موضوع: اخبار

خروج قطار همه گیری ایدز از ریل گروه های پرخطر

خروج قطار همه گیری ایدز از ریل گروه های پرخطر

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به وقوع موج سوم ایدز در کشور اعلام کرد: اپیدمی ویروس اچ آی وی از گروه های پرخطر خارج و وارد جمعیت عمومی شده است. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،ˈعباس صداقت ˈ با هشدار نسبت به خطرات موج سوم در کشور افزود: این موج از طریق افزایش ابتلای زنان به ایدز ، تولد نوزادان مبتلا به اچ آی وی و روابط جنسی محافظت نشده خواهد بود.

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت تصریح کرد: تمام تلاش ما این است که موج سوم اتفاق نیفتد، زیرا در صورت این اتفاق، دیگر به راحتی نمی توان برای جمع کردن همه گیری و کنترل آن مداخله کرد. وی در همین حال تاکید کرد: موج چهارم ایدز فاقد اعتبار فنی است و اکنون بیشترین نگرانی ها از بازگشت مجدد موج دوم است چرا که پدیده اعتیاد همچنان تهدید کننده بوده و به عنوان موتور همه گیری اچ آی وی در کشور عمل می کند.

صداقت در ادامه اچ آی وی را فراتر از یک بیماری واگیردار، قابل پیشگیری با واکسن و فراتر از یک معضل سلامتی عنوان کرد و با اشاره به ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بیماری اچ آی وی گفت: این موضوع در تمام کشورها و جوامع مصداق دارد و به همین دلیل کشورهایی که توانسته اند اچ آی وی را تحت کنترل درآورند بر همکاری درون بخشی و همکاری منسجم بین بخشی یعنی همه سازمان ها و ارگان ها که به نوعی می توانند در زمینه کنترل بیماری های آمیزشی و اچ آی وی تاثیرگذار باشند، تکیه کرده اند.

لزوم همکاری درون بخشی و منسجم بین بخشی همه سازمان ها و ارگان ها

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت تاکید کرد: همه سازمان ها از جمله ستاد مبارزه با مواد مخدر، قوه قضائیه، نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی، وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند بر اساس یک سند برنامه هایشان را طراحی کنند و پیش ببرند تا با هم این همه گیری را مهار کنند. صداقت در ادامه به برنامه های وزارت بهداشت برای آموزش، پیشگیری و کاهش آسیب ها اشاره کرد و گفت: آنچه که در ماموریت وزارت بهداشت در برنامه استراتژیک کشوری پیش بینی شده، بحث پیشگیری، آموزش و اطلاع رسانی در گروه های خاص است.

وی ادامه داد: در واقع بیشتر تاکید بر مراقبت و درمان اچ آی وی در زمینه آموزش و اطلاع رسانی برای ارائه دهندگان خدمات بهداشتی - درمانی و برای گروه هایی است که برای دریافت هرگونه خدمت به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه می کنند.

راه اندازی مراکز و پایگاه های مشاوره ای بیماریهای رفتاری در سراسر کشور

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت یادآور شد: ارائه بسته های کارت آسیب، بسته های پیشگیری، راه اندازی مراکز و پایگاه های مشاوره ای بیماری های رفتاری در سراسر کشور، تامین نظام تشخیصی یعنی ابزار مورد نیاز برای آزمایش اچ آی وی و همینطور نظام درمانی ایدز از دیگر اقدامات وزارت بهداشت است که تاکنون با وجود همه مشکلات اقتصادی موجود توانسته تمام خدمات پیشگیری، آزمایش، مراقبت و درمان اچ آی وی را به صورت رایگان ارائه کند.

صداقت با اشاره به برنامه استراتژیک کشوری نیز گفت: این برنامه پنج ساله ، همسو با برنامه توسعه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور است که براساس آن برای هر سال فعالیت ها و اهدافی پیش بینی شده و اعتبار و بودجه ای نیز در نظر گرفته شده است اما واقعیت این است که معمولا بیشتر از 50 تا 60 درصد اعتبارات پیش بینی شده، مورد موافقت قرار نمی گیرد.

کاهش 34 درصدی اعتبارات مربوط به اچ آی وی

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: تمام آنچه که در ابتدای هر سال مورد موافقت قرار گرفته می شود، تخصیص پیدا نمی کند به طوری که برآورد شده نسبت به سال گذشته اعتبارات مربوط به اچ آی وی فقط در وزارت بهداشت کاهش 34 درصدی را تجربه کرده است.

صداقت با بیان اینکه اولویت دولت حوزه بهداشت و سلامت است، افزود: ما متوجه مشکلات اقتصادی موجود در کشور هستیم اما سازمان ها و ارگان های تخصیص دهنده اعتبار، لازم است بخش سلامت را پررنگ تر ببینند. وی افزود: ما این اعتقاد را داریم که اگر انسان های سالمی داشته باشیم، می توانیم به توسعه های سیاسی و اقتصادی دست پیدا کنیم. همانطور که گفته شده انسان سالم محور توسعه است. صداقت گفت: اگر بتوانیم این اولویت را در تخصیص اعتبارات و سلامت داشته باشیم، مطمئن هستیم که حوزه بهداشت اولویت خواهد داشت و اچ آی وی یکی از اولویت های مهم بخش بهداشت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

برگزاری اولین جلسه کارگروه کشوری ایدز قبل از پایان سال جاری

رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت با اشاره به همکاری سایر دستگاه ها و رسانه ها گفت: یکی از دلایل موفقیت کنترل موج دوم که اواخر دهه 80 به آن دست یافتیم، وجود کار گروه کشوری ایدز بود که مسئولان و سیاستگذاران همه سازمان ها در نشستی درباره اچ آی وی تصمیم گیری و همسو با هم حرکت می کردند.

وی تصریح کرد: اما به دلایلی، سالها پیش این کارگروه در کارگروه های دیگر ادغام شد اما اکنون با مذاکراتی با معاون بهداشت وزیر بهداشت ، درصدد هستیم اولین جلسه کارگروه کشوری ایدز را به میزبانی وزارت بهداشت به عنوان دبیرخانه کارگروه کشوری تا قبل از پایان سال جاری برگزار کنیم. وی گفت: امیدواریم در این نشست به عنوان اولین جلسه بعد از ادغام بتوانیم برنامه هایی را در ابتدای سال 93 توافق کنیم و با هماهنگی بیشتر بین بخشی بتوانیم درباره کنترل این بیماری برنامه ها را پیش ببریم.