موضوع: اخبار

آمار متفاوت درباره مبتلایان به ایدز

آمار متفاوت درباره مبتلایان به ایدز

دكتر مینو محرز رئیس اداره تحقیقات كشوری ایدز و عضو كمیته كشوری ایدز، پیش از این آموزش و پرورش را «کم‌کارترین حوزه در ارائه آموزش‌های پیشگیری از ایدز» دانسته بود. به گفته او «این در شرایطی است که آموزش مهارت‌های زندگی باید از سنین پایین آغاز شود، ولی آموزش و پرورش هیچ برنامه‌ای برای آموزش مهارت زندگی ندارد

گروه اجتماعی- مریم نظری: اگرچه یكی، دو سالی است كه آمار مبتلایان به ایدز كمتر از 24 هزار نفر اعلام می‌شود اما كارشناسان از 5 برابر این رقم سخن می‌گویند و همه چیز نشان از آن دارد كه نوك پیكان «ایدز»، جوانان ایرانی را نشانه گرفته است. 

به گفته دكتر مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز وزارت بهداشت، «بر اساس فرمولهای سازمان بهداشت جهانی و با توجه به موارد شناسایی شده و رشد این بیماری، می‌توان گفت بین 100 تا 120 هزار مورد ابتلا به ویروس ایدز در کشور ما رخ داده یعنی اکنون بین 80 تا 100 هزار فرد مبتلا به این ویروس و ناقل آن بدون اینکه حتی خودشان بدانند، به این عفونت مبتلاهستند و می‌توانند عامل انتقال آن به دیگران باشند.» 

مبتلایانی كه گاه دور از چشم همه زیر آسمان این شهر، ویروس مرگ آفرین ایدز را به انسانی دیگر از طریق رفتارهای پر خطر جنسی و یا شیوه‌های دیگرمنتقل می‌كنند تا به همگان ثابت شود موج سوم ایدز در كشور جان گرفته است، موجی كه به انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی منتسب است. اگرچه از پاییز دو سال پیش كه مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، در اقدامی بی‌سابقه؛ ناگهان در برابر دوربین‌های تلویزیونی و خبرنگاران در حاشیه نشست با مدیر اجرایی برنامه مشترك سازمان ملل‌متحد در زمینه «ایدز» اعلام كرد كه «آتش‌فشان ایدز در راه است»، تا امروز همواره بر اطلاع رسانی برای پیشگیری از ایدز و آموزش جوانان از سوی كارشناسان تاكید شده اما همچنان اطلاع رسانی در باب ایدز از جمله رازهای «مگو»ی اجتماعی بوده است. از آنجا كه برقراری رابطه جنسی یكی از راه‌های انتقال ایدز است، گویی هشدار دادن و آموزش برای پیشگیری در باب ایدز، در كشور ما خط بطلانی بر ارزش‌های اخلاقی و حیای ایرانی است. 

حسینعلی شهریاری، رئیس كمیسیون بهداشت مجلس هشتم نیز پیش از این اعلام كرده بود: «وزارت بهداشت آخرین آمار مبتلایان به ویروس ایدز در كشور را حدود 20 هزار نفر اعلام كرده است اما طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی تعداد واقعی مبتلایان به این ویروس در كشور را باید 5 تا 7 برابر این میزان یعنی بیش از 100 هزار نفر برآورد كرد!» ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. آموزش پیشگیری از ایدز در مدارس همواره با دشواری روبه‌رو بوده است. حتی دكتر مینو محرز رئیس اداره تحقیقات كشوری ایدز و عضو كمیته كشوری ایدز، پیش از این آموزش و پرورش را «کم‌کارترین حوزه در ارائه آموزش‌های پیشگیری از ایدز» دانسته بود. به گفته او «این در شرایطی است که آموزش مهارت‌های زندگی باید از سنین پایین آغاز شود، ولی آموزش و پرورش هیچ برنامه‌ای برای آموزش مهارت زندگی ندارد.» 

