موضوع: اخبار

شگفتی دانشمندان از توقف نامعمول بیماری اچ‌آی‌وی در یک نوجوان

شگفتی دانشمندان از توقف نامعمول بیماری اچ‌آی‌وی در یک نوجوان

یک نوجوان فرانسوی مبتلا به اچ‌آی‌وی توانسته بدون استفاده از درمان ضد رتروویروسی، سطوح عفونت را در بدن خود کنترل کند که نتیجه‌ای نویدبخش برای درمان احتمالی این بیماری محسوب می‌شود. به گزارش سرویس علمی ایسنا، این نوجوان 18 ساله که مادرش به ویروس اچ‌آی‌وی مبتلا بود، کمی پس از تولد، درمان ضد رتروویروسی دریافت کرد، اما مصرف این داروها در سن شش سالگی قطع شد و از آن زمان تاکنون - به مدت 12 سال - هیچ ویروسی در خون این نوجوان دیده نشده است.

به گفته آزیر سائز کریون از موسسه پاستور فرانسه که این یافته‌ها را در هشتمین نشست بیماری‌زایی، درمان و پیشگیری از اچ‌آی‌وی انجمن بین‌المللی ایدز در ونکوور کانادا ارائه کرده، این نخستین بهبودی طولانی‌مدت است که در کودکان یا نوجوانان به نمایش درآمده است. محققان بر این باورند که احتمالا چیز منحصر بفردی در بیولوژی بدن این نوجوان وجود داشته که با ترکیب با درمان زودهنگام، وی را قادر ساخته عفونت را کنترل کند. اما در حال حاضر، دلیل این امر ناشناخته باقی مانده است.

این دختر نوجوان مبتلا، با داروهای ضد رتروویروس به عنوان پیشگیری‌کننده، درمان شده بود و سپس زمانی که ویروس مقاومت نشان داده بود، به وی ترکیبی از چهار داروی ضد رتروویروسی داده شده بود. این دختر به عنوان بخشی از یک گروه از کودکان دارای والدین مبتلا به اچ‌آی‌وی تحت نظارت قرار داشت، اما بین سنین پنج تا شش سالگی مورد بررسی قرار نگرفت و والدینش تصمیم گرفتند درمان وی را متوقف کنند.

یک سال بعد که این کودک برای چکاپ مراجعه کرده بود، تیم پزشکی دریافت که هیچ ویروسی علیرغم متوقف شدن درمان، در بدن وی وجود نداشت. 12 سال بعد نیز همچنان سطوح ویروس در خون این فرد غیر قابل شناسایی باقی مانده است. محققان اکنون در حال بررسی بیولوژی پشت این توانایی برای کنترل عفونت هستند و امیدوارند بتوانند عوامل یا نشانگرهای کلیدی در بدن را که می‌تواند احتمال بهبودی را پیش‌بینی کرده و درمانی احتمالی را نوید بخشد، شناسایی کنند. امید است این نوع درمان، منجر به پایین ماندن سطوح ویروس شده تا دیگر به سیستم ایمنی بدن آسیب نرسانده و باعث عوارض بهداشتی مضر نشوند.