برگزاری اولین گردهمایی بین المللی و پنجمین سمینار سراسری ایدز

برگزاری اولین گردهمایی بین المللی و پنجمین سمینار سراسری ایدز

دكتر مردانی استاد مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه از برگزاری اولین گردهمایی بین المللی و پنجمین سمینار سراسری ایدز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد.

دکتر مردانی با اشاره به این مطلب که اولین گردهمایی بین المللی و پنجمین سمینار سراسری ایدز از 20 تا 22 آبان در تالار امام خمینی (ره) دانشکده پزشکی برگزار می شود، اظهار داشت: امروزه بیماری ایدز و توجه به تبعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، روانی و اجتماعی آن یكی از مهمترین دغدغه ­های بهداشتی و درمانی در سراسر دنیا و به تبع آن در ایران به شمار می رود. در سال های اخیر با گذشت نزدیك به 32 سال از اپیدمی ایدز در دنیا  بروز موارد جدید بیماری در برخی كشورها به نحو چشمگیری كاهش یافته به نحوی كه مقامات بهداشتی این كشورها از كنترل بیماری HIV و مقابله موفق با این بیماری در غرب صحبت می­ كنند.

دبیر علمی این گردهمایی بین المللی در ادامه گفت: در ایران همزمان با كوشش های  وزارت بهداشت، سازمان زندانها و دست اندركاران مسایل بهداشتی و درمانی در راستای كاهش آسیب این بیماری، بروز موارد جدید HIV در معتادان تزریقی به مرحله كنترل و یا حداقل، عدم افزایش رسیده است. اما متاسفانه افزایش موارد انتقال جنسی این بیماری در سال های اخیر و همچنین كاهش سن ابتلا و افزایش موارد ابتلا به HIV خصوصا در خانمها زنگ خطری در خصوص تغییر الگوی اپیدمیولوژیك بیماری از معتادان تزریقی به مقاربت جنسی می باشد که این مطلب بر ضرورت برنامه ­ریزی مدون و حساب شده در زمینه راه های پیشگیری از ابتلای جنسی به HIV تاکید می کند.

وی افزود: مركز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با توجه به نقش برگزاری چنین سمینارهای آموزشی در ارتقای سطح آگاهی جامعه درخصوص راه های انتقال HIV/AIDS، مقابله جدی با انگ­ اجتماعی ایدز و ... در نظر دارد با همكاری سازمان جهانی بهداشت (WHO)، مركز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، معاونت های بهداشت و تحقیقات و فناوری دانشگاه این گردهمایی را برگزار کند. 

دکتر مردانی هدف از برگزاری این سمینار را آشنایی پزشكان و حرفه های وابسته پزشكی با آخرین اطلاعات و یافته های پژوهشی در خصوص بیماری ایدز دانست.

دبیر علمی این کنگره آشنایی با تازه های ایدز و HIV درجهان و ایران، بازآموزی و نوآوری پزشكان و پرسنل پزشكی در خصوص راه های درمان و پیشگیری ایدز، نگاه به مسایل بهداشت روان در بیماران ایدز و HIV، توجه محققان به رویكرد پژوهشی در مسائل ایدز در ایران و جهان را از جمله محورهای مورد بحث در این کنگره برشمرد و افزود: افزایش موارد ابتلا به بیماری ایدز در ایران، تغییر الگوی انتقال از معتادان تزریقی به شیوه­های تماس جنسی، كمبود آگاهی پزشكان و حرفه های وابسته نسبت به این بیماری، عدم وجود واكسن و در عین حال پر خطر بودن بیماری و انتقال آن به سایر افراد جامعه و از طرفی انگ های موجود در جامعه نسبت به این بیماری از نکاتی هستند که ضرورت برگزاری این سمینار را دو چندان کرده است.

بنا به گفته دکتر مردانی این کنگره از 14.5 امتیاز بازآموزی برای مشموولان آموزش مداوم برخوردار است و مهلت ارسال مقالات تا اول آبان ماه به پست الکترونیک 5thaidscon@sbmu.ac.ir می باشد. ثبت نام اولیه شرکت کنندگان از طریق مراجعه به سامانه آموزش مداوم به آدرس www.ircme.ir (شناسه برنامه: 41570) انجام می شود و ثبت نام نهایی نیز در محل برگزاری سمینار صورت می گیرد.

علاقمندان­ بمنظور کسب اطلاعات بیشتر می ­توانند به پایگاه اطلاع رسانی مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به آدرس http://idtmrc.sbmu.ac.ir  مراجعه کرده یا با تلفن 8-22439963 تماس حاصل کنند.

پنجمین سمینار سراسری ایدز