آشنایی با خدمات کاهش آسیب و دیگر سیستم های بهداشتی درمانی

آشنایی با خدمات کاهش آسیب و دیگر سیستم های بهداشتی درمانی

برای شما که به عنوان عضو تیم امدادرسانی سیار در حال خدمت هستید مهم است بدانید که خدمات شما در چه چارچوبی تعریف می شود و دیگر سیستم های مرتبط با شما در سطح محلی که فعالیت می کنید چه مراکزی هستند. قبل از آن باید بدانیم که منظور از کاهش آسیب چیست؟ در این خصوص تعاریف متفاوتی وجود دارد؛ یکی از ساده ترین و جامع ترین تعریف های کاهش آسیب این است:

"کاهش آسیب هر چیزی است كه خطر بروز آسیب را برای فردی كه نمی خواهد یا نمی تواند از رفتار پر خطر خود دست بردارد كاهش می دهد و از تغییرات رفتاری تا تغییرات در استفاده از مواد و روابط جنسی درجه بندی می شود". خدمات کاهش آسیب برای گروه های هدف مختلف متفاوت است به طور مثال؛

در حیطه مصرف تزریقی مواد «کاهش آسیب» مجموعه ای از مداخلاتی می باشد که برای پیشگیری از انتقال اچ آی وی و دیگر عفونت هایی است که از طریق اشتراک وسایل تزریق ناسترون رخ می دهد" ولی در حیطه تن فروشی و رفتارهای پر خطر جنسی مجموعه مداخلاتی است که برای پیشگیری از انتقال اچ آی وی از طریق رفتارهای جنسی پر خطر رخ می دهد. در حیطه ای که شما فعالیت می کنید منظور از کلمه آسیب؛ اچ آی وی و دیگر عفونت های قابل انتقال از راه خون نظیر هپاتیت می باشد، همچنین مشکلات بهداشتی که مستقیما از رفتار پر خطر ناشی شوند نظیر عفونت های پوستی حین تزریق و بیماری های آمیزشی مثل سوزاک از طریق جنسی از جمله آسیب ها می باشند.

اصول کاهش آسیب بسیار ساده هستند و می توان آنها را چنین بر شمرد:

 • آسیب نرسانید.

 • کاری که امکان انجام آن است اول انجام دهید.

 • تغییرات کوچک آسان تر هستند.

 • یک مورد را چند بار و به روش های مختلف بیان کنید.

 • به مصرف کنندگان تزریقی مواد و زنان یا مردان تن فروش اطلاعات و ابزار لازم را بدهید.

 • گروه هدف را در کارهای مرتبط با خودشان دخیل کنید.

رویكرد كاهش آسیب با دیگر رویكردهای رایج در جامعه نسبت به مسئله اعتیاد تفاوت هایی دارد كه درك آنها برای پیاده سازی هرچه بهتر مفاهیم آن در جامعه ضروری به نظر می رسد. مهمترین نكته این است كه رویكرد كاهش آسیب و گسترش آن نه به عنوان پاسخ اصلی به مسئله اعتیاد و رفتارهای جنسی پر خطر در جوامع انسانی گسترش پیدا كرده است بلكه به عنوان راهبردی موفق برای كنترل اچ آی وی در بین مصرف كنندگان تزریقی مواد و تن فروشان و متعاقب آن جلوگیری از گسترش آن از این گروه به جامعه عمومی شناخته شده است، هر چند از پی آمدهای آن می تواند کنترل اعتیاد و رفتار پرخطر جنسی نیز باشد.

در سطح مفهومی برخلاف رویكردهای قبلی كه مصرف مواد و یا تن فروشی را گناه، جرم و مفاهیمی از این دست می دانند، رویكردی خنثی داشته و به عنوان یك مسئله ارزشی به مصرف مواد یا تن فروشی نگاه نمی كند. به همین جهت سلسله مراتب خطر در کاهش آسیب تعریف شده است. این سلسه مراتب در حیطه مصرف مواد عبارتند از:

 • هرگز از مواد مخدر استفاده نكنید یا آن را متوقف كنید.

