آشنایی با مفهوم کاهش آسیب

آشنایی با مفهوم کاهش آسیب

در سالهای اخیر شواهد پژوهشی زیادی نشان داده است که مصرف مواد در موقعیت‌های نامناسب سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به سرعت گسترش یابد. در کشورهای آسیایی که به طور سنتی تریاک مصرف می‌کردند قوانین محدود کننده موجب روی آوردن به مصرف هروئین و درنهایت تزریق آن شد. این گذار به تزریق مواد موجب گسترش همه‌گیری اچ‌آی‌وی در بین مصرف‌کنندگان تزریقی مواد (IDUs) در برخی کشورها از جمله ایران شد. شیوع اچ‌آی‌وی در بین مصرف‌کنندگان تزریقی مواد هم سریع است و هم موجب به خطر افتادن گروه‌های دیگر اجتماع است.   

کاهش تأمین و توزیع مواد همیشه دچار مشکلاتی بوده است و معمولا حتی در میان‌مدت جواب نمی‌دهد چون مسیرهای جدید، قاچاقچیان جدید و مصرف‌کنندگان جدید پیدار می‌شوند. کاهش تقاضای مواد از راه آموزش و توسعه اقتصادی جوامع و نیز درمان و بازتوانی مصرف‌کنندگان نیز برنامه‌هایی زمان‌بر هستند.

چون سرعت انتقال اچ‌آی‌وی از راه تزریق خیلی زیاد است نمی‌توان آن را معطل پیشگیری یا رفع معضل اعتیاد کرد. راه کاری که در همه کشورهای دنیا پذیرفته شده کاهش آسیب نام دارد. با یک مثال این رویکرد بهتر شناخته می‌شود. یک راهبرد کاهش آسیبی در امر سواانح رانندگی بستن کمربند سرنشینان خودرو است.

با این کار احتمال تصادف کم نمی‌شود ولی احتمال مرگ و میر ناشی از آن کاهش می‌یابد. اجبار به بستن کمربند به معنی تأیید رانندگی بد، سرعت غیرمجاز و مستی هنگام رانندگی و بی‌توجهی به آموزش رانندگان، ساختن جاده‌های استاندارد و کارهای خوب دیگر نیست بلکه پذیرفتن این است که در دنیای واقعی آن اتفاق‌ها رخ می‌دهد و ما برای جلوگیری از عواقبشان باید کاری بکنیم پیش از آن که منتظر نتایج کارهای دیگرمان باشیم. همین فلسفه در مورد پیشگیری از سرایت اچ‌آی‌وی درست است. در واقع کاهش آسیب به معنای پیشگیری از عوارض مصرف مواد بدون لزوم کاهش مصرف آنهاست. این رویکرد از دهه 80 میلادی در کشورهایی چون استرالیا، انگلستان و سوئیس به کاربسته شد و با گسترش همه‌گیری ایدز کاربرد بیشتری یافت.

نظرات کاربران
محجوبه
1399/01/12
از مطالب سایت تان بسیار سپاسگذارم.
از اینکه سخاوتنمندانه مطالب آموزشی شامل اسلاید و کتاب های الکترونیکی را گذاشته اید بسیار سپاسگذارم.
موفق باشید.
درضمن درخصوص آموزش به کودکان به ویژه کودکان محلات آسیب خیز ویا کودکان کاردرخیابان جزوه یا مطلب تخصصی اگر بگذارید سپاسگذار شما می شوم.
روزگارتان به مهربانی