موضوع: اخبار

تولد ۴۳۰ نوزاد مبتلا به ایدز در ایران

تولد ۴۳۰ نوزاد مبتلا به ایدز در ایران

تولد نوزادان ایرانی مبتلا به ایدز

انتشار خبری از سوی وزارت بهداشت در مورد تولد نوزادان ایرانی مبتلا به ایدز در هفته گذشته چندان مورد توجه رسانه‌ها قرار نگرفت. شاید تلخ‌ترین خبری كه‌ در همایش مقابله با ویروس اچ‌آیوی اعلام شد، مربوط به تولد نوزادان ایرانی مبتلا به ایدز بود كه از آن به‌عنوان نگرانی وقوع موج سوم یاد می‌كند. چند روز پس از اعلام این خبر، حالا دكتر عباس صداقت، رئیس اداره كنترل و مبارزه با ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت به همشهری می‌گوید: 5 /1 درصد از 28 هزار و 600 نفر موارد اچ‌آی‌وی، مربوط به نوزادان مبتلا به اچ‌آی‌وی از مادر است.

اگر اطلاع‌رسانی خوبی نشود، زنان باردار ی كه از ابتلای خود بی‌اطلاع هستند با تولد نوزاد مبتلا به اچ‌آیوی روبه‌رو خواهند شد كه این مسئله عوارض جبران ناپذیر بسیاری به‌دنبال خواهد داشت. وقتی مراقبت‌های لازم برای زنانی كه باردار و مبتلا به اچ‌آی‌وی هستند نباشد، احتمال دارد از هر دو زن مبتلا به اچ‌آی‌وی، یك نوزاد مبتلا متولد شود. ‌دكتر صداقت می‌گوید: برنامه پیشگیری از انتقال اچ‌آیوی از مادران باردار به نوزاد از اواسط سال گذشته، در 16 منطقه كشور آغاز شده است. مراقبت ویژه مادران باردار مبتلا، انجام زایمان سزارین برای مادران مبتلا، تدارك شیر مصنوعی و درمان‌های پیشگیری برای نوزادان بخشی از این برنامه است.

با انجام این مراقبت‌های ویژه خطر ابتلای اچ‌آیوی از مادر مبتلا به نوزاد به زیر 2 درصد خواهد رسید، البته مشروط به آ نكه مادران مبتلا به ایدز در اوایل دوران بارداری به ما مراجعه كنند و تحت پوشش این خدمات قرار بگیرند. توصیه جدی ما به زوج‌ها این است كه از راه‌های انتقال اچ‌آیوی حتما اطلاع داشته باشند. عمده‌ترین رفتار‌هایی كه ممكن است باعث انتقال شود تزریق مشترك به‌ویژه در مصرف مواد وهمچنین روابط جنسی غیرایمن است. علاوه بر این زوج‌هایی كه به هر دلیل فكر می‌كنند احتمال دارد كه در معرض این بیماری قرار داشته باشند، باید حتما قبل از اقدام به بچه‌دارشدن، به مراكز مشاوره مراجعه كنند.

اطلاع رسانی برای پیشگیری

فارغ از اختلاف نظرها درباره تعداد مبتلایان به ایدز در ایران، آنچه اهمیت دارد درمان افراد مبتلا و پیشگیری از توسعه بیماری است. رئیس اداره اچ‌آیوی وزارت بهداشت می‌گوید: «سیاست برنامه كنترل كشوری اچ‌آیوی این است كه با اطلاع‌رسانی بموقع و پیشگیری اجازه ندهیم كه این میزان ابتلا بیشتر شود و اینكه تلاش كنیم افرادی هم كه از ابتلای خود اطلاعی ندارند مراجعه كنند و تحت درمان قرار بگیرند. مردم بدانند كه اطلاعات آنها نزد ما محرمانه خواهد ماند و مهم‌تر اینكه درمان هم رایگان است.»

او می‌گوید: ما ادعا می‌كنیم كه پیشرفته‌ترین نظام مراقبت اچ‌آی‌وی را داریم و به جرأت می‌گویم بین 22 كشور مدیترانه شرقی از نظر نظام مراقبت اچ‌آیوی نخستین هستیم چرا كه به‌طور مرتب همه‌گیری اچ‌آی‌وی را رصد و به‌طور مدام پیگیری می‌كنیم. ما در ایران یك مركز آموزش منطقه‌ای نظام مراقبت اچ‌آی‌وی در كرمان داریم كه همكار سازمان جهانی بهداشت است و حتی به سایر كشورها هم آموزش می‌دهد. رئیس اداره اچ‌آی وی وزارت بهداشت همچنین تأیید می‌كند كه براساس مطالعات پیمایشی كه در سال‌های اخیر انجام شد، تعداد موارد ابتلا به اچ‌آیوی كه از راه روابط جنسی محافظت نشده رخ داده است، افزایش یافته و متأسفانه موارد ابتلای زنان هم بیشتر شده است.

رفتار ما موجب پنهان كاری می‌شود

یكی از دلایل پنهانكاری بیماری از سوی برخی مبتلایان شیوه برخورد مردم و ترس بی‌دلیل از آنهاست. مشكل بیماران مبتلا به اچ‌آیوی، همچنان انگ است. این یك مشكل فرهنگی است كه در بسیاری از كشورهای دیگر با این شدت وجود ندارد. در ایران، وقتی فرد‌ از بیماری خود اطلاع پیدا می‌كند حتی این موضوع را به خانواده درجه یك خود هم نمی‌گوید. رفتار اشتباه مردم با بیماران مبتلا به اچ آی وی، سبب شده تا بیماران بیماری خود را پنهان كنند و این مسئله به نفع مردم نیست.

این در حالی است كه مبتلایانی را داریم كه اصلا خود مقصر در ابتلای به بیماری نبوده‌اند و به‌ دلیل اشتباهات دیگران، بیمار شده‌اند. نباید بیمار مبتلا به اچ‌آی‌وی‌ طرد شود چون راه‌های انتقال به این بیماری آسان نیست. مردم، بیمار مبتلا را طرد می‌كنند و دانش‌آموزان مبتلا كه خود در بروز ابتلا نقشی ندارند به‌دلیل نگاه غلط مردم، نمی‌توانند به‌راحتی تحصیل كنند. در كشورهای غربی مبتلایان به ایدز كار و تحصیل می‌كنند و با آنها مثل بقیه مردم رفتار می‌شود چرا كه در این كشورها، قانون عدم‌تبعیض گذاشته‌اند. یعنی هیچ تبعیضی نباید بین فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی در محل كار و تحصیل و سایر موارد وجود داشته باشد. اگر بیماران مبتلا بدون اضطراب از انگ، به مراكز درمانی مراجعه كنند، هم به نفع خودشان است و هم به نفع جامعه.