موضوع: اخبار

انجام هزار مشاوره و آزمایش اچ ‌ای ‌وی در اتوبوس ایدز

انجام هزار مشاوره و آزمایش اچ ‌ای ‌وی در اتوبوس ایدز

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت گفت: در 18 روز فعالیت اتوبوس ایدز هزار مشاوره و آزمایش اچ آی وی برای داوطلبان غرب تهران انجام شد. دکتر عباس صداقت در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه همایش ایدز که به مناسبت روز جهانی ایدز در وزارت بهداشت برگزار شد افزود: دهم آذر مصادف با اول دسامبر روز جهانی ایدز است و در کشور نیز امروز این همایش را به همین مناسبت برگزار کردیم.

وی گفت: در این همایش مسئولان دستگاه های دولتی و مردمی مرتبط با آموزش و کنترل ایدز حضور دارند. چرا که گسترش همکاری های بین بخشی از جمله راه های موثر پیشگیری از این بیماری است. دکتر صداقت با اشاره به شعار امسال روز جهانی ایدز افزود: تاکید بر درمان به عنوان کلید پیشگیری با حمایت بیماران از جمله شعارهای امسال برای بالا بردن پوشش درمانی این بیماران در روز جهانی ایدز عنوان شده است.

وی گفت: همه با هم بشتابیم برای پایان همه گیری اچ ای وی از دیگر شعارهای امسال برای روز جهانی ایدز عنوان شده است که نشان دهنده تاکید بر محوریت جامعه و تقویت همکاری های بین بخشی است. رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت افزود: راه اندازی اتوبوس ایدز از جمله فعالیت های آموزشی در راستای تقویت و افزایش دسترسی و اطلاع رسانی درباره اچ ای وی و ایدز بوده است.

وی با اشاره به استقبال خوب مردم غرب تهران از این طرح گفت: مناطق شمال شرق و جنوب تهران که تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی هستند در مرحله بعدی این طرح را اجرا می کنند ضمن اینکه این برنامه در کلان شهرهای دیگر از جمله اهواز، تبریز و اصفهان نیز انجام شده است.دکتر صداقت افزود: نتایج قطعی آزمایش های انجام شده در اتوبوس ایدز هنوز مشخص نشده است و باید تست های تکمیلی و تاییدی نهایی انجام شود.

وی با اشاره به برنامه سه نود گفت: جامعه جهانی سه هدف را برای پیشگیری، کنترل و ریشه کردن ایدز درنظر گرفته است که ایران نیز در این طرح شرکت دارد؛ به اینصورت که تا سال 2020 باید 90 درصد افراد مبتلا شناسایی شوند، 90 درصد افراد شناسایی شده تحت درمان قرار گیرند و 90 درصد افراد تحت درمان، درمان موثر دریافت کرده باشند.