آشنایی با هپاتیت های ویروسی

آشنایی با هپاتیت های ویروسی

کبد که به آن جگر سیاه هم گفته می‌شود از مهم‌ترین اعضاء داخلی بدن است که در سمت راست شکم و در زیر دنده ها قرار گرفته است. در واقع دنده ها از کبد شما محافظت میکنند. کبد مانند یک کارخانه شیمیایی بزرگ عمل می‌کند و بیش از ۵۰۰ عمل مختلف انجام می دهد. مواد مغذی بدن را انبار و تامین می‌کند، با عفونت‌ها می‌جنگد و خون را تصفیه می‌کند. کبد عضو بسیار توانایی است. می‌تواند صدمات را جبران کند و خود را بازسازی نماید. گفته می‌شود باقی ماندن بخش کمی از کل کبد برای ادامه حیات کافیست ولی با خارج کردن کبد، آدم در عرض یکروز می‌میرد. کبد ممکن است دچار بیماری های گوناگونی شود که هپاتیت یکی از آنهاست.

هپاتیت

هپاتیت به معنای ورم کبد می باشد. وقتی کبد ورم کند، وظایف خود را به سختی انجام می دهد. هپاتیت علتهای مختلفی مانند بیماری های مادرزادی، داروها، مشروب‌های الکلی، سم‌ها و برخی میکروب‌ها از جمله ویروس‌های هپاتیت بی و سی دارد. ویروس‌های هپاتیت بی و هپاتیت سی مهم‌ترین عوامل عفونت کبد در دنیا هستند. تاکنون 5 نوع ویروس هپاتیت شناسایی شده اند که شامل A, B, C, D, E هستند و پیش بینی می شود که دو نوع عامل ویروسی دیگر یعنی H-F نیز در آینده شناسایی می شود.

نشانه های بیماری هپاتیت چیست؟

ممکن است برخی از بیماران هیچ نشانه‌ای از بیماری نداشته باشند و به ظاهر کاملا سالم باشند ولی عفونت را بتوان از طریق آزمایش خون پیدا کرد. در بقیه افراد ممکن است نشانه های زیر در طی چند هفته دیده شود: تب، احساس کسالت و خستگی، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، درد شکم، مدفوع کمرنگ و یا ادرار پر رنگ، درد مفاصل و یرقان (زردی بخش سفید چشم و پوست)

 البته این نشانه‌ها همیشه به معنی وجود هپاتیت نیست. برای مثال ممکن است شما احساس کسالت به مراه تب داشته باشید که به دلیل یک سرماخوردگی ساده باشد.