روایت دیگر 

دكتر مجید رضازاده، دبیر كمیته پیشگیری و كنترل ایدز سازمان بهزیستی در این باره به تهران امروز می‌گوید:«اتفاقا كشور ما به نسبت سایر كشورهای منطقه آمار شفافی را از مبتلایان به این بیماری ارائه كرده است. در برخی كشورها دیده شده است به لحاظ مسائل جانبی مانند اثرگذاری بر صنعت توریسم، آمار مبتلایان به ایدز به صراحت اعلام نمی‌شود. اما در ایران وزارت بهداشت هر سه ماه یكبار این آمار را ارائه می‌كند» 

او در ادامه می‌گوید:«البته آمار اعلام شده، آمار ثبت شده است. یعنی این تعداد مبتلایانی است كه به كلینیك‌های مثلثی و كلینیك‌های تشخیص ایدز مراجعه كرده و تست داده‌اند. جواب تست آن‌ها مثبت بوده و به این ترتیب به عنوان یك فرد HIV مثبت به ثبت رسیده‌اند. این موضوع تنها در ایران نیست بلكه در تمام جهان به همین منوال است و این به دلیل قصور نیست بلكه دلیل اصلی رفتار ویروس است كه از زمانی كه وارد بدن می‌شود تا زمانی كه علائم بیماری آشكار شود ممكن است حدود 15 سال هم طول بكشد.»

دكتر رضازاده می‌گوید:«اما فرمولی جهانی وجود دارد كه ما می‌توانیم بر اساس داده‌هایی چون تعداد معتادان تزریقی و تعداد افرادی كه رفتارهای پرخطر جنسی از خود بروز می‌دهند، مبتلایان به ایدز را در كشور تخمین بزنیم. بر اساس این فرمول هم اكنون حدود 80 هزار HIV مثبت در كشور داریم اما حدود 24 هزار نفر به طور رسمی در بانك اطلاعاتی وزارت بهداشت ثبت شده‌اند.» 

تزریق معتادان یا رابطه جنسی؟ 

بر اساس آخرین آمار کشوری ایدز كه همین چند روز پیش توسط اداره کنترل ایدز مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، اعلام شد، از میان 23 هزار و 902 نفر مبتلا به ایدز در كشور، 91 درصد مرد و 9 درصد زن هستند. حدود 50 درصد مبتلایان در گروه سنی 25 تا 34 سال قرار دارند. براساس این گزارش در میان علل ابتلا به HIV، تزریق با وسایل مشترک در مصرف ‌کنندگان مواد، رتبه نخست و ابتلا از طریق رابطه جنسی رتبه دوم را كسب كرده است. 

این در حالی است كه مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز وزارت بهداشت می‌گوید:«از بین بیماران بنده ۹۹ درصد موارد جدید از طریق رابطه جنسی مبتلا شده‌اند.» مینو محرز درباره آخرین آمار مبتلایان به ایدز که از سوی وزارت بهداشت تا آخر پاییز سال 90 اعلام شده است، می‌گوید: «اولا وزارت بهداشت باید آمار تا آخر زمستان را اعلام می‌کرد و به زودی باید منتظر اعلام آمار تعداد موارد شناسایی شده این بیماری تا آخر بهار 91 باشیم و این آمار دیر اعلام شده است.

مسئله دیگر این است که آمار وزارت بهداشت فقط موارد شناسایی شده عفونت HIV/AIDS را نشان می‌دهد و به علت آگاهی کم مردم درباره این بیماری و روش‌های پیشگیری و درمان آن و با توجه به اینکه سیستم شناسایی فعال این بیماری بخصوص در بین روسپی‌هارا نداریم آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بیانگر وضعیت واقعی این بیماری در کشور نیست.» به اعتقاد او «مهم‌ترین مسئله‌ای که از این آمار می‌توان استنباط کرد،‌ افزایش شیوع جنسی بیماری ایدز است که در این آمار 10.3 درصد ذکر شده که البته واقعیت موجود در مراکز درمانی بسیار بیش از این است.»

محرز تاكید می‌كند:«از بین بیمارانی که به بنده مراجعه می‌کنند، اگر نگویم 100درصد، ‌99 درصد از طریق رابطه جنسی به این بیماری مبتلا شده‌اند.» پیش از این و در موج دوم ایدز، مسئولان در ستاد مبارزه با مخدر از طرح‌هایی برای مقابله با موج دوم و پیشگیری از موج سوم سخن گفتند كه البته با مخالفت سایر وزارتخانه‌ها روبه رو شد. یكی از این طرح‌ها نصب دستگاه‌های خودپرداز سرنگ برای معتادان پرخطر در مناطق آسیب خیز بود که در سال 86 و با بهره‌گیری از تجربه موفق کشور سوئیس از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشنهاد شده بود اما وزارت بهداشت با صدور اطلاعیه‌ای با آن مخالفت كرد چرا كه به گفته آنها «عرضه این قبیل لوازم در محیط‌هایی که امکان مداخلات آموزشی نباشد، به هیچ عنوان مورد تایید وزارت بهداشت نیست».