موضوع: اخبار

خانه های میان راهی بهزیستی، معتادان ترک کرده را پناه می دهد

خانه های میان راهی بهزیستی، معتادان ترک کرده را پناه می دهد

راه اندازی خانه های نیمه راهی از اول اردیبهشت در 10 استان کشور

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی از راه‌اندازی خانه‌های نیمه‌راهی از اول اردیبهشت در ۱۰ استان کشور خبر داد. مجید رضازاده گفت: خانه‌های نیمه راهی یا "مرکز توانمندسازی و جامعه‌پذیری بهبودیافتگان از اعتیاد" در واقع در فاصله میان مرکز ترک اعتیاد و جامعه قرار دارند و برای افرادی است که از اعتیاد بهبود یافته اما به دلیل نداشتن شغل و سرپناه یا عدم پذیرش از سوی خانواده مدتی را باید در این مراکز بگذرانند.

او ادامه داد‌: این مراکز قرار است از افرادی که کاملاً از اعتیاد پاک شده‌اند برای مدتی حمایت کند، تا شغل مناسب پیدا کرده و یا خانواده آن‌ها از طریق تلاش‌های مددکاران سازمان بهزیستی از بهبود آن‌ها اطمینان حاصل کرده و برای پذیرش این افراد توجیه شوند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی همچنین گفت: این مراکز به صورت پایلوت در 10 استان کشور از جمله تهران، البرز، سیستان‌ و بلوچستان، کرمان، خراسان رضوی، اصفهان، لرستان، مرکزی و به صورت هر استان یک مرکز راه‌اندازی می‌شوند و فعالیت‌های آن‌ها در پایان سال 93 ارزیابی می‌شود تا برای سال 94 با کیفیت بالاتر و تعداد مراکز بیش‌تر این طرح را پیگیری کنیم.

او با اشاره به خدماتی که در این مراکز به افراد هدف ارائه می‌شود، گفت: در این مراکز خدمات حمایتی و مددکاری از جمله ارجاع به رواپزشک و روان‌شناس به این افراد ارائه می‌شود تا علاوه بر سلامت جسمی، به لحاظ روانی نیز حمایت شوند و امکان عود و برگشت به سوی مواد مخدر در آن‌ها کاهش پیدا کند.

رضازاده گفت: این مراکز به صورت شبانه‌روزی هستند و مدت اقامت افراد در آن‌ها به صورت دوره سه ماهه ضروری است که اقامت در این مراکز رایگان است‌ اما در صورت تأیید مسئول مرکز و نیاز یک فرد برای اقامت بیش‌تر، دوره 3 ماهه ناگزیر آغاز می‌شود که دیگر رایگان نبوده و حداقل مبلغ از آن‌ها دریافت می‌شود، تا اجباری برای احراز شرایط خروج برای آن‌ها باشد که البته هنوز مبلغ آن تعیین نشده است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی در پایان گفت: این مراکز برای زنان و مردان به صورت جداگانه راه‌اندازی می‌شود و هر استان با توجه به نیاز خود این مراکز را در ابتدا برای هر گروه جنسیتی در نظر می‌گیرد؛ تنها مرکز استان البرز برای زنان در نظر گرفته شده و د رمرحله اول ظرفیت هر مرکز 20 نفر است.