موضوع: اخبار

کشف پروتئین‌های ضد ایدز از مرجان‌های استرالیایی

کشف پروتئین‌های ضد ایدز از مرجان‌های استرالیایی

محققان گروه جدیدی از پروتئین‌ها را یافته‌اند که قادر به مسدودکردن حرکت ویروس اچ آی وی به درون سلول‌های ایمنی تی (T-cells) هستند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشمندان امیدوارند با شیوه جدید، پروتئین‌ها برای ارائه مانع علیه عفونت اچ آی وی و به منظور استفاده در ژل‌های جنسی سازگار شوند. پروتئین‌های جدید که cnidarin لقب گرفته‌اند، در یک مرجان‌ پرمانند که از آب‌های آن سوی ساحل شمال شرقی استرالیا جمع‌آوری شده بود، کشف شدند.

دانشمندان به رهبری «بری او کیف»، معاون ارشد «آزمایشگاه اهداف مولکولی» در موسسه ملی سرطان امریکا، پس از غربالگری هزاران صمغ طبیعی در یک مخزن زیستی که توسط «موسسه ملی سرطان» نگه‌داری می‌شود، روی این پروتئین‌ها تمرکز کردند.

تیم علمی پس از شناسایی و تصفیه پروتئین‌های مزبور، فعالیت آن‌ها را علیه گونه‌های آزمایشگاهی اچ آی وی آزمایش کردند و این پروتئین‌ها کارآیی قابل‌توجهی را در مسدودکردن اچ‌ آی وی در تراکم‌های یک میلیاردم گرم از خود بروز دادند؛ آن‌ها این عمل را با جلوگیری از تحقق نخستین گام در انتقال بیماری انجام دادند که در آن، ویروس اچ آی وی باید وارد نوعی از سلول‌های ایمنی به نام «سلول‌های تی» شود. در این جا پروتئین‌های cnidarin به ویروس متصل و مانع از ترکیب آن با غشای سلول تی می‌شوند.

گام بعدی پالایش شیوه‌هایی برای تولید این پروتئین‌ها در مقادیر بزرگتر است، به طوری که بتوان آن‌ها را جهت شناسایی اثرات جانبی بالقوه یا فعالیت علیه دیگر ویروس‌ها بیشتر آزمایش کرد.