گزارش كارگاه آموزش پیشگیری از ایدز ویژه آموزشگران مراکز کاهش آسیب

گزارش كارگاه آموزش پیشگیری از ایدز ویژه آموزشگران مراکز کاهش آسیب

کارگاه سه روزه آموزش پیشگیری از ایدز  ویژه آموزشگران مراکز کاهش آسیب، مهرماه 1393 در هتل پارسیان رامسر برگزار گردید. هدف از برگزاری این کارگاه، آشنایی با برنامه های پیشگیری از ایدز و نحوه آموزش به خدمت گیرندگان می­باشد. در این کارگاه 26 نفر از کارکنان آموزش مراکز از استان های مختلف به همراه اعضای کمیته پیشگیری از ایدز سازمان بهزیستی شرکت داشتند. در مدت برگزاری کارگاه مسائلی هم چون: آموزش همتا محور ، بیماری های مقاربتی و هپاتیت، آموزش مهارت های زندگی، مشاوره و آزمایش ایدز VCT و تزریق ایمن مطرح گردید.

گزارش روز اول:

در ابتدا آقای دکتر محضری، ضمن خیر مقدم و قدردانی از زحمات مدیران، مسئولین آموزش و پرسنل مراکز اقامتی به اهمیت فعالیت مراکز مردم نهاد در ارائه خدمات کاهش آسیب و تاثیر آنها در پروژه اشاره داشتند. همچنین در خصوص اهداف برگزاری کارگاه مواردی بیان داشتند و از تمامی اعضا خواستند که در جهت ارتقای سطح آموزش به خدمت گیرندگان تمام تلاش خود را بکار گیرند. سپس از شرکت کنندگان خواستند تا توضیحاتی در خصوص آموزش های ارائه شده و نحوه این آموزش ها و همچنین چگونگی فعالیت و آموزش تیم های سیار بیان نمایند.

سوالاتی که از شرکت کنندگان خواسته شد تا به آن ها پاسخ دهند:

 1. چه روش آموزشی برای آموزش بکار گرفته می شود؟

 2. برنامه ریزی آموزشی در مرکزتان چگونه انجام می شود؟

 3. چگونه فعالیت خود را گزارش می دهید؟

در ادامه از حضار خواسته شد که در قالب کار گروهی به سوالات پاسخ دهند.

در پاسخ ها به موارد ذیل اشاره گردید:

 1. اطلاع رسانی در خصوص معرفی مراکز و خدماتی که در آنجا ارائه می گردد توسط آموزشگران تیم ها در پاتوق ها و خانه های تیمی به اطلاع مدد جویان و افراد جدید می رسد.

 2. آموزش ها بصورت فردی یا گروهی انجام می گردد؛

 3. تشکیل جلسات گروهی در ساعت معین و آموزش چهره به چهره در زمان های مناسب برای مدد جویان؛

 4. گزارش ها بصورت روزانه در فرم دفتر روزانه ثبت می گردد (تعداد سوزن، سرنگ و کاندوم) و ابتدا هر ماه در فرم ماهانه و هر شش ماه در فرم ارائه گزارش شش ماهه مرکز به ثبت خواهد رسید.

موضوع بعدی که مورد بحث واقع گردید "آموزش همتا" بود که حول 4 محور زیر بیان گردید:

 • رفتار های پرخطر

 •  راه های کاهش خطر

 •  ارائه اطلاعات مکتوب

 •  ارجاع

به شرکت کنندگان توضیحاتی ارائه و به سؤالات آنها نیز پاسخ داده شد.

دکتر زمانی - کارگاه ایدز

پس از ایشان آقای دکتر زمانی با موضوع "بیماری های مقاربتی و هپاتیت" ارائه سخن نمودند. در ابتدا تعدادی سؤال در قالب پیش آزمون از شرکت کنندگان پرسیده شد و سپس ایشان در خصوص انواع بیماری های مقاربتی توضیحات جامعی را بیان داشتند و تعدادی از بیماری ها و دلایل ابتلا و راه های سرایت را برای حضار شرح دادند (سوزاک، سیفلیس، آتشک، کلامیدیا، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی).

همچنین در خصوص بیماری های پوستی مانند: گال(جرب)، شپش تناسلی و ... به ارائه توضیح پرداختند و سیستم ایمنی بدن را شرح داده و نقش هر یک از سیستم های ایمنی بدن را تشریح نمودند. در ادامه ایشان به بیان نوع بیماری هپاتیت ب و ث پرداخته و به سؤالات شرکت کنندگان پاسخ دادند. آقای دکتر زمانی جهت استفاده از ظرفیت آموزشی یک کار گروهی در قالب بازی تیم های دو نفره تشکیل دادند. در ادامه در خصوص بیماری ایدز توضیحاتی بیان شد و پیشگیری را بهترین راه جلو گیری از ابتلا بیان داشتند. همچنین در خصوص استفاده از کاندوم برای حضار توضیحاتی بیان گردید و از شرکت کنندگان خواسته شد تا بصورت عملی با استفاده از مولاژ در قالب تیم های دو نفره روش استفاده عملی را بررسی نمایند.

پس از ایشان آقای دکتر محضری اشکالات و کاستی ها را به گروه ها تذکر دادند. یکی از شرکت کنندگان به سخت گیری ها و مشکلاتی که از طرف حراست استان برای تیم های سیار ایجاد شده اشاره داشتند که بعضی از راهکارهای ممکن را بیان نموده و گفتند که تشکیل جلسات مشترک می تواند سطح آگاهی را بالا برده و در مورد خدمتی که مراکز می توانند ارائه دهند به میزان و کارشناسان توضیح داده تا بتوانند همکاری بهتری انجام گیرند. 

