موضوع: مشاوره

مشاوره و آزمایش داوطلبانه ایدز

 مشاوره و آزمایش داوطلبانه ایدز

مشاوره اچ آی وی فرآیندی از ارتباط است كه شامل دو فردی است كه برای حل یك بحران، یك مشكل یا تصمیم‌گیری درباره موضوعات و رفتارهای بسیار شخصی، با همدیگر ملاقات می‌كنند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) مشاوره ایدز را این چنین تعریف می‌كند:

گفتگویی بین مراجع و مراقبان بهداشتی با هدف توانمند كردن مراجع برای مقابله با فشار روانی و تصمیم‌گیری‌های شخصی مرتبط با اچ آی وی / ایدز.

هدف مشاوره، افزایش ظرفیت تصمیم‌گیری مراجع می‌باشد. در سطوح مرتبط با سلامتی، آموزش بهداشت قسمت جدایی ناپذیر مشاوره است. به هر حال مشاوره، مترادف آموزش نیست. فرآیند مشاوره فراتر از آموزش است و انتخاب رفتار مناسب را در مراجع تسهیل می‌كند.

VCT مهم‌ترین ابزار به‌صرفه در كنترل و پیشگیری از اچ آی وی / ایدز می‌باشد. VCT افراد را انگیزه‌مند می‌كند تا رفتار جنسی و تزریق سالم داشته باشند. VCT افراد با رفتار پرخطر را تشویق می‌كند كه در مورد وضعیت های اچ آی وی خودشان اطلاع پیدا كنند و بدین طریق به پاره شدن زنجیره‌ی انتقال عفونت، كمك می‌كند.

همچنین نكته كلیدی در ورود به خدمات مراقبتی و حمایتی برای افرادی كه با اچ آی وی / ایدز زندگی می‌كنند (PLWHA) می‌باشد. این‌ها شامل دستیابی به مداخلات است تا انتقال اچ آی وی مادر به كودك (MTCT) كاهش پیدا كند؛ مداخلاتی برای پیشگیری از عفونت‌های فرصت‌طلب (برای مثال درمان پیشگیرانه سل و پیشگیری برای عفونت‌های دیگر)؛ به‌علاوه خدمات پزشكی و حمایتی دیگر كه می‌تواند به افراد اچ آی وی مثبت كمك كند تا زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشند.

خدمات VCT، افرادی را كه با اچ آی وی/ ایدز زندگی می‌كنند را قادر می‌سازد تا برنامه بهتری را آینده برای خودشان داشته باشند. همچنین كمك می‌كند كه تبعیض و تمایز ناشی از بیماری كه آنان در جامعه با آنها رو به رو می‌شود، كاهش پیدا كند. عموماً، VCT یك رویكرد كل‌نگر را پیشنهاد می‌كند و اچ آی وی را در یك بافت وسیع‌تری از زندگی افراد مورد توجه قرار می‌دهد كه شامل فقر و ارتباط آن با رفتارهای پرخطر است.