موضوع: اخبار

برای اولین بار در ایران؛ تولد دوقلوهای سالم از پدری مبتلا به AIDS/HIV

برای اولین بار در ایران؛ تولد دوقلوهای سالم از پدری مبتلا به AIDS/HIV

دومین روز از حضور هیات ۵ نفره اعزامی گروه مامایی دانشگاه هاولر كردستان عراق، دكتر حمدیه میرخان احمد مدیر گروه مامایی دانشكده پرستاری دانشگاه هاولر؛ دكتر اوین رشید مصطفی، سرپرستار بخش زایمان، ورده حسن عبدالله معاون مدیر گروه مامایی، خوناو حسن حمید معاون مدیر بیمارستان زنان و زایمان هاولر و كلثوم سفری استاد گروه مامایی صبح یكشنبه ۲۹ شهریور ماه از بخش های زنان، زایمان، نوزادان و ان آی سی یو بیمارستان ولیعصر (عج) دیدار كردند. 

در این دیدار كه به همراهی دكتر افسانه صدوقی اصل،‌ مسئول توسعه امور بین الملل و مژگان هاشم زاده، كارشناس بالینی مامایی دانشكده پرستاری و مامایی تهران و شبنم وفائی نژاد كارشناس مسئول اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه صورت گرفت، دكتر حمدیه میرخان احمد و همراهانش با حضور در بخش های یاد شده از فضای فیزیكی بلوك زایمان طبیعی، نحوه نگهداری نوزادان در بخش نوزادان، ارائه مراقبت های مامایی در بخش ان آی سی یو، نوع آماده سازی مادران برای زایمان، ‌وضعیت مادر در لیبر، نحوه آموزش و مشاوره شیردهی به مادر بعد از تولد نوزاد، اقامت مادر در جوار نوزادان بستری شده برای تغذیه با شیر مادر و اتاق عمل زایمان سزارین بازدید كردند. 

دومین روز از بازدید هیات اعزامی دانشگاه هاولر كردستان

در ادامه هیات اعزامی از مركز تحقیقات ایدز ایران واقع در مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) نیز بازدید كردند. سمانه معلمی مسئول روابط بین الملل هدف این مركز را افزایش طول عمر افراد مبتلا، جلوگیری از انتقال HIV و بالا بردن سلامت افرادی كه با HIV زندگی می كنند،‌ عنوان كرد. وی انجام فعالیت های پژوهشی در زمینه اپیدمیولوژی، پیشگیری، روش های آزمایشگاهی، درمان و مراقبت، سلامت روان، اعتیاد و سایر رفتارهای پرخطر، نشر دانش كسب شده و ظرفیت سازی برای ارائه دهندگان مراقب بهداشتی و سازمان ها در سطوح كشوری و منطقه ای، ارائه خدمات بالینی و روانی برای افراد مبتلا به HIV و خانواده آنها، ایجاد و حفظ باشگاه یاران مثبت برای افراد HIV مثبت با هدف فراهم آوردن امكانات تفریحی، مهارت های زندگی و فعالیت های رفاهی را از مهم ترین فعالیت های مركز برشمرد. 

دكتر علی نقی، پژوهشگر ارشد مركز تحقیقات ایدز ایران نیز با اشاره به انتقال ایدز از طریق فرآورده‌های خونی آلوده در موج اول و انتقال از طریق اعتیاد تزریقی و سرنگ آلوده در موج دوم؛ اپیدمی موج سوم ایدز در ایران را انتقال HIV از طریق ارتباط جنسی محافظت نشده دانست. زهرا بیات جوزانی، مدیر اداری و اجرایی مركز از شناسایی زنان كارگر جنسی، تشویق استفاده از كاندوم در روابط جنسی در خانم های پرخطر، ترویج استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری برای خانم های مبتلا به HIV، شستشوی اسپرم در مردان مبتلا به HIV و ترغیب خانواده ها برای باروری را از پروژه های مهم مركز دانست. 

این كارشناس مامایی گفت: مبتلایان به HIV‌ با استفاده از دارو طول عمرشان بیشتر شده و علاقمند به بچه دار شدن هستند. در مورد زوج هایی كه مرد مثبت و خانم منفی است، می توان در آزمایشگاه اسپرم را شستشو داد تا بعد از آنكه ویروس از بین رفت لقاح مصنوعی انجام شود و ویروس به همسر و فرزند منتقل نشود. اما در مورد زوج هایی كه هر دو مثبت هستند شرایط فرق می كند. وی همچنین گفت:‌ این طرح از یك سال و نیم پیش در كشور ما روی آن كار شد و اولین نوزادان سالم این طرح كه دوقلو هستند روز گذشته به دنیا آمدند. 

برای اولین بار در ایران؛ تولد دوقلوهای سالم از پدری مبتلا به HIV/ایدز

دكتر علی نقی در ادامه و در تكمیل حرف های بیات گفت:‌ در مورد ابتلای پدر به HIV و در این روش شانس ابتلای بچه به ویروس حدود 0/1 درصد و بسیار كم است؛ در واقع مطالعات نشان می دهند كه احتمال خطر تقریبا صفر است. در خصوص زوج هایی كه هر دو مثبت هستند باید ویروس در خون هر دو كنترل شود، زوج ‌باید از دارو استفاده كنند و نوزاد نیز بعد از تولد باید از دارو استفاده كند. این پژوهشگر با توجه به حجم مهاجران و مرزهای كردستان عراق این منطقه را منطقه در خطر توصیف كرد و ضمن تاكید بر اهمیت شناسایی گروه های در معرض خطر و اجرای برنامه های پیشگیری از اپیدمی ایدز از طرف مركز تحقیقات ایدز ایران برای همكاری در این راستا اعلام آمادگی كرد. 

در پایان هیات اعزامی از دانشگاه هاولر كردستان عراق از مركز مشاوره بیماری های رفتاری این مركز دیدن كردند. دكتر علی نقی عمده فعالیت مركز مشاوره را استفاده از افرادی با HIV‌ مثبت برای كاهش انگ زنی، آموزش مهارت های زندگی، فعالیت های ورزشی، برگزاری كلاس های گروه درمانی، ارائه خدمات روانشناسی، برگزاری كلاس های آموزشی، آموزش بهداشت جنسی، آموزش تغذیه و ارائه مشاوره های خصوصی و تلفنی (Hot Line) عنوان كرد.