موضوع: اخبار

درخواست وزارت بهداشت: بازگشت روز جهانی ایدز به تقویم كشور

درخواست وزارت بهداشت: بازگشت روز جهانی ایدز به تقویم كشور

 به نقل از ایسنا: دكتر عباس صداقت، رییس اداره ایدز وزارت بهداشت درباره حذف روز جهانی ایدز از متن تقویم كشور به ایسنا می‌گوید: « تحلیل دوستان در شورای فرهنگ عمومی كشور این بوده كه با توجه به آمارهای موجود، خوشبختانه بیماری ایدز هنوز در كشور عمومیت و جامعیت نیافته و گروه هدف آن عموم جامعه نیست و بر این اساس تصمیم گرفتند این روز را در ضمیمه عنوان كنند. هر چند تصمیم‌گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد مصوبه شورای فرهنگ عمومی كشور، تصمیم درستی بود و خوشبختانه HIV كل كشور را مورد تهدید قرار نمی‌دهد اما درج روز جهانی ایدز در تقویم رسمی كشور یك سری مزایای مجازی را به دنبال دارد كه می‌خواهیم از این مزایای مجازی استفاده كنیم.

وی می‌گوید: توجیه ما آن است كه ویروس HIV/AIDS با واكسن قابل پیشگیری نیست تا بتوان با كمپین و بسیج همگانی، مانند اتفاقی كه در سرخك و سرخجه و ... افتاد، آن را كنترل كرد. ایدز یك بیماری رفتاری است و كنترل آن عزم یكایك افراد جامعه را می‌طلبد. انتظار داریم كه یكایك افراد جامعه پیام‌های پیشگیری از فتارهای پرخطر و اصلاح الگوهای رفتاری را به دیگر افراد جامعه انتقال دهند.

به گفته صداقت، از طرف دیگر بحث تعهد جهانی كشور نسبت به كنترل ایدز در دنیا هم مطرح است. ایران نیز مانند 188 كشور دیگر در مجمع عمومی سازمان ملل متعهد شده كه برای كنترل HIV در كل جهان هم پیمان شود. ایدز تنها به كشور ما مربوط نیست، معضل جهانی است و همه كشورها باید به كنترل چرخش این ویروس در كل دنیا كمك كنند. لازم است این مباحث مد نظر قرار گیرند.

وی تاكید می‌كند: درج روز جهانی ایدز در متن تقویم كشور ابتدا یك ابزار مناسبی است برای آنكه عموم مردم نسبت به مباحث این بیماری آگاه شوند و از این كه یك روز به مناسبت برنامه‌های كنترل HIV نامگذاری شده است، هم‌پیمان می‌شوند تا برای رفع این معضل در جوامع فكری كنند. از طرف دیگر درج این روز در تقویم رسمی كشور نوعی تعهد سیاسی را برای سیاستگذاران و مدیران سلامت در سازمان‌ها و استان‌های مختلف به دنبال دارد. همچنین به دیگر كشورهای جهان نیز نشان می‌دهد كه با توجه به اهمیت موضوع، این مبحث به عنوان یك مناسبت در كشور گرامی داشته‌ ‌شده و برنامه‌هایی نیز به این مناسبت برگزار می‌شود.

به گفته وی، بسیاری از برنامه‌ها و فعالیت‌های كنترل HIV/AIDS ایران در بین حدود 22 كشور مدیترانه شرقی الگوست و از سوی سازمان جهانی بهداشت به دیگر كشورها معرفی شده است؛ به طوری كه اكنون سه مركز بین‌الملی در ایران در سه حوزه مختلف HIV آموزش‌هایی را به كارشناسان دیگر كشورهای جهان ارایه می‌دهند و همه ساله‌ برنامه‌هایی برای آموزش كشورهای دیگر برگزار می‌كنند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت ادامه می‌دهد: بنابر دلایل مذكور از شورای فرهنگ عمومی خواهش كردیم كه نسبت به درج روز جهانی ایدز در تقویم رسمی كشور بازنگری شود و این روز در متن تقویم قرار گیرد؛ چرا كه این موضوع می‌تواند كمك كند تا جایگاه خود را در برنامه‌های كنترل HIV در جهان داشته باشیم و بیش از پیش قابلیت‌ها و توانمندی‌های كشور را در این زمینه نشان دهیم.

به خاطر داشته باشیم ایدز یک بیماری است، گناه نیست. باید راه‌های پیشگیری وانتقال آن را آموخته و بدانیم که چگونه خود را از آلوده شدن به ویروس آن محافظت کنیم. همه‌گیری جهانی ایدز متوقف نمی‌شود مگر این كه با تمام وجود باور كنیم، كلید حل مشكل در چنگ ماست. بر این اساس از آنجا كه شاید اختصاص یك روز در سال برای این بیماری كم هم باشد؛ شایسته است حداقل به همان یك روز بها داده و هم‌پیمان در برابر گسترش ایدز، پیشگام شویم.