موضوع: اخبار

آموزش‌های مقابله با ایدز به مدارس وارد شود

آموزش‌های مقابله با ایدز به مدارس وارد شود

رییس مرکز تحقیقات ایدز با بیان این که متاسفانه به علت عدم آگاهی جوانان، HIV/AIDS از طریق تماس جنسی محافظت نشده به سرعت رو به افزایش است، گفت: آموزش مداوم و شفاف به جوانان و آموزش مهارت‌های زندگی به دانش آموزان از مهم‌ترین وظایف مسولان بهداشتی، مولفان کتب درسی، مسولان فرهنگی و اجتماعی و از همه مهم‌تر رسانه ملی است.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مینو محرز با بیان این مطلب افزود: تماس جنسی با فرد آلوده، استفاده از سرنگ مشترک بویژه در معتادان و انتقال از مادر آلوده به نوزاد از جمله راه‌های انتقال HIV/AIDS است. البته اگر قبل از تولد نوزاد متوجه بیماری در مادر باردار شویم، می‌توان با درمان مناسب از ابتلای جنین به ایدز جلوگیری کرد.

وی با بیان اینکه متاسفانه آموزش به جوانان در خصوص این بیماری کافی نبوده است، ادامه داد: در حال حاضر به دلیل عدم آگاهی خانواده‌ها و جوانان، بیماری ایدز از طریق تماس جنسی به سرعت رو به افزایش است و این نشان از نداشتن آگاهی و دانش جوانان نسبت به راه‌های انتقال بیماری است. به نظر می‌رسد اطلاع رسانی‌ها درباره این بیماری مقطعی و بی‌اثر بوده است؛ چرا که هنوز نوجوانان و جوانان نمی‌دانند رفتارهای پرخطر چگونه رفتارهایی است؟

محرز که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، افزود: البته در کشورهای دیگر اطلاع رسانی به صورت مستمر و مداوم صورت می‌گیرد. اگر آن‌ها نیز این آموزش‌ها را نداشته باشند به راحتی درگیر بیماری ایدز خواهند شد. پس ما نیز باید آموزش و اطلاع رسانی به خانواده‌ها بویژه جوانان را جدی بگیریم تا شاهد افزایش بیماری از طریق تماس جنسی محافظت نشده نباشیم.

لزوم تقویت برنامه‌های کاهش آسیب در جمعیت معتادان

محرز با بیان این که افزایش این بیماری میان جوانان زنگ خطری برای سلامت جامعه محسوب می‌شود، اظهارکرد: در حال حاضر توانسته‌ایم با تدابیر اندیشیده شده جلوی گسترش بیماری را میان مصرف کنندگان مواد مخدر بگیریم که البته برای موفقیت بیش‌تر در این زمینه نیازمند داروهای جایگزین به تعداد معتادان هستیم تا بتوانیم برنامه کاهش آسیب را با سرعت بیشتری اجرا کنیم.

رییس مرکز تحقیقات ایدز بیمارستان امام خمینی (ره) در پایان خاطرنشان کرد: مهارت‌های زندگی باید در مدارس از ابتدا به دانش آموزان آموزش داده شود تا آن‌ها بتوانند خودشان را در مقابل آسیب‌های اجتماعی محافظت کنند. با توجه به اینکه رسانه ملی در دسترس همگان قرار دارد و بیش از 80 درصد مردم بیماری اچ آی وی را از طریق این رسانه شنیده‌اند، بهتر است رسانه ملی بویژه شبکه رادیویی سلامت در این زمینه اطلاع رسانی شفاف و مداومی را انجام دهد.

وی در پایان به مردم توصیه کرد که راجع به اچ آی وی بخوانند، یاد بگیرند و زندگی کنند.