موضوع: اخبار

کشف روش جدید برای درمان قطعی ایدز

کشف روش جدید برای درمان قطعی ایدز

تاکنون داروهای مختلفی برای مهار تکثیر اچ آی وی در بدن میزبان به کار می رفتته اند اما چون ویروس خود را به ژنوم سلول میزبان وارد می کرد امکان پاک کردن آن از بدن میزبان وجود نداشت. به تازگی دانشمندانی در آلمان توانسته اند آنزیمی بسازند که پرو ویروس اچ آی وی را در ژنوم سلول های میزبان شناسایی کرده و آن را از ژنوم قیچی می کند. با این کار اچ آی وی به طور کامل از سلول های میزبان حذف می شود و به نظر می رسد درمان قطعی اچ آی وی باشد. این روش آزمایش های اولیه در محیط کشت و در بدن موش های انسانی شده را به خوبی پشت سر گذاشته است و در آینده نزدیک ممکن است به صورت بالینی به کار گرفته شود. متن اصلی خبر را در اینجا ببینید.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بر اساس گزارش مجله‌ تخصصی «نیچر بایوتکنولوژی»، دو متخصص آلمانی دانشگاه تکنیکی «درسدن» و انستیتو «هاینریش پته» هامبورگ موفق به کشف روش نوینی برای مبارزه با ویروس ایدز شده‌اند.

«فرانک بوخهولتس» و «یوآخیم هاوبر» در مقاله‌ای که در این مجله ‌منتشر کرده‌اند به شرح چگونگی دستیابی به این موفقیت و ریشه‌کن کردن بقایای ویروس HIV از بدن بیمار پرداخته‌اند. به گزارش دویچه‌وله، دلیل عدم موفقیت پزشکان برای غلبه بر بیماری ایدز تاکنون، ماندگار شدن بقایای این ویروس در سلول‌های بنیادین بیمار است. داروهایی که تاکنون برای کاهش اثرات منفی آن تهیه شده، تنها برای جلوگیری از گسترش ویروس در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند و کمکی به درمان بیماری نمی‌کنند.

فرانک بوخهولتس و یوآخیم هاوبر در مقاله‌ خود نوشته‌اند که طی آزمایش‌های بسیار، آنزیمی پرورش داده‌اند که به کمک آن می‌توان به سلول‌های بنیادین راه یافت و بسیاری از سلول‌هایی را که به ویروس ایدز آلوده شده‌اند از دیگر سلول‌ها جدا کرد. به گفته‌ این دو دانشمندان، این آنزیم که Rekombinase Brec 1 نامیده می‌شود حتی قادر است دو سر سلول‌های جدا شده را به هم وصل کند.

مجله‌ نیچر بایوتکنولوژی این کشف را گامی بزرگ در راه درمان قطعی و دائمی ایدز ارزیابی کرده است. این شیوه هنوز مراحل آزمایشگاهی خود را می‌گذراند. فرانک بوخهولتس و یوآخیم هاوبر در حال تدارک مقدمات انجام آزمایش روی بدن بیماران ایدزی هستند. به گفته‌ هاوبر، هزینه‌ مرحله‌ اول آزمایش با حضور 10 داوطلب مبتلا به ایدز، 15 میلیون یورو محاسبه شده است. او البته می‌گوید برای دستیابی به نتایج قطعی اولیه چندین سال وقت لازم است.

نظرات کاربران
شهروز
1399/04/25
سلام ، مرد 31 ساله هستم که یک خانم مشکوک به ایدز آلت بنده را خورده ، میخواستم ببینم هیچ گونه احتمال انتقال وجود نداره ؟خیلی نگرانم