موضوع: اخبار

چالش ایدز با ابعاد وسیع اجتماعی و بهداشتی در حال گسترش است

چالش ایدز با ابعاد وسیع اجتماعی و بهداشتی در حال گسترش است

دکتر مجید رضازاده، رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در همایش روز جهانی ایدز، ایدز را چالشی دانست که با همه ابعاد اجتماعی و بهداشتی خود در حال گسترش است. وی افزود: گسترش HIV ‌در کشور از طریق معتادان تزریقی کنترل شد اما امروز به نحو خطرناکی انتقال از طریق تماس جنسی ادامه دارد و نگرانی از بازگشت انتقال HIV‌ از طریق تزریق مواد نیز وجود دارد.

دکتر رضازاده روز جهانی ایدز را چنین توصیف کرد:

1- فرصتی برای نگاه به دست آوردهایمان و آنچه باید به دست آورد

2- برای آنکه فاصله ها را پر کنیم

3- فرصتی برای اعلام همبستگی و نشان دادن تعهد همه ارکان دولت

ایشان در ادامه رفع انگ و تبعیض و پیشگیری، شناسایی، درمان و رشد متوازن و گسترش سریع خدمات را از اقداماتی برشمرد که باید در جهت رسیدن به هدف پایان همه گیری ایدز انجام شود و در این خصوص به برنامه های استراتژیک پیشگیری و کنترل ایدز که یک برنامه کشوری و با مشارکت همه ارکان دولت درحال اجرا است، نیز اشاره نمودند و اذعان داشتند که سازمان بهزیستی به عنوان موثرترین سازمان اجتماعی کشور تعهد خود را مبنی بر اجرای وظابف برنامه استراتژیک اعلام می نماید.

رضازاده آموزش همتایان، حمایت همتایان و خدمات کاهش آسیب را از رویکرد های سازمان بهزیستی بیان کرد و از فعالیت 2200 مرکز و تیم درمان و کاهش آسیب، 5000 تیم اجتماع محور، 400 پایگاه محله ای سلامت اجتماعی و 1620 مرکز مشاوره روانشناختی خبر داد. ایشان مصرف گنندگان تزریقی و بی خانمان مواد، زنان در معرض آسیب، کودکان کار و خیایان و افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند را از گروه های هدف سازمان بهزیستی کشور نام برد.

دکتر رضازاده در ادامه صحبت های خود به راهکارهای موجود برای کنترل ایدز اشاره کرد و گفت: همه راه های پیشگیری و کنترل ایدز یک پیام دارد:

آرمان رسیدن به مرحله انتقال صفر جز با همکاری بین بخشی و همراهی همه بخش های حاکمیت رخ نخواهد داد.

وی آموزش همتایان و حمایت همتایان را به منظور پیشگیری از HIV را از برنامه‌های سازمان بهزیستی عنوان کرد و افزود: تربیت 110 هزار آموزشگر همتا از اقدامات سازمان بهزیستی در این زمینه بوده است. همچنین 137 مرکز گذری (DIC) زیر نظر سازمان بهزیستی با 255 تیم سیار (Outreach) و 65 سرپناه شبانه (Shelter)، آموزش های پیشگیری از ایدز و خدمات گوناگون را به 99 هزار و 800 معتاد تزریقی در سراسر کشور ارائه می‌دهند. ایشان از دفتر عمران سازمان ملل متحد در ایران و  ستاد مبارزه با مواد مخدر به خاطر حمایت هایشان در این موارد تشکر کردند.

رضازاده کتب تالیفی سازمان بهزیستی کشور را در زمینه بیماری ایدز معرفی کرد و گفت: این کتاب ها به همراه تحقیقاتی که در زمینه های مختلف در مورد این بیماری صورت می‌گیرد در وبسایت مرکز ملی پیشگیری از ایدز ایران به نشانی aids.ir در دسترس هستند. همچنین پاسخگویی به سوالات کاربران در مورد بیماری ایدز را نیز از امکانات منحصر به فرد این وبسایت دانست و گفت تاکنون بالغ بر 15700 سوال در این وبسایت به ثبت رسیده است. ایشان در پایان به اپلیکشن پیام رسان ایرانی پارس اپ که چند ماه پیش خبر راه اندازی آن را داده بود اشاره کرد و گفت: این اپلیکشن در حال پیاده سازی است. دکتر رضازاده امیدواری خود را در راستای بهره گیری از تحلیل های علمی و آماری از اطلاعات این اپلیکیشن، جهت تسهیل اجرای سایر طرح ها و برنامه های کشور ابراز نمودند.