ویژه برنامه روز جهانی ایدز با حضور دکتر رضازاده و محضری در شبکه سلامت

ویژه برنامه روز جهانی ایدز با حضور دکتر رضازاده و محضری در شبکه سلامت

ویژه برنامه روز جهانی ایدز با حضور دکتر مجید رضازاده - رئیس مرکز پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی و دبیر کمیته پیشگیری از ایدز سازمان بهزیستی کشور و همچنین دکتر کامبیز محضری کارشناس کمیته پیشگیری از ایدز سازمان بهزیستی در شبکه سلامت سیما پخش شد.

در ابتدا با بیان اینکه موج دوم ایدز ما را به سمت معتادین تزریقی می برد به عنوان اولین سوال در مورد شیوه انتقال این بیماری صحبت شد. دکتر رضازاده در مورد راه های انتقال این بیماری توضیحاتی را بیان کرد سپس به طور خاص به موضوع انتقال از طریق سرنگ مشترک پرداخت و در مورد برنامه ها و سیاست گذاری های سازمان بهزیستی در این زمینه نیز مباحثی را بیان نمود.

رئیس مرکز پیشگیری و اعتیاد سازمان بهزیستی همچنین به موضوع آموزش تیم های سیار و ارائه سرنگ و سوزن استریل از طریق داروخانه ها و مراکز کاهش آسیب به معتادین تزریقی اشاره ای داشت.

دکتر محضری کانون خطر اصلی در زمینه اچ ای وی و انتقال آن را مصرف کنندگان مواد که به صورت تزریقی مصرف می کنند به خصوص آنهایی که تزریق مشترک دارند عنوان کرد و در ادامه به این موضوع اشاره کرد که تزریق مشترک فقط به معنای سوزن و سرنگ مشترک نیست به این معنی که تمام وسایل تزریق از قبیل قاشق و سایر ادوات تزریق میتواند عامل انتقال بیماری باشند.  سپس به برنامه های سازمان بهزیستی و اینکه رویکرد اولیه سازمان در مورد اعتیاد و معتادان تزریقی بوده پرداخت.

در ادامه در مورد اعتیاد در زندان ها و بحث کاهش آسیب در زندان ها پرداخته شد.

دکتر رضازاده در ادامه ی مباحث کاهش آسیب به مراکز گذری و فعالیت های آنها اشاره کرد و از این مراکز به عنوان مکان هایی که در مناطق پرخطر تاسیس می شوند نام برد. ایشان عنوان کرد که این مراکز پذیرای افراد تزریق کننده مواد هست و یک مرکز سلامت محور است که با ارائه سرنگ و سوزن استریل، کاندوم، و حداقل های زندگی مانند لباس و غذا به افراد در معرض خطر سعی دارد که از رفتارهای پرخطر آنها جلوگیری کند.

موضوع بعدی که در این برنامه به آن پرداخته شد بحث آموزش بود که باید افراد بدانند که در صورتی که این ویروس در بدنشان وجود داشته باشد، دیگران و خانواده آنها نیز می توانند در خطر باشند.

دکتر رضازاده از خانواده به عنوان سنگ بنای اصلی در موضوع پیشگیری از آسیب های اجتماعی از جمله ایدز و اعتیاد یاد کرد و اضافه کرد که: به نظر می رسد خانواده با تربیت فرزندان به روشی که فرزندان مقتدر و توانمند باشند، مهارت حل مساله داشته باشند، آزادی عمل و قدرت تصمیم گیری داشته باشند، می توانند تاثیر بسزایی در مقوله کاهش آسیب های اجتماعی ایفا کنند.