موضوع: اخبار

دومین مورد از درمان آشکار HIV یک نوزاد بعد از ظهور مجدد ویروس

دومین مورد از درمان آشکار HIV یک نوزاد بعد از ظهور مجدد ویروس

به گزارش روزنامه نیویورک در 6 اکتبر سال 2014 میلادی، در یک مقاله در The Lancet محققان نوزادی را که از بدو تولد دارای HIV مثبت بود گزارش دادند، نوزادی که به نظر می‌رسید بعد از معالجات ضد ویروسی (ART) بعد از تولدش به منظور مقابله با ویروس ایدز درمان یافته بود که در نهایت عفونت قابل تشخیص HIV خود را بروز داد. این مورد، بعد از «نوزاد اهل می سی سی پی» دومین گزارش از بهبود آشکار ویروس بعد از برگشت نوزاد به حالت اولیه به دنبال درمان ART است که توجه همگان را در سال‌های 2013-2014 به خود جلب کرد.

ماریو کلریچی استاد دانشگاه میلان و مؤسس Don Gnocchi شهر میلان ایتالیا و همکارانش گزارش دادند بچه ای‌ای که از مادرش با HIV مثبت در دسامبر سال 2009 به دنیا آمد به نظر می‌رسید که در سن سه سالگی بعد از درمان ویژه ART  که درست بعد از تولد نوزاد صورت گرفته بود معالجه شده است. بار ویروسی نوزاد نشان می‌داد که ویروس‌ها به طور کامل از بین رفته‌اند. خیلی جالب بود که حتی آنتی بادی‌های HIV هم ناپدید شده بودند که نشانگر این بود نوزاد دیگر سورولوژی مثبت نداشت و با توافق مادر نوزاد درمان ART متوقف شد.

با این حال 2 هفته بعد تست‌های HIV نوزاد برگشت که محققان به این نتیجه رسیدند درمان ART ذخایر ویروسی را از بین نبرده است با این وجود ویروس‌ها برای بیش از سه سال غیرقابل شناسایی بودند.

تفاوت‌هایی بین این نوزاد و نوزاد می سی سی پی وجود دارد (همچنین تفاوت‌هایی با بیمار برلینی، تیموتی ری برون، هست کسی که تصور می‌شد تنها فرد بزرگسالی است که HIV او معالجه شده است)، جالب تر اینکه سیستم ایمنی بدن آن نوزاد علائم بسیاری در پاسخ به عفونت HIV نشان می‌داد حتی بعد از اینکه بار ویروسی غیرقابل شناسایی شده بود که البته این مورد برای نوزاد اهل می سی سی پی و یا بیمار برلینی هم صدق می‌کرد. همچنین محققان نشان دادند که بار ویروسی بالای نوزاد در بدو تولد و نیز عفونت زمانی که در رحم مادر بوده است و وزن پایین در زمان تولد احتمالاً مانع بهبودی دائم ویروس شده‌اند.

محققان نتیجه گرفتند: «در دسترس بودن تعداد زیاد گونه‌های دارویی ضدویروسی قوی به طور قابل ملاحضه ای‌ مرگ و میر HIV را کاهش داده است اما این داروها نمی‌توانند ویروس‌های HIV را به طور کلی از بین ببرند چراکه ذخایر ویروسی را از بین نمی‌برند، همچنان تلاش برای معالجه‌ی HIV ادامه دارد».