موضوع: اخبار

پیام دبیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی ایدز

پیام دبیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به مناسبت روز جهانی ایدز

دکتر علاء الوان دبیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت در پیامی به مناسبت روز جهانی ایدز تاکید کرد: باید انگ و تبعیض علیه افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی را از بین ببریم. به گزارش وب دا؛ متن این پیام به شرح زیر است:

درمان اچ‌آی‌وی با داروهای ضد رتروویروسی روشی نجات بخش است. شروع زود هنگام درمان و متوقف ساختن ویروس، مزایای بسیاری به همراه دارد. این روش کیفیت زندگی و طول عمر افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی را افزایش می‌دهد و سلامت عمومی را از منافع کاهش انتقال ویروس برخوردار می‌کند. با تکیه بر شواهد بسیار زیاد، سازمان جهانی بهداشت اخیراٌ اقدام به تدوین نسخه‌ای به روز رسانی شده از راهنمای درمان اچ‌آی‌وی نموده است که در آن بدون توجه به سطح نقصان سیستم ایمنی، درمان تمام مبتلایان به عفونت اچ‌آی‌وی توصیه شده است.

در حالی که تعداد افراد تحت درمان به صورت مستمر در حال افرایش است، منطقه ما هنوز پایین‌ترین سطح پوشش درمان در جهان را دارد تا امروز کمتر از یک پنجم افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی درمان دارویی دریافت می‌کنند. بهبود دسترسی به درمان ضد رتروویروسی موضوعی پیچیده‌تر از تنها در اختیار گذاشتن داروهای ضد رتروویروس است. این موضوع نیازمند تلاش هماهنگ دولت در همکاری با سازمان‌های مدنی، افراد مبتلا، بخش خصوصی و دیگران، بمنظور دخیل نمودن افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی در ارائه خدمات پیوسته در زمینه مراقبت اچ‌آی‌وی به آنان است.

این بدان معنی است که افراد در معرض خطر ابتلا باید دسترسی آسان به آزمایش اچ‌آی‌وی داشته باشند و افرادی که مبتلا تشخیص داده می شوند به سمت خدمات درمانی اچ‌آی‌وی هدایت شده و به جهت ادامه درمان و مراقبت دائمی (در طول زندگی) حمایت شوند. مهمتر از همه اینکه ما باید انگ و تبعیض علیه افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی را از بین ببریم. در این منطقه، انگ ابتلا به اچ‌آی‌وی باعث شده است که افرادی که در معرض خطر هستند از انجام آزمایش و دریافت مراقبت خودداری کنند و بنابراین همه گیری اچ‌آی‌وی ماندگار است.

این مسئولیت رهبران حوزه سلامت است که نهایت تلاش خود را برای از بین بردن انگ و تبعیض موجود در حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی انجام داده و افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی را در مقابل تبعات چنین رفتارهایی محافظت کنند. در همین خصوص، خوشنودم که توزیع یک بسته منطقه‌ای جدید در مورد دانش اولیه اچ‌آی‌وی و کاهش انگ را در میان کارکنان مراقبت بهداشتی اعلام کنم.

امسال، جهان تعهد کرده است در قالب اهداف توسعه پایدار، همه‌گیری ایدز را تا سال 2030 پایان دهد سازمان جهانی بهداشت در حال تدوین استراتژی منطقه‌ای و جهانی برای تحقق این هدف می باشد. این مهم فقط می‌تواند از ارتقای فعالیت‌های پیشگیری و رفع خلاء موجود در پوشش درمان محقق گردد. پیام ما در این روز جهانی ایدز "اجرایی نمودن تعهد" و تعمیم درمان به تمام افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی است.