موضوع: اخبار

گزارش تصویری: نشست خبری مسئولین معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی

گزارش تصویری: نشست خبری مسئولین معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی

واگذاری 5 هزار واحد مسکونی به معتادان بهبود یافته

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی  نیز در همین روز از واگذاری پنج هزار واحد مسکونی به معتادان بهبود یافته خبر داد و گفت: بودجه بخش پیشگیری سازمان در سال جاری صددرصد افزایش یافته است. دکتر کاظم نظم‌ده از افزایش صددرصدی اعتبار بخش پیگشیری سازمان بهزیستی خبر داد و اعلام کرد سال گذشته اعتبار مربوط به پیشگیری 10 میلیارد تومان بود که امسال صددرصد افزایش یافت. به گفته وی سال گذشته 13 میلیون و 270 هزار نفر از خدمات پیشگیری بهره مند شدند و همچنین 5 میلیون و 200 هزار نفر تحت آموزش پیشگیری از اعتیاد قرار گرفتند که نسبت به آمارهای کل کشور 80 درصد فعالیت‌های بخش پیشگیری از اعتیاد مربوط به بهزیستی می شود. نظم‌ده همچنین از ایجاد مراکز اقامتی ترک اعتیاد به ویژه زنان خبر داد و عنوان کرد علاوه بر این مراکز اقامتی ویژه نوجوانان نیز در سال جاری راه اندازی خواهد شد.

770 بیمار مبتلا به ایدز تحت پوشش بهزیستی

سه شنبه هفته جاری روز پر خبری در حوزه بهزیستی بود بطوریکه دبیر کمیته پیشگیری از کمیته ایدز سازمان بهزیستی در نشست خبری گفت براساس آمارهای موجود در حال حاضر 770 بیمار مبتلا به ایدز تحت پوشش بهزیستی هستند. دکتر مجید رضازاده عنوان کرد که به افراد دارای بیماری ایدز از طریق باشگاههای مثبت خدمات ارائه می شود و همچنین حمایتهای اجتماعی، معیشتی و ...نیز از دیگر اقداماتی است که برای آنان انجام میشود. وی با اشاره به ارائه یاری برگ  به باشگاه های مثبت گفت افراد مبتلا می توانند از طریق باشگاه های مثبت یاری برگ دریافت کرده و با آن از خدمات رایگان مراکز مشاوره بهره مند خواهند شد. به گفته وی ،همچنین آموزش معتادان پر خطر ، کودکان کار و خیابان ، مربیان ، همتایان در دستور کار قرار دارد و در این زمینه 4 کتاب آموزشی نیز تدوین شده است.

تاسیس مراکز خیریه پیشگیری از معلولیت های ژنتیکی در کشور

در روز سه شنبه همچنین معاون مرکز پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی از راه اندازی بنیاد پیشگیری از معلولیت های مادرزادی و ژنتیکی در نقاط مختلف کشور خبر داد و گفت این مراکز در 5 مرکز اصلی کشور به زودی راه اندازی می شوند. دکتر مینو رفیعی عنوان کرد با توجه به اینکه 50 درصد معلولیت ها ناشی از مشکلات ژنتیکی است به طوری که در ازدواج های فامیلی سه برابر ازدواج های عادی معلولیت وجود دارد، به همین دلیل براساس برنامه ریزی های انجام شده به کمک خیرین بنیادهای ویژه ای برای استفاده خانواده ها است.آزمایشات ژنتیک راه اندازی می شود.

پیگیری و بررسی گزارش تحقیق و تفحص از شستا در مجلس

نایب رئیس دوم کمیسیون اجتماعی مجلس نیز درهمین روز اعلام کرد بزودی نتیجه گزارش تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی و شرکت شستا در دستور کار قرار می گیرد. فرج الله عارفی گفت که تحقیق و تفحص از شرکت سرمایه گذاری شستا به عنوان شرکت زیر مجموعه تامین اجتماعی مدتها قبل در دستور کار نمایندگان قرار گرفت و چندین ماه نیز به طول انجامید اما در نهایت در مجلس هشتم قرائت نشد. به گفته وی، با توجه به اینکه تحقیق و تفحص در مجلس قبلی مصوب شده بود به همین دلیل در کمیسیون مربوطه نتیجه گزارش تیم تحقیق بررسی و به طور حتم به این موضوع رسیدگی خواهد شد.

