موضوع: اخبار

بیماری ایدز دانش آموزان چینی را هدف گرفته است

بیماری ایدز دانش آموزان چینی را هدف گرفته است

با اینکه دولت چین برای مهار و جلوگیری از گسترش بیماری اچ.آی.وی (ایدز) در این کشور برنامه های گسترده ای را در دست اجرا دارد، اما آمارهای دولتی این کشور از رشد سریع ابتلا به این بیماری بویژه در بین دانش آموزان حکایت دارد. به گزارش ایرنا، چین طی سالهای اخیر علاوه بر اجرای برنامه های متنوع، بودجه های قابل توجهی نیز به این امر اختصاص داده است تا در کنار سایر برنامه های پیشگیرانه، این بیماری را کنترل کند.

یکی از چالش های مهم دولت چین در بخش سلامت در سال های اخیر، مبارزه با بیماری ایدز و تلاش برای مهار آن به منظور سرایت نکردن به طبقات مختلف جامعه این کشور پهناور آسیایی است. اما ارائه گزارش جدید از سوی نهادهای دولتی این کشور مبنی بر رشد سریع آمار مبتلایان به بیماری ایدز در بین دانش آموزان و دانشجویان چینی موجی از نگرانی را در میان دولتمردان این کشور ایجاد کرده و باعث شده مسوولان این کشور به صورتی جدی تر به این موضوع توجه کنند.

آمارها نشان می دهد که شمار مبتلایان به ویروس HIV در بین دانش آموزان 15 ساله به بالا در چین حدود 2 هزار و 200 نفر در ماه های پایانی سال گذشته میلادی بوده است. این در حالی است که این میزان در یک سال قبل از آن، حدود یک هزار و 772 نفر بود که نشان می دهد بیماری ایدز به سرعت در بین دانش آموزان این کشور در حال گسترش است. در همین راستا، به مقامات سلامت چین گفته شده تا همکاری خود با مسئولان و مدیران آموزشی این کشور را بیشتر کرده و هر شش ماه یک بار باید گزارشی از ابتلای موارد جدید دانش آموزان به ویروس ایدز را به مدیران آموزشی ارائه کنند.

طبق بخشنامه ای که از سوی کمیسیون ملی سلامت و تنظیم خانواده چین صادر شده، این اقدام، به همکاری بهتر مقامات سلامت و آموزش چین برای مقابله با بیماری ایدز کمک می کند. این کمیسیون اعلام کرده میزان ابتلا به بیماری ایدز در بین دانش آموزان چینی بسیار سریع بوده است. بنابراین، این کمیسیون مزبور خواستار ارائه آموزش های لازم به دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان درباره پیشگیری و کنترل بیماریایدز شده است. 

همچنین بر اساس دستورالعمل صادر شده، دانش آموزان مقطع ابتدایی نیز باید در تست های ابتلا به این بیماری شرکت کنند. «وو زون یو» رئیس مرکز ملی کنترل و پیشگیری ایدز در این باره می گوید، اگرچه میزان ابتلا به بیماری ایدز در بین دانش آموزان چینی تنها 3 درصد از مجموع مبتلایان به این بیماری در این کشور را تشکیل می دهد اما رشد ابتلا به این ویروس در این گروه بسیار سریعتر از گروه های دیگر است. وی افزود که بیشتر مبتلایان به ایدز در بین دانش آموزان را مردان تشکیل می دهند.

طبق جدیدترین آمار رسمی منتشر شده، شمار افراد آلوده به ویروس اچ. آی. وی (ایدز) در چین تا پایان سال 2014 به 600 هزار نفر رسیده است. دولت چین برای مهار و جلوگیری از گسترش بیماری این بیماری در این کشور می خواهد بودجه بیشتری نسبت به سال گذشته به این امر اختصاص دهد تا در کنار سایر برنامه های پیشگیرانه، این بیماری را کنترل کند. این کشور که همواره با سازمان های بین المللی بهداشت و درمان همکاری های خوب و نزدیکی در خصوص مبارزه با این بیماری مهلک دارد، در سال های گذشته توانسته به موفقیت های خوبی دست یابد اما با توجه به جمعیت زیاد این کشور، این نگرانی همچنان در میان مسئولان بهداشت و درمان چین وجود دارد که مبادا بار دیگر این ویروس گسترش یابد.

چین همچنین برای کنترل جدی روند گسترش این بیماری، در سال 2006 مقررات پیشگیری و کنترل ایدز را تنظیم و مرکز رسمی رسیدگی به امور پیشگیری و کنترل آن را تاسیس کرد. HIV نوعی ویروس نقص ایمنی است که باعث عفونت سلول های سیستم ایمنی و اختلال در عملکرد آنان می شود. با پیشرفت عفونت، سیستم ایمنی ضعیف تر می شود و در نهایت به سندرم نقص ایمنی پیشرفته (AIDS) منجر می گردد. 10 تا 15 سال طول می کشد تا فرد آلوده به ویروس HIV به ایدز مبتلا شود. هیچ درمانی برای این بیماری کشنده وجود ندارد و داروهای ضد ویروسی فقط قادرند روند سرعت بیماری را کند کنند.