موضوع: اخبار

انتقال ایدز از طریق سس به غذا، در ساندویچ فروشی، سوژه جدید شایعه پردازان

انتقال ایدز از طریق سس به غذا، در ساندویچ فروشی، سوژه جدید شایعه پردازان

احتمالا در سایت ها و شبکه های اجتماعی مختلف خبری مبنی بر انتقال ویروس ایدز (HIV)، از طریق اضافه کردن سس در اغذیه فروشی ها، دیده یا شنیده اید. این خبر با متن ذیل سوژه جدید شایعه پردازان شده است:

فاجعه مرگبار در ایران. مغازه ساندویچی که در کرمانشاه توسط داعش تاسیس شده بود دستگیر شد. این مغازه به غذاهای مردم خون یک زن ایدزی را تزریق میکرد روزانه 20 سی سی خون آلوده از این زن گرفته میشد و به غذای هر نفر چند قطره همراه سس تزریق میشد. روزانه حداقل بیش از 100 نفر از این راه آلوده ایدز می شدند. چندین مغازه ساندویچی دیگر در سراسر ایران مشغول اینکار هستند. لطفا به دوستان خود و گروه های دیگر اطلاع رسانی کنید.

سایت مرکز ملی پیشگیری از ایدز ایران به عنوان مرجع رسمی اطلاع رسانی ایدز در کشور، این خبر را تایید نمی کند و با توضیحات ذیل اعلام می کند که چنین خبری ارزش علمی ندارد.

چنین شایعه ای از نظر علمی نادرست است چون اچ آی وی بیرون از بدن انسان معمولا در عرض چند دقیقه غیرفعال می شود، نسبت به نور و حرارت (گرمای غذا) مقاوم نیست و مواد شیمیایی (سس و ادویه) و تغییرات pH (اسید معده) هم آن را غیرفعال می کنند. به علاوه بزاق دهان هم آنزیم هایی دارد که تعدادی از ویروسها را غیرفعال می کند. بنابراین اچ آی وی به هیچ وجه از راه خوراکی ها سرایت نمی کند.

از سوی دیگر هیچ انسان مبتلایی حاضر نمی شود خونش را برای مبتلا کردن دیگران بگیرند. تمام مبتلایان زن و مرد در ایران خدمات درمانی و داروهای ضد اچ آی وی را رایگان می توانند از مراکز مشاوره بیماری های رفتاری بگیرند و دلیلی برای به خطر انداختن دیگران ندارند. این نوع شایعات برخاسته از یک نوع توهم توطئه و انگ و تبعیض بر علیه مبتلایان به اچ آی وی و به خصوص زنان است و جز ایجاد هراس و کاهش سرمایه اجتماعی هیچ کارکردی ندارد.

در مورد تصاویر منتشر شده به نقل از سایت شایعات، سرنگ در حال تزریق به ساندویچ، حاوی سس بوده و مربوط به تهیه عکس های تبلیغاتی مک دونالد می باشد! تصویر دیگر یک اغذیه فروشی در خیابان نیلوفر تهران و دیگری برخورد نیروی انتظامی با روزه خواری را نشان می دهد.