گزارش کارگاه آموزشی تولید محتوای پیشگیری از ایدز

گزارش کارگاه آموزشی تولید محتوای پیشگیری از ایدز

در تاریخ ۱۸ خردادماه سال 93 کارگاه آموزشی ویژه گروه های هنری مرکز حوزه هنری اصفهان در مجتمع خدمات بهزیستی شهر قمصر کاشان برگزار گردید. مدرس این دوره آقای دکتر محمد علی سلطان الکتابی، کارشناس مسئول برنامه ایدز در استان اصفهان بودند. مکان برگزاری دوره مجتمع خدمات بهزیستی شهر قمصر بود. در این دوره آموزشی 25 نفر از فعالان دفتر طنز و خانه ی کاریکاتور استان اصفهان شرکت داشتند.

در بعد از ظهر یکشنبه 18 خردادماه به قمصر رسیدیم. هنرجویان به همراه دکتر سلطان الکتابی، مدرس این کارگاه، دور هم گرد آمدند تا ایشان با طرح سؤال هایی، موضوعات اصلی بحث را مشخص و گفتمانی حدودا 3 ساعته داشتند.

صبح خنک حضور در قمصر آغاز شد و گروه پس از صرف صبحانه، برای شرکت در کارگاه آموزشی آماده شدند. دکتر سلطان الکتابی بحث را از همان ابتدای شناخت ویروس HIV شروع کرده و پس از آن در این کلاس که بخش اول آن تا ساعت 13 ادامه داشت به چگونگی عملکرد این ویروس در بدن، شناسایی آن، فاصله ی ورود ویروس به بدن تا ابتلا به بیماری ایدز، علائم ابتدایی، راه های انتقال و عدم انتقال، راه های پیشگیری، گروه های در معرض خطر و ... پرداختند.

اعضای گروه پس از صرف ناهار و استراحتی کوتاه، در ساعت 14 بخش دوم کارگاه را با وسایل خود شامل رنگ و قلم و طرح و لپ تاپ و ... شروع کردند تا با ارائه ی آثاری راجع به ایدز و ویروس HIV، با هنر خود از گسترش این بیماری جلوگیری و به فرهنگ سازی در این زمینه کمک کنند.

در حین فعالیت آن ها سی دی های آموزشی نیز درباره ی ایدز توسط سازمان بهزیستی به همه ی اعضاء داده شد. بالاخره عصر روز دوشنبه فرا رسید و با ارائه ی حدود 30 اثر در قالب های کاریکاتور، نقاشی، تصویرسازی و کمیک استریپ از این گروه، کارگاه آموزشی در ساعت 18  پایان یافت. اعضای گروه پس از گرفتن عکس یادگاری دسته جمعی با آثار به نمایش در آمده، به همراه دکتر سلطان الکتابی سازمان بهزیستی شهر قمصر را ترک کردند. اعضای دفتر طنز و خانه ی کاریکاتور استان اصفهان پس از بازدید از باغ پرندگان، راهی اصفهان شدند تا خاطره ی این کارگاه آموزشی و اطلاعات مفید آن را برای همیشه در ذهن خود ثبت کنند و گروه موثری در ارتقاء سلامت جامعه باشند و آموخته های خود را به خانواده، دوستان و جامعه ای که در آن زندگی می کنند انتقال دهند.

گزارش تصویری