انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی دهانی

انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی دهانی

رابطه جنسی رایج ترین راه سرایت در جهان است و امکان سرایت از مرد به زن و زن به مرد در رابطه جنسی وجود دارد که البته به عواملی از جمله مرحله ای از بیماری که فرد مبتلا در آن به سر می برد هم بستگی دارد. یعنی با 10 برابر شدن بار ویروس در خون افراد احتمال سرایت حدودا دو و نیم برابر می شود. 

آیا اچ‌آی‌وی از طریق آمیزش دهانی منتقل می شود؟

بلی، البته خطرش به مراتب کمتر از آمیزش واژینال و یا مقعدی است.آمیزش دهانی را در دو حالت باید توضیح دهیم:

حالت اول: فاعل مرد باشد یعنی مردی آلت جنسی خود را وارد دهان طرف مقابل بکند:

 اچ‌آی‌وی در بسیاری از مایعات بدن وجود دارد از جمله مایع مترشحه از غدد کوپر که مایعی بیرنگ و لزج است و هنگام لذت جنسی در لوله پیشابراه مرد ترشح می شود. (در کتب احکام به آن مذی می گویند) بدین لحاظ آمیزش دهانی بدون انزال هم می تواند برای فرد مفعول خطرناک باشد. در هر حال کارهای زیر را می توان برای کاهش احتمال سرایت اچ آی وی در این نوع از آمیزش دهانی انجام داد:

1- استفاده از کاندوم

2- پرهیز از انزال داخل دهان

3- پرهیز از خشونت، فشار زیاد و اجبار در آمیزش جنسی

4- پرهیز از گاز زدن آلت مرد

5- پرهیز از آمیزش دهانی در کسانی که ارتوز و پروتز دهانی دارند

6- پرهیز از آمیزش دهانی در مواقع عفونت لثه یا زخم های دهانی یا روی آلت مرد

حالت دوم: کسی با دهان یا زبان خود ناحیه تناسلی یک زن را تحریک کند:

 اچ آی وی در مایعات ترشح شده از واژن در زن که نقش نرم کنندگی دارند وجود دارد بنابراین اگر کسی ناحیه تناسلی یک زن مبتلا را لیس بزند یا بمکد در معرض ویروس قرار می گیرد هرچند احتمالش کمتر از حالت قبل است مگر آن که در زمان خونروی ماهانه این کار را بکند. همچنین زنی که این عمل رویش انجام می شود احتمال آن  که ویروس از دهان طرف مقابل به او سرایت کند بسیار کم است (مگر خونریزی یا زخمهای واضح در دهان فرد عامل باشد)

نظرات کاربران
جواد
1399/01/12
با سلام من حدود هشت ماه قبل با چند نفر قليون كشيدم شبش كه خوابيدم تب و لرز داشتم تا فردا ظهرش از همان روز تا الان استرس شديد دارم و گوشه گير شدم كه ايدز دارم البته من يك ماه قبل ازمايشrapid test هم دادم و جوابش منفي بود خواهشا راهنماييم كنيد و سريع جوابم رو بدهيد باتشكر؟؟؟
حامد
1399/01/12
در رابطه واژینال با زن یائسه قطعی، بدون کاندوم، آیا احتمال انتقال ایدز از زن به مرد وجود دارد؟
رامين
1399/01/12
سلام.من يه بار رابطه جنسي با زنيو داشتم كه نميدونم ايدز داره يا نه.من از كاندوم استفاده كردم ولي يه ذره از آلتمو نپوشونده بود.(به اندازه 2 سانت).از اين رابطه دوماه ميگذره.و من يه سرما خوردگي دارم الان.گلودرد و خونريزي از بيني دارم.به نظرتون من مبتلا شدم؟
ایمان
1399/01/12
ممکن است زنی که مبتلاهست بادست زدن به واژن او وبعد زمانی که دست به آن آب لزج برخوردکرد ..آنرا وارد دهان خود کرده و ویروس انتقال پیدا کند؟
امیر
1399/01/12
س.آیا امکان ابتلا ایدز از زن به مرد طی آمیزش از جلو وجود دارد؟