گزارش عملکرد باشگاه مثبت ایدز ملارد در شش ماه دوم سال 93

گزارش عملکرد باشگاه مثبت ایدز ملارد در شش ماه دوم سال 93

به منظور عرضه خدمات، فراهم نمودن حمایت های روانی اجتماعی و افزایش مشارکت افراد اچ آی وی مراکزی با نام "باشگاه مثبت" در درمانگاه حضرت ابوالفضل واقع در شهرستان ملارد خیابان امام خمینی تاسیس گردید. چنانچه فعالیت های این باشگاه بر اساس اصول مناسبی برنامه ریزی و سازماندهی شود و از منابع موجود به خوبی بهره مند گردد، می تواند نقش مؤثری در پیشگیری مثبت از این بیماری داشته باشد

اقدامات باشگاه مثبت در 6 ماه دوم سال

 1. هماهنگی جهت ایجاد اشتغال اعضاء باشگاه و خانواده آن ها

 2. انجام امور خدمات مشاوره برای اعضا و خانواده آن ها

 3. برگزاری کلاس های آموزشی

 4. اهداء سبد کالا و جشن سال نو

 5. برگزاری تور های فرهنگی – تفریحی

 6. ایجاد خط مستقیم پاسخگویی به سوالات در زمینه بیماری ایدز

 7. برگزاری کارگاه های آموزش پیشگیری از ایدز ویژه مبلغین مذهبی

 8. برگزاری همایش به مناسبت روز جهانی ایدز

 9. کتابخانه

 10. خدمات بیمه

 11. سایر خدمات....

اهم فعالیت های مربوط به اشتغالزایی

یکی از مهمترین اقداماتی که باشگاه مثبت در طی مدت فعالیت بصورت مستمر انجام می دهد تماس با اعضاء و پیگیری وضعیت آن هاست. از آنجایی که اکثر اعضا با توجه به وضعیت جسمی شغل ثابت نداشته و همیشه به دنبال شغل مناسب هستند؛ باشگاه مثبت ملارد طی اقداماتی با برخی از کارگاه ها و کارخانه ها رایزنی انجام داده تا در صورت نیاز از ظرفیت کار این اماکن برای اشتغال اعضای باشگاه استفاده کند که می توان به برخی از موارد اشاره کرد: کارخانه تولید لوازم آبگرمکن، کارخانه تولید لوازم سامسونگ، کارگاه تولیدی پوشاک کودک و ...

مشاوره:

روزهای دوشنبه هر هفته مشاور باشگاه در آن جا حضور دارد و خدمات مشاوره ای به صورت رایگان در اختیار اعضای باشگاه مثبت و خانواده شان قرار می گیرد که تاریخ شروع آن از 93/11/23 بوده و تاکنون 25 مورد مشاوره در زمینه های زیر در اختیار اعضای باشگاه مثبت قرار گرفته است که شامل:

 • راهنمایی و کمک درمورد نحوه ی چگونگی  برخورد با همسر و فرزندانشان در مورد این بیماری

 • مشاوره در زمینه ی بچه دار شدن و ارجاع آن ها به پزشک مربوطه

 • مشاوره در زمینه ی اشتغال 

 • ارائه راهکار هایی برای کمتر کردن اضطراب و نگرانی هایشان

 • ارئه راهکارهایی برای پیدا کردن معنا در زندگیشان

 • مشاوره به یکی از اعضا در زمینه ی نحوه ی زایمان فرزندش و مراقبت های پس از آن و معرفی به پزشک مربوطه

 • ارائه مشاوره برای کودکان و گرفتن تست هوش

 • مشاوره در زمینه مصارف دارو و عوارض آن

تور فرهنگی تفریحی

باشگاه مثبت برای اعضا و خانواده ایشان تور تفریحی بازدید از نمایشگاه دفاع مقدس و بازدید از بازسازی واقعه غدیر خم و زیارت از قبور شهدای ملارد و بی بی شهربانو شهر ری را در نظر گرفت. هدف از برگزاری این تور نزدیکی اعضای باشگاه با یکدیگر و آشنایی خانواده اعضا با هم در نظر گرفته شد.

ایجاد خط مستقیم پاسخ گویی

فعالیت مستمر باشگاه مثبت ملارد و حمایت های اداره بهزیستی شهرستان ملارد باعث گردیده اعتماد مردم به این باشگاه جلب گردد. از موارد قابل توجه دیگری که میتوان بدان اشاره داشت اختصاص خط اختصاصی برای پاسخگویی به سوالات در خصوص بیماری ایدز است. این خط از ابتدای خرداد ماه سال جاری راه اندازی گردیده که مورد استقبال واقع و  به پرسش های گوناگونی پاسخ داده شد.

کلاس های آموزشی 

با هدف بالا بردن سطح مهارت ها، ارتباطات و نگرش ها باشگاه مثبت اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی برای اعضا نموده است. برای مثال کلاس تجوید و تفسیر قرآن کریم در سر آسیاب ملارد به صورت رایگان و دوره ای ( سه دوره چهار ماهه) برای خانم ها در حال برگزاری است. 

برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از ایدز ویژه مبلغین مذهبی خانم 

در ایران اسلامی روحانیون مخاطبان زیادی داشته و یکی از مولفه های قدرت اجتماعی محسوب می گردند و به دنبال راه هایی هستند تا در برابر بیماری ایدز که نه تنها مشکلی بهداشتی بلکه بحرانی عمیق از جهات انسانی، اجتماعی و معنوی و پاسخ و عکس العمل مناسبی را بیابند.

روحانیون به عنوان یک نهاد حمایت گر می بایست از افرادی که در معرض خطر هستند حمایت کرده تا جامعه از گسترش تصاعدی این بیماری در امان باشند به جهت ترویج رفتارهای مسئولانه، تاثیر گذاری بر عقاید و دفاع از شئونات اسلامی مبلغین مذهبی در موقعیتی قرار دارند که آن ها را قادر می سازد مانع از گسترش بیماری شوند. نقش چشمگیر روحانیون در بالا بردن سطح آگاهی عمومی، ارتقاء میزان پایبندی به اصول دینی، پشتیبانی اجتماعی از جوانان گروه سازی و ایجاد محیط های تربیتی برای افراد در معرض آسیب ها یگانه بوده و با استفاده از این ظرفیت مثال زدنی می توان در کاهش زمینه های اجتماعی بروز و شیوع ایدز جلوگیری کرد به همین منظور لزوم آگاهی و آموزش های مربوطه به این نهاد حمایت گر احساس می گردد.

در این راستا موسسه اندیشمندان رایا سلامت محور با تدوین و اجرای کارگاه آموزشی تربیت مربی ضمن آگهی بخشی در مورد حقایق علمی و واقعیت های اجتماعی در خصوص بیماری و راه های  پیشگیری از آن سعی دارد تا منطق و زمان مذهبی مناسب برای تعامل علما در سطوح مبلغان دینی با عموم مردم گروه های با رفتار های پرخطر و مبتلایان به ایدز را فراهم نماید.

پس از اتمام برگزاری دوره ی اول کارگاه با توجه به تاثیر گزاری بسیار و درخواست مجدد مبلغین خانم کارگاهی سه روزه با هدف تشریح  بیماری و تاریخچه پیدایش ایدز و پیشگیری از آن با رویکرد اسلامی برگزار گردید. جلسه کارگاه در محل سالن بهزیستی شهرستان ملارد برگزار گردید. در جلسه اول به بیان مطالبی در مورد اعتیاد و معرفی انواع مختلف آن و راهای پیشگیری از اعتیاد در جوانان پرداخته شد و به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد. در روز دوم به معرفی بیماری ایدز و راه های سرایت، لزوم پیشگیری پرداخته شد و به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده شد. در روز سوم آموزش هایی در زمینه مهارت های زندگی و نقش آن ها در پیشگیری از بیماری پرداخته شد.

برگزاری همایش به مناسبت روز جهانی ایدز 

یکی دیگر از اقدامات باشگاه مثبت همایش یک روزه ی دانش آموزی به مناسبت روز جهانی ایدز در دو دبیرستان دخترانه ی فرهیختگان و پسرانه ی دهخدا در دو تاریخ مختلف با حضور کارشناس برنامه ایدز، کارشناس بیماری های شبکه بهداشت، مسئول بهداشت مدارس، مسئول بهداشت خانواده و رئیس آموزش و پرورش در مورد وضعیت ایدز و شناخت این بیماری و آمار ایدز در ایران و جهان برگزار گردید.

کتابخانه

باشگاه مثبت ملارد جهت اطلاع رسانی و افزایش آگاهی  اعضایش کتاب هایی در زمینه ی شناسایی و نحوه ی برخورد بابیماری و کتاب هایی در زمینه های روان شناسی به طور امانت در اختیار اعضایش قرار می دهد.

خدمات بیمه 

یکی دیگر از خدمات باشگاه مثبت، پیگیری، معرفی و بیمه نمودن اعضا جهت استفاده از امکانات و خدمات اجتماعی و درمانی است که در این زمینه باشگاه مثبت این  نوع خدمات را در اختیار تمامی اعضا قرار داده است. 

سایر اقدامات باشگاه مثبت برای خدمات رسانی به اعضا

برگزاری جلسات دارو درمانی برای اعضای باشگاه مثبت، این جلسه با حضور چند نفر از مسئولین، روابط عمومی شهرداری و روابط عمومی بهزیستی انجام شد. در این جلسه در مورد شناخت بیماری ایدز و ضرورت استفاده ی دارو، عوارض شایع مصرف  دارو و رژیم غذایی مناسب با دارو های ایدز صحبت شد و در پایان به سوالات اعضا پاسخ داده شد.

گزارش تصویری