گزارش روز دوم:

در بخش ابتدایی کارگاه آقای دکتر محضری در خصوص نحوه آموزش در مراکز اقامتی توضیحاتی بیان داشتند. پس از ایشان سرکار خانم آرزومندی با مبحث آموزش مهارت های زندگی آغار تدریس نمودند. در ابتدا ایشان از حضار خواستند تا در خصوص مهارت زندگی دیدگاه خود را بیان نمایند. پس از اینکه شرکت کنندگان نظرات خود را اعلام داشتند ایشان به توضیح در مورد موضوعات همدلی، حل مسأله، ارتباط بین فردی مناسب، تفکر انتقادی، مقابله با فشارهای روانی، خودآگاهی، تصمیم گیری، ارتباط فردی مؤثر، تفکر خلاق و مقابله با هیجانات پرداختند. در ادامه از شرکت کنندگان خواستند در قالب کار گروهی در رابطه با موضوع: "چگونه مهارت های زندگی منجر به پیشگیری از مشکلات سلامت می شود؟" به بحث و تبادل نظر بپردازند.

دکتر کامبیز محضری

شرکت کنندگان پس از تبادل نظر به ارائه کارگروهی  پرداختند.

شرکت کنندگان برای درک بهتر نحوه برخورد با یک مراجعه کننده بصورت نمایشی به اجرای نقش پرداختند یک نفر نقش مراجعه کننده و یک نفر نقش درمانگر را ایفا می کرد که درمانگر می بایست مدد جو را مجاب به استفاده از کاندوم و رعایت نظافت فردی نماید.

کارگاه پس از اقامه نماز و صرف ناهار ادامه یافت.

پس از صرف ناهار شرکت کنندگان به ادامه ارائه کار گروهی پرداختند و خانم آرزومندی آموزش "چگونگی برقراری یک رابطه جنسی سالم، رعایت بهداشت جنسی و دلایل استفاده از کاندوم" را به تفصیل برای شرکت کنندگان توضیح داده و در مواقع ضروری به استفاده از کاندوم و همچنین جلوگیری از انتقال ویروس و بیماری های مقاربتی اشاره داشتند.

پس از ایشان آقای دکتر محضری بحث "مسمومیت و بیش مصرفی" را بیان نمودند. سپس از شرکت کنندگان خواسته شد تا در قالب کار گروهی به سؤالات زیر پاسخ دهند:

 1. علائم و نشانه های بیش مصرفی و روش برخورد با کسی که دچار بیش مصرفی شده است؛

 2. باور های نادرست در خصوص بیماری ایدز و روش های انتقال آن؛

 3. دوره پنجره چیست و چرا اهمیت دارد؟

شرکت کنندگان پس از پاسخ به سؤالات به ارائه کار گروهی پرداختند و آقای دکتر محضری ضمن توضیح در خصوص سؤالات در مورد باورهای غلط در بیماری ایدز و نیز دوره پنجره توضیحاتی را بیان داشتند و به سؤالات شرکت کنندگان پاسخ دادند.

گزارش روز سوم: 

روز سوم كارگاه آموزش پیشگیری از ایدز ویژه آموزشگران مراکز کاهش آسیب، با موضوعیت "مشاوره و آزمایش داوطلبانه ایدز" ادامه یافت.

در ابتدا سرکار خانم شیبانی در خصوص لزوم مشاوره و آزمایش داوطلبانه ایدز (VCT) توضیحاتی را بیان نمودند و ضمن اشاره به دلایل توصیه یا عدم توصیه، بر لزوم انجام VCT و برقراری ارتباط مؤثر با مراجعه کنندگان و نحوه ارجاع آنها به مراکز مربوطه جهت انجام آزمایش ایدز تأکید کردند. در بخش کارگروهی موقعیت های داستانی مختلفی به حاضرین داده شد و از آنها خواسته شد که پیشنهادات خود را در آن موقعیت ها، به عنوان آموزشگر همسان ارائه کنند.

خانم شهناز شیبانی

شرکت کنندگان نیز در مورد کارکرد مرکز محل خدمت خود و جذب و ارجاع افراد برای آزمایش و دریافت خدمات توضیحاتی بیان داشتند و در ادامه ایشان به سؤالات حضار پاسخ دادند.

پس از خانم شیبانی، آقای دکتر محضری مبحث "تزریق ایمن" را برای شرکت کنندگان مطرح نمودند و از شرکت کنندگان خواستند که یک نفر روش تزریق ایمن را برای حاضرین در جلسه توضیح دهد. سپس ایشان روش تزریق ایمن را توضیح دادند که می توان به موارد ذیل اشاره داشت: استفاده از سوزن و سرنگ یکبار مصرف، نحوه استریل کردن سوزن و سرنگ در صورت عدم دسترسی به سوزن و سرنگ، شناخت رگ سالم.

در پایان آقای دکتر محضری ضمن جمع بندی مباحث مطرح شده در کارگاه از کلیه شرکت کنندگان تشکر نمودند که در این عرصه با تلاش جدی و پیگیر خود باعث ارائه آموزش های صحیح به مراجعین مراکز خود خواهند بود.

نظرات کاربران
roya
1399/04/17
واقعا به نظر شما تفاوتی بین رابطه ها نیست؟ فقط ایمنی مهمه؟ یعنی مهم نیست که طرف داره همون موقع با سر می افته تو چاه فقط مهم اینه که کلاه ایمنی سرش باشه؟
پاسخ مدیر: قطعا ما قصد توصیه به انجام رابطه نداریم. اما با توجه با شرایط موجود هدف ما این است که افرادی که خارج از چهارچوب خانواده رابطه دارند به صورت ایمن رابطه برقرار کنند تا از رفتارهای پرخطر جلوگیری شود و باعث انتشار بیماری های آمیزشی از قبیل ایدز نشود