ارزیابی اولیه بیماران مبتلا به HIV شامل چه نکاتی است؟

ارزیابی اولیه بیماران مبتلا به HIV شامل چه نکاتی است؟

ارزیابی اولیه بیماران مبتلا به HIV شامل چه نکاتی است؟

1- دریافت شرح حال بیمار 

درمانگران باید:

  • شرح حال و سابقه دقیق دارویی و خانوادگی، همراه با نشانه های سیستمیک و شکایت های موضعی بیماران را مطابق مرور نظامند به دست بیاورد.

  • سوالات تخصصی درباره سابقه بیماری های جنسی، هپاتیت ویروسی، تماس با سل، آزمایشهای پوستی، پاپ اسمیر در زنان و واکسیناسیون بپرسند.

  • هنگام مرور شرح حال اجتماعی بیمار، توجه کافی به مسافرت به مناطق اندمیک برای عفونت های فرصت طلب بکنند. کسی که دوره ای را در کشورهای در حال توسعه گذراندهاست، الکل و مواد مخدر مصرف می کند یا کرده است و بی خانمان است بیشتر در معرض ابتلا به سل است.

  • درباره حیوانات خانگی سوال کند. نگهداری گربه ها ریسک انتقال توکسوپلاسموز و بارتونلوز و نگهداری خزندگان ریسک باکتری های گرم منفی مانند سالمونلا را به همراه دارد.

  • شرح حال جنسی بگیرد. به ویژه به روش های جلوگیری و اهمیت آگاه سازی شریک جنسی از وضعیت ابتلا به HIV توجه کند.

  • به بیمارانی که معتاد تزریقی فعال هستند در زمینه ضدعفونی کردن وسایل تزریق مشترك مشاوره بدهد.

  • وضعیت سلامت روان بیمار را برای غربال کردن اختلالات عصبی -شناختی و افسردگی ارزیابی کند.

2- معاینه فیزیکی

به دلیل اینکه عفونت HIV هر عضو و دستگاهی را می تواند مبتلا کند، درمانگر باید یک معاینه کامل از بیمار به عمل آورد و با تاکید بر پوست، دهان، ناحیه مقعد و تناسلی، دستگاه اعصاب مرکزی. پوست و مخاط برای مشکلاتی که در بالا ذکر شد معاینه شوند و تمام غدد لنفاوی محیطی لمس شوند. پاپ اسمیر هم برای زنان الزامی است. همه بیماران باید یک معاینه کامل اعصاب بشوند تا مشکلات عمومی و موضعی ارزیابی شوند. بیمارانی که شمارش سلولی CD4 کمتر از 100 عدد در میلی متر مکعب دارند باید به چشم پزشک ارجاع شوند تا از نظر رتینیت ناشی از CMV بررسی شوند.

3- آزمایش

در بخش های بعدی در مورد آزمایش های پایه در بیماران مبتلا به اچ آی وی صحبت خواهیم کرد.