موضوع: اخبار

وضعیت ایدز در ایران از زبان معاون وزیر بهداشت

وضعیت ایدز در ایران از زبان معاون وزیر بهداشت

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علی اکبر سیاری در مراسم روز جهانی ایدز که در وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: شاید هیچ اپیدمی دیگری مانند ایدز در دنیا فراگیری نداشته باشد چرا که راه تشخیص و درمان این بیماری سالها ناشناخته بود و اکنون هم تنها راه کنترل آن شناسایی شده است. وی ادامه داد: در سال 2013 و در بررسی‌های جهانی مشخص شد که 38 درصد میزان موارد جدید ابتلا به ایدز کاهش یافته است. 58 درصد کاهش موارد ابتلای جدید در کودکان و 35 درصد کاهش مرگ و میر بوده است. دسترسی به درمان نیز 40 درصد افزایش یافته است.

سیاری به مشکلات موجود در زمینه کنترل و تشخیص این بیماری در دنیا و منطقه امروز و همچنین ایران اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلاتی که در منطقه و از جمله کشور ما وجود دارد آن است که متاسفانه با آهنگ جهانی حرکت نکرده‌ایم. به این معنا که میزان ابتلا به این بیماری سیر صعودی دارد و این موضوع نشان می‌دهد که بسیار عقب هستیم.

وی گفت: در حال حاضر اپیدمی گسترده‌ای از این بیماری در کشور نداریم چرا که اپیدمی به زمانی گفته می‌شود که سطح شیوع بیماری به یک درصد برسد. در حال حاضر حدود 15 صدم درصد جمعیت 15 تا 60 سال کشور به ایدز مبتلا هستند، البته میزان شیوع این بیماری در برخی گروه‌ها بالاتر است. به عنوان مثال میزان شیوع این بیماری در معتادان تزریقی 15 درصد و در زنان با رفتارهای پرخطر 4.5 درصد است.

معاون وزیر بهداشت همچنین روش انتقال ایدز از مادر به کودک را مورد اشاره قرار داد و افزود: در دنیا تلاش بر آن است که انتقال از این روش را به صفر رساند. آمار این موضوع در جامعه ما نیز زیاد نیست اما باید در این زمینه تلاش کنیم. به همین دلیل برنامه مراقبت از مادران باردار در 16 دانشگاه علوم پزشکی کشور آغاز شده است و به زودی به تمام دانشگاه‌ها گسترش خواهد یافت. وی تعداد کل موارد ابتلا به ایدز در کشور را 28 هزار و 663 مورد ثبت شده عنوان کرد و گفت: اما تخمین زده می‌شود که 85 هزار مبتلا به این بیماری در کشور وجود داشته باشد. این موضوع شکاف بزرگی است که باید رفع شود.

به گفته سیاری، 45.5 درصد از انتقال ایدز به روش اعتیاد تزریقی، 26.8 درصد به روش آمیزشی و 2.9 درصد نیز به روش انتقال از مادر به جنین است. معاون وزیر بهداشت ادامه داد: زمانی می‌گفتیم که انتقال ایدز از راه جنسی در کشور ما محدود است اما اکنون در ایران نیز مشابه دنیا این موضوع رخ می‌دهد. ما باید با رفتارهای پنهان برخورد کنیم. وی افزود: میزان ابتلا به ایدز در مردان در دنیا 88.4 درصد و در زنان دنیا 11.6 درصد است. طبق این آمار ابتلا در زنان ایرانی بسیار کمتر است چرا که زنان جامعه ما پاکتر هستند.

سیاری گفت: برنامه چهارم استراتژیک مقابله با ایدز تدوین شده و از سال آینده اجرایی خواهد شد. همچنین برنامه جدید مراقبت و درمان با استفاده از آخرین دستاوردهای جهانی تهیه و به تصویب کمیته کشوری مراقبت و درمان رسیده و به دانشگاه‌ها اعلام شده است. وی مجددا تاکید کرد: کنترل زنجیره انتقال ایدز در ایران سخت است. باید تمرکز را روی مشاوره و آگاه سازی مردم قرار دهیم و مراکز تشخیصی را افزایش دهیم. اخیرا 11 مجموعه تخصصی آزمایشگاهی HIV در کشور راه اندازی شده است.

سیاری تاکید کرد: لازم است لوازم و ابزار پیشگیری در اختیار گروه‌های پرخطر قرار گیرد چرا که 15 تا 20 درصد معتادان تزریقی از سرنگ مشترک استفاده می‌کنند و سالانه تا 12 شریک و هشت نوبت از سرنگ مشترک استفاده می‌کنند. وی افزود: قدم بعدی برای زنان با رفتارهای پرخطر جنسی و شرکای آنهاست. باید در این زمینه نیز شرایط ایمنی فراهم شود که البته تبلیغ آن در جامعه ما سخت است. قدم بعدی هم در اختیار گذاشتن دارو برای بیماران است.

هر بیمار ماهیانه دو میلیون تومان هزینه دارو دارد، این در حالی است که اگر بیماری مقاوم شده باشد، این هزینه‌ها به 5 تا 10 برابر افزایش می‌یابد. به همین دلیل دولت وظیفه دارد افراد مبتلا به ایدز را شناسایی کرده و تحت درمان قرار دهد. معاون وزیر بهداشت در پایان گفت: قدم دیگر آن است که از این بیماران حمایت اجتماعی صورت گیرد چرا که اغلب آنها از جامعه فقیر و بیکار هستند.