ویروس اچ آی وی (HIV)

ویروس اچ آی وی (HIV)

ویروس نقص ایمنی اکتسابی (Human immunodeficiency virus) یا اچ آی وی (HIV) نام ویروسی است که در نهایت می تواند ناخوشی ایدز را ایجاد کند. مهمترین محل زندگی اچ آی وی سلول دفاعی بدن است. این ویروس از این جهت خطرناك است كه به طور مستقیم به سیستم محافظ بدن (سیستم ایمنی) حمله می‌‌كند و آن را از بین می‌برد و بدن را در مقابل ویروس‌ها و دیگر عوامل مهاجم آسیب‌پذیر می‌نماید.

زمانی كه سیستم ایمنی بدن آسیب می بیند، بدن در مقابل ویروس‌ها، باكتری‌ها، قارچ‌ها و بیماری‌های بدخیم ضعیف می‌شود و با كوچك‌ترین تهاجمی به بیماری مبتلا می‌گردد، در حالی كه قبلاً به راحتی با این بیماری‌ها مقابله می‌كرده و بر آنها پیروز می‌شده است. با شروع این بیماری و پس از نقص ایمنی، با ساده‌ترین میكروب‌ها دچار بیماری‌های وخیم و غیر قابل درمانی می‌شوند. بنابراین ایدز به مجموعه‌ای از بیماری‌ها اطلاق می‌گردد که با فعالیت سرکوب‌کننده ایمنی بدن مرتبط باشد.

از زمان ورود اچ آی وی به بدن تا ایجاد ایدز كه در آن سیستم ایمنی تخریب گردد و نتواند از بدن محافظت كند، زمانی طولانی لازم است؛ كه طول این مدت زمان بستگی به تغذیه، سلامت قبلی بیمار و درمان دارویی دارد.