موضوع: اخبار

سرنوشت اهداکنندگان مبتلا به ایدز از زبان معاون انتقال خون تهران

سرنوشت اهداکنندگان مبتلا به ایدز از زبان معاون انتقال خون تهران

معاون جذب و اهداکنندگان اداره کل انتقال خون تهران با اشاره به اینکه به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم افراد برای چکاپ خود خون بدهند، اظهار کرد: این کار بسیار خطرناک است و بیمار صدمه می‌بیند. به افراد دارای رفتارهای پرخطر در تمام دنیا معافیت موقت و یا معافیت دائم از خون می‌دهند. دکتر مجید مسلمی‌فرد در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه برای سرویس‌های اهدای خون در دنیا،‌ «سلامت اهداکنندگان خون» و «سلامت گیرنده خون در بیمارستان» بیش از هر چیز دیگری حائز اهمیت است، اظهار کرد: بر این اساس مشاوره‌ها، معاینات و آزمایش‌هایی برای تحقق این دو مهم در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه اهدای خون در ایران 100 درصد داوطلبانه است و دریافت خون پولی و جایگزین سال‌های سال است که در اینجا انجام نمی‌شود،‌ در حالی که هنوز کشورهایی در دنیا هستند که موفق به دریافت شاخص اهدای خون صد درصد داوطلبانه نشده‌اند.

معاون جذب و اهداکنندگان اداره کل انتقال خون تهران در پاسخی پیرامون مراجعه برخی افراد به مراکز انتقال خون به قصد انجام چکاپ و آگاهی از سلامتشان گفت: وقتی افراد به صورت داوطلبانه برای اهدای خون مراجعه می‌کنند، باید تنها هدفشان کمک به نیازمندان باشد و نباید مواردی چون اطلاع از سلامتی خود و یا چکاپ و آزمایش خون را مد نظر قرار دهند، هر چند اهدای خون در طول زمان سلامت دهنده خون را نیز ارتقا می‌دهد.

مسلمی فرد افزود: آزمایش‌های دقیقی به جهت بیماری‌های عفونی ویروسی انجام می‌شود. البته باید توجه کرد که این بیماری‌های ویروسی "دوره پنجره" دارند. به این معنا که ممکن است ویروس وارد بدن فرد شده باشد، اما هنوز به تعدادی نرسیده باشد که دقیق‌ترین آزمایش‌ها هم بتوانند آن‌ها را نشان دهند. در مشاوره پزشکی به دنبال همین دوره پنجره هستیم تا اگر شخصی رفتار پرخطر داشته، مواد مخدر و داروی بخصوصی مصرف کرده، خالکوبی یا حجامت انجام داده، گوشش را سوراخ کرده و مانند آن بتوانیم وی را در یک دوره زمانی پنجره از خون دادن معاف کنیم تا اگر بعدا مراجعه می‌کند و احتمالا ویروس در بدنش تظاهر کرده، در آزمایشات خودش را نشان دهد.

معاون جذب و اهداکنندگان اداره کل انتقال خون تهران با اشاره به اینکه به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم افراد برای چکاپ خود خون بدهند، اظهار کرد: این کار بسیار خطرناک است و بیمار صدمه می‌بیند. به افراد دارای رفتارهای پرخطر در تمام دنیا معافیت موقت و یا معافیت دائم از خون می‌دهند.

وی درباره سرنوشت اهداکنندگانی که ابتلای آنها به بیماری‌های عفونی چون ایدز در جریان آزمایشات مشخص می‌شود، اظهار کرد: اگر بیماری اهداکننده در جریان آزمایش‌ها مشخص شود، آزمایشات تکمیلی را برایش انجام می‌دهیم. اگر جواب آزمایشات تاییدی هم مثبت اعلام شود، وی را با ساز و کار خاصی به درمانگاه پیگیری اهداکنندگان معرفی می‌کنیم، در آنجا آزمایش و مشاوره مجدد برای او انجام شده و در نهایت وی را به کلینیک‌های درمانی مربوط معرفی‌ می‌کنیم تا ضمن پیگیری امر درمان، راه‌های پیشگیری از ابتلای دیگران به بیماری را نیز بیاموزد.