افزایش سطح خدمات بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی از افزایش خدمات بیمه تکمیلی بازنشستگان خبر داد و گفت در سال جاری قصد داریم علاوه بر افزایش مبلغ، سطح خدمات بیمه تکمیلی را نیز افزایش دهیم. علی اکبر خبازها اعلام کرد سال گذشته با بیمه دی برای استفاده بازنشستگان از خدمات درمانی و بستری قرارداد منعقد شد و امسال نیز به احتمال زیاد با همین بیمه قرارداد خواهیم بست. وی با اشاره به اینکه برای ارائه خدمات بیشتر به بازنشستگان باید مبلغ بیشتری نیز از حقوق آنان کسر شود، تاکید کرد سال گذشته ماهانه 6 هزار و 700 تومان از حقوق بازنشستگان کسر می شد و متناسب با این مبلغ نیز بازنشستگان از خدمات درمانی بهره مند می شدند.

رفع اشکالات لایحه حمایت از کودکان

در روز دوشنبه نیز سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از رفع اشکالات و تصویب لایحه حمایت از کودکان بد سرپرست و بی سرپرست در این کمیسیون خبر داد. امیرحسین قاضی زاده عنوان کرد سرانجام بعد از گذشت دو سال، ایرادات لایحه حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست توسط نمایندگان کمیسیون اجتماعی برطرف شد و این لایحه به تصویب رسید. به گفته وی در حال حاضر لایحه حمایت از کودکان و یا همان لایحه فرزند خواندگی برای تصویب نهایی در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته است.

تاسیس بنیادهای پیشگیری از معلولیت در پنج استان

در دومین روز هفته جاری نیز مدیر مرکز پیشگیری سازمان بهزیستی کشور عنوان کرد براساس برنامه ریزی های انجام شده بزودی در پنج استان کشور بنیاد پیشگیری از معلولیتهای مادرزادی و ژنتیکی راه اندازی می شود. به گفته دکتر کاظم نظم ده، با توجه به اینکه نیمی از معلولیت هایی که هر ساله در کشور ایجاد می شود ریشه ژنتیکی دارد به همین دلیل سعی کرده ایم در سال جاری برنامه هایی در جهت پیشگیری از بروز معلولیت ها دراستانهای مختلف اجرا کنیم. وی با اشاره به اینکه آگاه سازی خانواده ها نقش مهمی در پیشگیری از معلولیتها دارد، تاکید کرد: بعد از آگاه سازی باید در زمینه ارجاع وانجام آزمایشات تخصصی و پیچیده نیز اقدامات موثری صورت گیرد به همین دلیل براساس برنامه ریزی های انجام شده بنیادهای پیشگیری از معلولیت های مادرزادی و ژنتیکی ایجاد می شود.

اختصاص 15 میلیون تومان برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار

در اولین روز هفته جاری نیز مدیر کل دفتر توانمند سازی زنان سازمان بهزیستی از اختصاص 15 میلیون تومان برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در هر گروه همیار خبر داد. فریبا بریمانی عنوان کرد در حال حاضر 55 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی از بیمه های اجتماعی برخوردار شده اند بطوریکه هم اکنون هیچ زن سرپرست خانواری به منظور بیمه شدن پشت نوبت قرار ندارد. به گفته وی، سن زنان سرپرست خانواری که تحت پوشش بیمه های اجتماعی قرار گرفته اند 18 تا 55 سال است.

سومین نشست از سلسله نشست‌های سازمان بهزیستی کشور با موضوع پیشگیری با حضور «کاظم نظم‌ده» رئیس مرکز توسعه پیشگیری، «فرهاد اقطار» معاون دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، «مینو رفیعی» رئیس دفتر مطالعه، پژوهش و نظارت راهبردی، «روشن‌پژوه» معاون دفتر پیشگیری و درمان اعتیاد، «مجید رضازاده» دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز، «آرزو ذکایی‌فر» برگزار شد.
گزارش تصویری