موضوع: اخبار

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

آموزش روش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان

رئیس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان وزارت علوم از انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان امور دانشجویان و معاونت بهداشتی وزارت بهداشت با موضوع ارائه آموزش‌های پیشگیری از ایدز به دانشجویان خبر داد.

دکتر حمید یعقوبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد جزئیات و نحوه اجرای این تفاهم‌نامه توضیح داد: بر اساس این تفاهم نامه قرار است متخصصان و دانشجویان در سه رده آموزش داده شوند.با توجه به اینکه معاونت دانشجویی کشور به هشت منطقه تقسیم شده است، قرار است در رده اول کارشناسان و روسای مراکز مشاوره به صورت منطقه ای و در مناطق هشت گانه آموزش داده شوند.

وی افزود: مرحله دوم ارائه یا انتقال این آموزش ها از طریق کارشناسان به دانشجویان منتخب تحت عنوان "دانشجویان هم‌سال" است. روند این مرحله به این صورت است که دانشجویانی که مراکز مشاوره دانشگاه ها اطلاعیه مبنی بر تشکیل گروه هایی برای آموزش جلوگیری از ایدز منتشر می کند، سپس دانشجویانی که علاقه مند باشند به دفاتر مشاوره مراجعه کرده و افرادی که از نظر درسی، ارتباطی و شخصیتی مورد تایید هم کلاسی های خود و معاونت دانشجویی باشند به عنوان "دانشجویان هم سال" انتخاب می شوند و آموزش می‌بینند.

رئیس مرکز مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه در رده سوم که کل دانشجویان دانشگاه های دولتی کشور مد نظر هستند، توضیح داد: دانشجویان منتخب به همسن و سالان خود این آموزش ها را هم به صورت آموزش های چهره به چهره و هم طبق هماهنگی ای که بین معاونت های دانشجویی با معاونت های آموزشی دانشگاه ها صورت می گیرد دانشجویان همسال سر کلاس ها رفته و هر دانشجویی در حد یک ربع وقت کلاس را بگیرد و الفبای آموزش پیشگیری از ایدز، نکاتی که در این مورد در ایران و دنیا است و روش های پیشگیری را به دانشجویان آموزش دهند تا فرهنگ سالم زیستی، خویشتن داری جنسی، رعایت شئونات اخلاقی، حریم زناشویی، حرمت های لازم در ارتباط با جنس مخالف به تدریج ترویج پیدا کند و افراد یاد بگیرند به گونه ای زندگی کنند که آسیب کمتری ببینند.

یعقوبی در مورد زمان اجرای این تفاهم نامه نیز گفت: در نیم سال جاری آموزش کارشناسان انجام خواهد شد و در تلاش هستیم دانشجویان داوطلب و منتخب را هم در همین نیم سال آموزش دهیم، اما آموزش کل دانشجویان از سال تحصیلی آینده آغاز می شود.