موضوع: اخبار

دیدار علی دایی و بهنوش بختیاری با بیماران مبتلا به اچ آی وی در مستند شوک

دیدار علی دایی و بهنوش بختیاری با بیماران مبتلا به اچ آی وی در مستند شوک

ویژه برنامه شوک با موضوع بیماران مبتلا به HIV

ویژه‌ برنامه «شوک» در این هفته از برنامه خود با پرداختن به موضوع بیماران مبتلا به HIV، هنرمندان و ورزشکاران را نیز در کنار این افراد قرار می‌دهد تا با آنها گفت‌وگو کنند. بهنوش بختیاری و علی دایی در قسمت دوم ضمن صحبت درباره این بیماری و باید و نبایدهای رابطه با آنها به مراکز نگهداری این افراد هم سر زده‌اند و با بیماران از نزدیک گفتگو داشته‌اند. قسمت دوم این برنامه چهارشنبه 10 دی ساعت 23:15 از شبکه سه پخش می شود. تهیه کننده مستند «شوک» از دشواری‌های ساخت قسمت جدید این مجموعه درباره بیماری ایدز سخن گفت و تأکید کرد : ایدز یک بیماری است نه تابو.

فرشاد شکیبی تهیه کننده مستند «شوک» با اشاره به بررسی موضوع بیماری ایدز در قسمت جدید این مجموعه اظهار کرد: یکی از دلایلی که تاکنون باعث شده ایدز را در جامعه یک تابو بدانیم، نپرداختن به مسائل پیشگیرانه از آن بوده است. وی افزود: در دوره‌ای بیماری ایدز به عنوان یک تابو در جامعه مطرح بود و هنور هم متاسفانه این نگاه تا حدودی وجود دارد. یکی از دلایل این اتفاق هم این است که ما به جای پرداختن به نکات پیشگیرانه از این بیماری بر درمان ناپذیری آن تاکید کرده‌ایم.

30 هزار مبتلا به ایدز در کشور

تهیه‌کننده «شوک» در این باره توضیح داد: در حال حاضر بیش از 30 هزار نفر در کشور ما طبق آمارهای رسمی و غیررسمی به این بیماری دچار هستند و بسیاری از آنها ناخواسته و بی گناه درگیر آن شده‌اند. شکیبی با اشاره به ضرورت فرهنگسازی درباره نحوه رفتار با مبتلایان به ایدز و چگونه برخورد با آنها و پیشگیری از این بیماری، بیان کرد: لازم است فرهنگسازی کنیم که نباید مبتلایان به ایدز طرد شوند. باید برای مردم جا بیاندازیم که آنها می‌توانند مثل بقیه به زندگی‌شان ادامه دهند و راه‌های انتقال ویروس چیست و برای پیشگیری از ابتلا به آن باید چه نکاتی را رعایت کرد.

لزوم انگ‌زدایی از کودکانی که با ایدز به دنیا می‌آیند

وی ادامه داد: طرد این افراد می‌تواند آسیب‌های جدی‌تری را به دنبال داشته باشد. همچنین باید از گروهی از این بیماران همچون کودکان که ناخواسته و بی گناه به ایدز گرفتار شده‌اند، انگ زدایی کنیم. آنها باید همچون دیگر همسن و سال‌های کودکی خوبی داشته باشند و در عین حال بیماری‌شان هم انتقال پیدا نکند. تهیه‌کننده «شوک» در پاسخ به اینکه برای دسترسی به مبتلایان چه اقداماتی صورت گرفته، اظهار کرد: تیم تحقیق و پژوهش خوبی در این پروژه با ما همکاری کردند. به دلیل این که بیماران ایدز سوژه‌های خاصی بودند، راضی کردنشان برای آمدن مقابل دوربین و صحبت کردن کار بسیار سختی بود و در نهایت دو نفر از آنها حتی اجازه دادند که تصویرشان نیز پخش شود.