موضوع:

نکاتی برای مادران اچ آی وی مثبت در شیردهی انحصاری به فرزند

نکاتی برای مادران اچ آی وی مثبت در شیردهی انحصاری به فرزند

اگر زنی تصمیم به شیردهی بگیرد باید او را راهنمایی کرد که مهم است هیچ چیز دیگری غیر از شیر خود از راه دهان به نوزاد ندهد و به او کمک کرد تا دشواری های احتمالی در شیردهی انحصاری را پیش بینی کند:

1- دو عامل می ­تواند شیردهی انحصاری را با پیچیدگی مواجه کند: اولی مربوط به "تغذیه پیش از شیردهی"، با موادی مانند شربت های گیاهی در هفته اول تولد است که ممکن است معنی روحانی یا نمادین داشته باشد. آب قند هم در این زمان داده می ­شود اما بیشتر مربوط به نظافت دهان است. چون این باور وجود دارد که نوزاد پیش از آمدن شیر به برخی مایعات نیاز دارد. عامل دوم در ارتباط با دادن زودهنگام مواد غذایی با برنج یا شیر حیوانی در هفته های اول تولد است.

چون مادر می­ترسد شیرش برای نوزاد کافی نباشد. لازم است به مادران اطلاعاتی در مورد هر دو عامل داد. لازم است که آنها بدانند آغوز از نوزاد حفاظت می­ کند و نوزاد نیاز به آب یا شیردهی بیشتری ندارد. لازم است آنها بدانند  که نرم شدن پستان بعد از چند هفته طبیعی است و به معنی تولید کمتر شیر نیست. آنها باید بدانند که راه افزایش شیر کمک به شیرخوردن مکرر نوزاد است.

2- زنی که شیردهی را انتخاب می­ کند باید توقف آن را زودتر از زمان معمول در نظر بگیرد. مثلا ممکن است تصمیم شیردهی را بین پنج تا شش ماه یعنی زمانی که آسیب پذیری نوزاد کمتر می­شود متوقف کند. چون خطر انتقال اچ آی وی در تمام دوره شیردهی ادامه پیدا می­ کند.

مهم است که شیردهی و تغذیه جایگزین را همراه با هم برای مدت طولانی ادامه نداد و بنابراین دوران گذار باید کوتاه باشد (شاید یک هفته). بهتر است توصیه کرد که دوره انتقال ناگهانی و طی یک یا دور روز نباشد چون پستان های مادر دچار پرخونی می­شود، نوزاد آشفته می ­شود و احتمال برگشت به شیردهی بالا می ­رود که متعاقبا افزایش خطر انتقال اچ آی وی را در پی دارد.

3- مادر اچ آی وی مثبتی که شیردهی را انتخاب می­ کند، اگر بیمار شود یا دچار مشکلات پستانی مانند آبسه یا التهاب پستان شود نیاز به راهنمایی در مورد توقف شیردهی دارد. در این شرایط او باید پیش از تغذیه نوزاد شیر را بدوشد و بجوشاند، یا قبل از بهتر شدن شرایط غذای جایگزین شروع کرده و به دنبال کمک پزشکی برود.