنند هنرمندان هم می توانند با اطلاع رسانی در سینما یا تلویزیون و تئاتر لزوم برخورد محترمانه با بیماران ایدزی را به مردمان بیاموزند زیرا این تعبیر که همه بیماران مبتلا به اچ.آی.وی گناهکارند درست نیست.

کشاورز در انتهای گفتگوی خود با ابراز امیدواری نسبت به پیشرفت علم پزشکی درباره بیماران ایدزی بیان کرد: امیدوارم هر چه زودتر علم پزشکی به چنان پیشرفتی برسد که ایدز ریشه کن شود اما تا آن موقع سینما و تلویزیون و تئاتر وظیفه دارند که تا می توانند درباره بیماران اچ.آی.وی اطلاع رسانی کنند. هنر نسبت به همه انسان‌ها وظیفه دارد و وظیفه هنر نسبت به بیماران دوچندان است. از هنرمندان فهیم ایرانی درخواست دارم در آثارشان جدی تر از قبل به بیماران توجه نشان دهند.

کمپین «هنر+ایدز» که از نوروز ۹۵ آغاز به کار کرده، کمپینی مردم‌نهاد است که می‌کوشد زمینه ارتباط بیشتر میان اهالی هنر و مردمان در زمینه آگاهی بخشی پیرامون این بیماری را فراهم کند و به بررسی دلایل عدم استفاده کافی هنرهای نمایشی از سوژه های مرتبط با بیماران اچ آی وی بپردازد.