موضوع: اخبار

پیام «بان کی مون» به مناسبت روز جهانی ایدز

پیام «بان کی مون» به مناسبت روز جهانی ایدز

دبیر کل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت 10 آذر - اول دسامبر -روز جهانی ایدز، از رهبران جهان خواست با اقدامی مشترک تا سال 2030 به همراه یکدیگر، به بیماری ایدز خاتمه دهند. به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، در متن پیام «بان کی مون» که روز دوشنبه در همایش روز جهانی ایدز در وزارت بهداشت و توسط «گری لوییس» هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران قرائت شد، آمده است: امروزه 35 میلیون انسان با «اچ آی وی» زندگی می کنند و تعداد 19 میلیون نفر از آنان از داشتن این ویروس آگاه نیستند. 

«در این روز جهانی ایدز از پیشرفت چشمگیری که جهان در پاسخ به همه گیری ایدز نشان داده استقبال می کنم، امسال، رهبران جهان متعهد شدند ایدز را تا 2030 از میان بردارند. رویکرد «پیگیری سریع تر»، که هفته گذشته معرفی شد، امکان دستیابی ما به این هدف را فراهم خواهد کرد.»  بان کی مون تصریح می کند: در حال حاضر، تقریبا 14 میلیون نفر در سراسر جهان به درمان «اچ.آی.وی» دسترسی دارند. از سال 2001، موارد تازه ابتلا به عفونت «اچ.آی.وی» را به میزان 38 درصد کاهش داده ایم. با بهره گیری از ارائه داروهای اساسی ضد رتروویروسی، از پیدایش عفونت میان یک میلیون و 160 هزار نوزاد پیشگیری کرده ایم.

وی می افزاید: در زمینه ارائه درمان ضد رتروویروسی به 15 میلیون انسان تا 2015، و تحقق از میان بردن انتقال از مادر به کودک تا چند سال آینده در مسیر درست قرار داریم. به برکت تعهد و توان بسیاری از شرکای مان، از جمله اعضای جامعه مدنی، همچنان پیگیر مبارزه و لغو قوانینی هستیم که موجب ننگ و تبعیض می شوند. 

«پیشرفت در حال شتاب است اما دستاوردها کماکان شکننده هستند، امروزه 35 میلیون انسان با «اچ.آی.وی» زندگی می کنند و تعداد 19 میلیون نفر از آنان از داشتن این ویروس آگاه نیستند، شکاف های مهمی در پاسخ ما به گروه های کلیدی مردم وجود دارد، از هر سه کودک نیازمند مداوا، دو تای آنها درمان مورد نیاز را دریافت نمی کنند، زنان جوان، به ویژه در بسیاری از کشورهای دارای نرخ شیوع گسترده «اچ.آی.وی» آسیب پذیر هستند. 

«همه گیری ایدز در اروپای شرقی، آسیای مرکزی و خاورمیانه در حال افزایش است، و با ننگ، تبعیض و قوانین تنبیهی وخیم تر می شود، بیشتر اقدامات ضروری نظام های اجتماعی و سازمان های حمایتی، مورد پشتیبانی قرار نمی گیرند، هیچ کس نباید از این گردونه بیرون بماند.» 

دبیر کل سازمان ملل ادامه می دهد: اکنون، میراث پاسخگویی و پرداختن به ایدز در مبارزه با ابولا در آفریقای غربی خود را نشان می دهد، می دانیم که نظام پزشکی به تنهایی برای ارائه مراقبت سلامت قدرتمند کافی نیست؛ عدالت اجتماعی، دموکراتیزه کردن علوم، مسوولیت مشترک برای سرمایه گذاری، حقوق بشر، برابری جنسیتی و نیز رویکرد مردم محور به سلامت همگی آموزه هایی هستند که ما در پاسخ به ایدز اندوخته ایم و در همه جا، از جمله در بحث های مرتبط با دستور کار توسعه پس از 2015، به کار گرفته می شوند.