 • اگر مجبور به مصرف هستید، تزریق نكنید.

 • اگر مجبور به تزریق هستید، حداقل از سرنگ استفاده شده یا مشترك استفاده نكنید.

 • اگر مجبور به استفاده مجدد هستید، از وسایل خودتان دوباره استفاده كنید.

 • اگر از وسایل دیگران استفاده می كنید، با شیوه مناسب آنها را تمیز كنید.

نقطه ارائه خدمات کاهش آسیب در جامعه تیم های امداد رسانی سیار و مراکز گذری هستند. ولی برای ارائه خدمات بهتر باید دیگر مراکز ارائه خدمات و شیوه ارائه خدمت آنها را بدانید. موارد زیر حداقل هایی هستند که باید از آن اطلاع داشته باشید:

مراکز گذری منطقه:

بسیاری از خدمات کاهش آسیب توسط شما قابل ارائه نیستند پس باید بتوانید مراجعین خود را به مراکز گذری مرتبط ارجاع دهید. در این خصوص لازم است نشانی، تلفن ساعت فعالیت و گروه هدف اصلی مرکز (زنان/مردان) و خدماتی را که ارائه می دهند به خوبی بشناسید تا مراجع شما سر در گم نشود. توجه داشته باشید که معمولا ارجاع مراجع برای بار نخست بسیار سخت می باشد پس اگر اشتباه ارجاع داده باشید امکان ارجاع مجدد به مراتب سخت تر می باشد.

مراکز مشاوره بیماری های رفتاری:

 مشاوره و آزمایش داوطلبانه برای کسانی که از وضعیت اچ آی وی خود اطلاعی ندارند و همچنین کلیه خدماتی که برای افراد اچ آی وی مثبت لازم است در این مراکز ارائه می شوند. اطمینان داشته باشید نشانی، تلفن و ساعت فعالیت مرکز را می دانید.

شلتر و خوابگاه شبانه:

در بین مشتریان شما چه زن و چه مرد کسانی هستند که نیازمند محلی امن و گرم برای خوابی راحت هستند. شلتر ها و خوابگاه های شبانه به خوبی این خدمات را ارائه می دهند، بنابر این لازم است محل دقیق و تلفن و ساعت فعالیت و خدماتی را که ارائه می دهند (به طور مثال شام می دهند یا خیر؟ حمام دارند یا نه؟) به خوبی بدانید.

مراکز درمان اعتیاد:

 برای کسانی که چه زن و چه مرد تمایل دارند تا اعتیاد خود را ترک کنند باید نشانی و تلفن چند مرکز را که نزدیک بوده و با قیمت مناسبی ارائه خدمت می دهند بدانید.

تلفن های اضطراری:

برای شما به عنوان تیم سیار اصلا عجیب نیست که در موقعیت ها و پاتوق ها به کسانی بر بخورید که نیاز به خدمات اورژانسی پزشکی داشته باشند (مثل فردی که دچار بیش مصرفی یا سنکوپ ناشی از مصرف بیش از حد مواد شده است) در چنین شرایطی باید بتوانید بلافاصله با فوریت های پزشکی تماس گرفته و نشانی دقیق محل را به آنها بدهید.

مراکز خیریه و حمایتی و سازمان های مردم نهاد حمایت گر:

مراجعین شما به بسیاری از خدمات حمایتی نیاز دارند، خدماتی که می تواند باعث شود تا بسیاری از رفتارهای پر خطر خود را ترک کنند. شما باید فهرستی از مراکز خیریه و حمایتی مرتبط داشته باشید تا بتوانید متقاضیان را به شیوه صحیحی ارجاع دهید.

باشگاه مثبت:

باشگاه مثبت محلی است که به ارائه خدمات و حمایت های روانی اجتماعی از افراد اچ آی وی مثبت و خانواده هایشان می پردازد. چنین محلی برای یک فرد اچ آی وی مثبت رانده شده از خانواده حکم بهشت را دارد! پس او را سریعا به این باشگاه ارجاع دهید.