موضوع: انتقال

روش های عدم انتقال اچ آی وی

روش های عدم انتقال اچ آی وی

یکی از مشکلاتی که مانع از کنترل و استقرار برنامه های کنترل اچ آی وی می شود ترسی است که مردم از این بیماری دارند. نه فقط بسیاری از افراد عادی، که حتی برخی افراد تحصیل کرده نظیر پزشکان و پرسنل درمانی ترس های غیر منطقی و غلطی از اچ آی وی دارند که باعث می شود در برابر برنامه های مرتبط با این بیماری مقاومت کنند، به طور مثال کم نیستند پزشکان یا دندان پزشکانی که متاسفانه در صورتی که متوجه شوند بیماری، اچ آی وی مثبت است از دست زدن به او خودداری می کنند. بنابراین مهم است روش های عدم انتقال بیماری را به خوبی دانسته تا بتوانیم به دیگران نیز انتقال دهیم و از ترس بی مورد در این خصوص که موجب افزایش انگ و تبعیض بر علیه افراد اچ آی وی مثبت می شود خودداری کنیم.

در اینجا به مواردی که بطور قطع راه انتقال ویروس اچ آی وی نیستند، اشاره می کنیم: 

  • استفاده از حمام، توالت، استخر شنا

حتی اگر در این محل ها خون هم ریخته شود براحتی با آب قابل شستشو است. هرگز لازم نیست حمام و توالت مرتبا ضدعفونی شوند. نیازی به جداسازی حمام و توالت در منزل نیست.

  • استفاده از اتومبیل و یا وسائط نقلیه عمومی

  • ظروف غذاخوری

اچ آی وی از طریق بزاق و استفاده از وسایل غذاخوری مشترک منتقل نمی شود. تاکید می شود که نیازی به جداسازی ظروف غذا خوری فرد مبتلا و یا شستشوی جداگانه آنها نمی باشد.

  • دست دادن، بوسیدن، بغل کردن

  • شستن لباسها و یا ظروف غذاخوری فرد بیمار با بقیه

  • عطسه و سرفه

شاید با این سوال مواجه شوید که چطور سرماخوردگی که ویروسی هم هست از طریق سرفه و عطسه منتقل می شود ولی اچ آی وی که ویروسی هست منتقل نمی شود؟ پاسخ این است که ویروس ها راه های مختلفی برای انتقال به بدن دارند و ویروس اچ آی وی از طریق تنفس منتقل نمی شود بنابراین از طریق صحبت کردن, پریدن بزاق موقع صحبت کردن، عطسه و سرفه و موارد مشابه منتقل نمی شود.

  • همكار و یا همكلاسی

براحتی می توان به عنوان همکار یا همکلاسی کنار مبتلایان به کار و تحصیل ادامه داد و هرگز محدودیتی در مورد حضور این بیماران در مکان های یاد شده نباید وجود داشته باشد.

  • گزش حشرات

اطمینان داشته باشید به دلایل متعددی گزش حشرات و پشه باعث انتقال ویروس نمی شود.ویروس نمی تواند در بدن پشه زنده بماند به عبارت بهتر اچ آی وی یا همان ویروس نقص ایمنی انسان همانگونه که از نامش مشخص است ، ویروسی است که فقط در بدن انسان می تواند زنده بماند.

  • تماس های عادی و متعارف در جامعه

اچ آی وی از طریق بزاق و تنفس منتقل نمی شود، پس براحتی می توان به عنوان همکار یا همشهری کنار مبتلایان به کار و زندگی ادامه داد و هرگز محدودیتی در مورد حضور این بیماران در مکان های یاد شده نباید وجود داشته باشد.

نظرات کاربران
حامد
1398/11/5
با سلام خدمت شما. بنده ديروز براى انجام آزمايش خون به يك آزمايشگاه مجهز رفتم . اما اون آقايى كه از من خون گرفت دستش دستكش نبود و قبل از منم از يكى ديگه خون گرفته بود و براى پيدا كردن رگ من انگشتشو به رگم زد و بعد سرنگ رو وارد كرد. حالا يك روز از اون ماجرا ميگذره و من دچار گلو گرد و كمى درد قفسه سينه و كمى خلط خونى گلو شدم .آيا ممكنه ايدز گرفته باشم؟ خيلى استرس دارم.
نگار
1398/11/5
اگر
نگار
1398/11/5
اگر سنجاق در پوست کسی فرو رفته باشه و بعد به طور اتفاقی در پست فرد دیگری فرو رور در صورتی که فرد اول ایدز نداشته باشد امکان انتقال هست؟
پاسخ مدیر: خیر
آنا
1398/11/5
با سلام.اگه هر ابزاری مثلا حتی تیغ توسط خون فرد مبتلا الوده بشه بعد از مدتی( مثلا چند دقیقه)فرد سالمی رو زخمی کنه امکان انتقال هست؟