موضوع: اخبار

ایدز کودکان برای نخستین بار به کنگره‌ علمی می‌آید

ایدز کودکان برای نخستین بار به کنگره‌ علمی می‌آید

دهمین کنگره عفونی اطفال 28 تا 30 آبان ماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علی اکبر رهبری‌منش، دبیر علمی کنگره عفونی اطفال در نشست خبری همین کنگره عفونی اطفال با بیان اینکه در این کنگره حدود 30 مقاله و شش پنل برگزار خواهد شد، گفت: یکی از پنل‌ها میزگردی با عنوان پیشگیری و واکسیناسیون در کودکان است که آخرین اطلاعات در مورد واکسن‌های جدید، پوششی که ایجاد می‌کنند و کارهای جدید را در اختیار قرار می‌دهد.

وی افزود: امسال برنامه‌ای در دست اقدام است که واکسن‌ها به صورت مخلوط تزریق شوند. به عنوان مثال واکسن‌های سیاه سرفه، کزاز، هپاتیت و غیره را به صورت مخلوط و ترکیبی تزریق کنیم. شاید واکسن شش ظرفیتی نیز مطرح شود؛ یعنی شش واکسن در یکی تزریق شود. رهبری منش همچنین گفت: پنل دوم در زمینه آنتی بیوتیک‌های جدید است که در این پنل آنتی بیوتیک‌های جدید معرفی می‌شود. البته توصیه می‌شود که به دلیل گرانی این آنتی بیوتیک‌ها به سرعت روتین نشوند و اعلام آنها با نظارت و ارائه راهکار و راهنمایی باشد.

دبیر علمی کنگره عفونی اطفال نقش تصویربرداری در تشخیص عفونت‌های کودکان و شرایط و زمان مناسب برای تصویربرداری را از مسائل مطرح شده در پنل سوم این کنگره اعلام کرد و گفت: مسئله بعدی که مورد بررسی قرار می‌گیرد ایدز در کودکان است. این مسئله، مسئله جهانی است و ما حربه مهمی برای پیشگیری از این بیماری نداریم. این اولین میزگردی است که در مورد ایدز در کودکان در کشور مطرح می‌شود تا راهکار در این زمینه ارائه دهد و مورد بررسی قرار گیرد.

رهبری منش پنل بعدی را بررسی بیماری‌های نوپدید یا بازپدید عنوان کرد و گفت: این پنل به بیماری‌های جدید یا بیماری‌هایی که وجود داشته اما تغییر شکل داده‌اند، می‌پردازد و نقطه نظراتی را در این زمینه مطرح می‌کند. رهبری منش همچنین بررسی بیماری سل در کودکان را از دیگر برنامه‌های کنگره دانست و گفت:‌ این بیماری در همه جهان وجود دارد و بیماری مرموزی است که بر علیه آن واکسن داریم اما میزان تاثیر و قدرت واکسن آن پایین است.

وی افزود: شکل‌های مرموز بیماری سل باعث عدم ریشه کن شدن آن شده است که در این برنامه در مورد چگونگی تشخیص آن صحبت می‌کنیم.