موضوع: اخبار

اعلام آخرین آمار ایدز در ایران همزمان با روز جهانی ایدز

اعلام آخرین آمار ایدز در ایران همزمان با روز جهانی ایدز

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: شیب ابتلا به ایدز در ایران سرعت بالایی ندارد ولی اگر تغییر الگوی انتقال ایدز، جدی گرفته نشود، تا سالهای دیگر این شیب بسیار تندتر خواهد شد. به گزارش سرویس سلامت ایسنا، دکتر عباس صداقت در آستانه روز جهانی ایدز ، در خصوص آخرین آمار ابتلا به ایدز در ایران گفت: حدود 28 هزار و 600 مورد مبتلا به ایدز تا پایان تابستان سال جاری ثبت و گزارش شده است.

وی با اشاره به اینکه 38 درصد موارد ابتلا به ایدز در سال 92، این بیماری را از طریق روابط جنسی پرخطر و محافظت نشده دریافت کرده اند، خاطرنشان کرد: از این میزان 30 درصد مبتلایان زنان هستند. وی با بیان این که این روند یک هشدار برای ابتلای نوزادان به بیماری ایدز است، ادامه داد: ما همچنان تاکید می کنیم که باید با آموزش، اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه، رفتارهای پرخطر را به مردم گوش زد کنیم. چون 46 درصد مردم بین گروه سنی 25 تا 34 سال قرار دارند و با توجه به جوان بودن جمعیت کشور وضعیت ابتلا به ایدز نگران کننده تر است.

دکتر صداقت در ادامه افزود: پیش بینی کارشناسان بر این است که امسال چیزی حدود 90 هزار مورد ابتلا به ایدز در کشور وجود داشته باشد که از این تعداد 28 هزار مورد ثبت و گزارش شده است. یعنی تقریبا 60 هزار نفر از مبتلایان هنوز از این بیماری اطلاعی ندارند. بنابراین اگر مداخله جدی در این حوزه صورت نگیرد، این رقم تا سه سال آینده، این رقم به 120 هزار مورد ابتلا نیز خواهد رسید.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت در خصوص سازمان هایی که به نوعی می توانند شریک برنامه های وزارت بهداشت در پیشگیری از ایدز باشند، بیان داشت: در این راستا تمامی ارگان ها رسالتی را به عهده دارند و باید جدی تر وارد عمل شوند. آموزش و پرورش باید توجه بیشتری برای آگاه سازی نوجوانان نسبت به خطر ابتلا به ایدز کند. همچنین از پتانسیل های وزارت علوم و هلال احمر می توان در امر پیشگیری به خوبی استفاده کرد.

وی با اشاره به این که شیب ابتلا به ایدز در ایران روند با سرعت بالایی ندارد، ادامه داد: با این حال این شیب با سرعت مشخصی پیش می رود. ولی نکته نگران کننده تر تغییر الگوی انتقال ایدز است که اگر جدی گرفته نشود، تا سالهای دیگر این شیب بسیار تندتر خواهد شد.

به گفته دکتر صداقت، ایران به عنوان منطقه ای در شمال آفریقا و شرق مدیترانه متاسفانه با این که در بسیاری از شاخص های سلامت، بهترین الگو است، ولی به دلیل همسایگی با کشورهای آسیای میانه، آسیای جنوب شرقی و اروپای شرقی از نظر ابتلا به ایدز وضعیت خوشبینانه ای ندارد و اگر مداخلات پیشگیری در این مناطق نیز به خوبی دنبال نشود، به دلیل مسافرت ایرانی ها به کشورهای ذکر شده، موج سوم ایدز و شیوع این بیماری در جمعیت عمومی خیلی دور از ذهن نیست.

بر اساس گزارش وبدا، وی در پایان تاکید کرد: توصیه ما به همه مردم این است که آگاه باشند و از تزریق مشترک و روابط جنسی غیر ایمن پرهیز کنند. در ضمن اگر مردم به برای سفر به کشورهایی می روند که فضای آنها با الگوهای اعتقادی کشور ما متفاوت است، این هشدارها باید جدی تر گرفته شود.