موضوع: اخبار

آمادگی جهانی برای پایان دادن به شیوع ایدز تا سال 2030

آمادگی جهانی برای پایان دادن به شیوع ایدز تا سال 2030

سازمان ملل اعلام کرد: یک طرح جدید «مسیر سریع» شامل برنامه‌های درمانی و پیشگیری‌کننده از ایدز با رویکردی مردم‌محور برای خاتمه دادن به شیوع ایدز تا سال 2030 میلادی اجرا می‌شود.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این طرح جدید در یکی از اجلاس‌های حاشیه شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل در مقر این سازمان در نیویورک با عنوان «مسیری سریع: پایان شیوع ایدز تا سال 2030» مطرح شد. پنج‌شنبه هفته گذشته (25 سپتامبر) رهبران جهان موافقت کردند که پایان بخشیدن به شیوع ایدز به عنوان تهدیدی جهانی تا سال 2030 امکانپذیر است و باید جزو دستورالعمل اصلی اهداف درمانی پس از سال 2015 میلادی باشد.

«دیوید بورک هالتر»، رئیس جمهور سوئیس گفت: نسلی که از ابتلا به ایدز دور باشند هدف ماست و وظیفه داریم این امر را محقق کنیم. ضرورت دارد کشورها برای رسیدن به این هدف مشترک متحد شوند و با نیروی ایمان با یکدیگر فعالیت کنند.

این طرح از تمامی کشورها به خصوص ملت‌هایی که بیشترین میزان ابتلا به ایدز را دارند خواسته تا روش‌های درمانی و خدمات پیشگیری‌کننده از این بیماری را در اختیار افرادی از جامعه قرار دهند که بیشتر در معرض ابتلا به این آلودگی هستند. چنین رویکردی می‌تواند به میزان قابل توجهی از تعداد مبتلایان به ویروس HIV‌ و مرگ و میرهای ناشی از ایدز بکاهد.

«جان درامانی ماهاما»، رئیس جمهوری غنا نیز اظهار کرد: پایان بخشیدن به شیوع ایدز باید بخشی از دستورالعمل‌ها پس از سال 2015 باشد. این بیماری با سرعتی شایع شده که هیچ کس تصور نمی‌کند پایان‌پذیر باشد اما با پیشرفت‌های موجود این امر امکانپذیر است.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز اطلاع رسانی سازمان ملل، موفقیت طرح «سیر سریع» به تلاش کشورها بستگی دارد تا برای تحقق آن سرمایه‌گذاری کنند و سرعت دسترسی افراد به خدمات درمانی را افزایش دهند. همچنین بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل گفت:‌ از تمامی کشورها، بخش‌های خصوصی و جامعه مدنی درخواست می‌کنم تا فرصت پیش آمده برای اتمام شیوع ایدز را تا سال 2030 میلادی ارج نهند و دستیابی به این هدف مستلزم ابتکار، رهبری و مسئولیت‌های مشترک است تا تضمین شود تمامی افراد در این طرح گنجانده شده‌اند.

شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل

میشل سیدیبه

آمادگی جهانی برای پایان دادن به شیوع ایدز تا سال 2030

به نقل از خبرگزاری ایسنا