موضوع: اخبار

اعتیاد پای ثابت در آمار صعودی مبتلایان به ایدز

اعتیاد پای ثابت در آمار صعودی مبتلایان به ایدز

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: اعتیاد راه ورود به رفتارهای پرخطر اجتماعی و جنسی در نهایت پای ثابت مبتلایان ایدز است. دکتر حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص شیوع بیماری ایدز در ایران گفت: آمار مبتلایان به ایدز هر 3 ماه یکبار اعلام می‌گردد‌. با توجه به ملاحظات مذهبی که در ایران داریم و کنترلی که در موارد تزریقی انجام داده‌ایم خوشبختانه آمار بالایی درمقایسه با کشورهای مشابه نداریم ولی از آنجایی که هر یک مورد ابتلا به ویروس ایدز ممکن است بسیار از افراد را مورد تهدید قرار دهد، اهمیت موضوع برای ما بسیار بالا است.

وی در خصوص اقدامات و مراقبت‌هایی که باید از سوی مردم برای جلوگیری از ابتلا به ایدز صورت گیرد، عنوان کرد: مردم باید از رفتارهای پرخطر خودداری کنند. اعتیاد راه ورود به این رفتارهای پرخطر اجتماعی و جنسی است. وی در خصوص آماری که از مبتلایان به ایدز وجود دارد، تصریح کرد: آماری که از مبتلایان به ایدز ارائه می‌گردد یک آمار تجمعی است اگر یک رقم در آمار ارائه شده اشتباه صورت گیرد می‌تواند موجب سوء تفاهم‌هایی گردد ما آمار مبتلایان به ایدز را در هر فصل بدست می‌آوریم و با سال‌های گذشته و یا دوره‌های گذشته مورد مقایسه قرار می‌دهیم‌. این آمار افزایش یافته است اما در یک کشور 70 میلیونی، اگر به طور مثال 0.1 درصد افراد به ایدز مبتلا باشند،‌ این رقم نیز ، رقم درشتی خواهد بود‌. اما میزان ابتلا به درصد زیاد نیست برای ما حتی یک نفر هم رقم زیادی محسوب می‌شود. چون می‌تواند به سایرین آسیب برساند. 

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص اقدامات وزارت بهداشت در این خصوص بیان کرد: خوشبختانه مسائلی که در گذشته مربوط به خون و از منشاء خارجی بود کنترل شده است. آگاه سازی مردم به درستی انجام می‌شود اقدامات پیگیرانه برای افراد در معرض خطر که عمدتا افرادی هستند که یا اعتیاد تزریقی دارند و یا روابط جنسی کنترل نشده دارند، صورت گرفته است در مواردی اقدامات غربالگری خاصی انجام شده و در موارد ابتلا هم برای کنترل بیماری و سرایت آن اقداماتی صورت گرفته است. همچنین در زندان‌ها و مناطق خاص و شهرهایی که کانون برخی از اقدامات هستند کنترل‌هایی در نظر گرفته شده است.