موضوع: اخبار

8 چهره ایدز

8 چهره ایدز

ایدز یا نشانگان نقص ایمنی اکتسابی، اختلالی است ناشی از «ویروس نقص ایمنی انسانی» یا همان اچ‌آی‌وی

اگرچه این بیماری درمان قطعی ندارد، اما داروهایی که در حال حاضر در دسترس هستند، با کنترل تکثیر ویروس، این امکان را ایجاد می‌کنند که افراد دچار ایدز، برای سال‌ها یا دهه‌ها به زندگی خود ادامه دهند. همچنان که داستان زندگی بسیاری از چهره‌های مشهور در زمینه‌های گوناگون مانند ورزش، سینما و... نشان می‌دهد و دانشمندان نیز بر این موضوع تاکید دارند، اگر این عارضه زود تشخیص داده شود و درمان سریع آغاز شود، امکان ادامه زندگی نسبتا عادی بدون پیامدهای وخیم برای مبتلایان وجود دارد.

فردی مرکوری

«فردی مرکوری» یکی از مشهورترین چهره‌های موسیقی راک و موسس گروه «کویین»، در سال 1987 مبتلا به اچ‌آی‌وی تشخیص داده شد اما این موضوع را تا 4 سال بعد (سال 1991) پنهان نگه‌داشت. او 24 ساعت پس از اعلام عمومی اینکه در زمینه بیماری ایدز دچار ذات‌الریه شده است، درگذشت.

فردی مرکوری

لیبراچی

«لیبراچی» که یکی از مشهورترین خوانندگان و پیانیست‌های جهان در سال‌های 1950 تا 1970 بود، در سال 1986 مبتلا به اچ‌آی‌وی تشخیص داده شد. او ژانویه 1987 به‌علت کم‌خونی احتمالی در بیمارستان بستری شد و کمتر از یک ماه بعد درگذشت. هیچ‌گاه ابتلای او به اچ‌آی‌وی مثبت به‌طور رسمی اعلام نشد اما کالبدشکافی او پس از مرگ، دچار بودن او به ویروس ایدز را ثابت کرد.

لیبراچی

آرتور اش

«آرتور اش»، تنیس‌باز مشهور و تنها مرد آمریکایی آفریقایی‌تبار که تا به حال برنده مسابقه‌های ویمبلدون شده است، در سال 1988 دچار اچ‌آی‌وی تشخیص داده شد. او هنگامی كه در سال 1983 برای دومین بار عمل پیوند قلب روی او انجام می‌شد، در نتیجه انتقال خون آلوده به ویروس، به این بیماری مبتلا شد. آرتور اش در سال 1993 در اثر ابتلا به ذات‌الریه در زمینه ایدز درگذشت.

آرتور آش

گرگ لوگانیس

این برنده مدال طلای المپیک در رشته شیرجه (شنا) در سال 1988 دچار ایدز شناخته شد و در سال 1995 این موضوع را علنی کرد. این اعلام باعث شد بسیاری از شرکت‌های حامی‌اش قراردادهای‌شان را با او لغو کنند. لوگانیس پس از این رویداد، به بازی در صحنه تئاتر روی آورد و در فیلمی مستند با نام «شکستن سد» داستان زندگی‌اش را بیان کرد. او سال‌هاست به‌عنوان سخنگویی صریح در زمینه حمایت از افزایش آگاهی عمومی درباره اچ‌آی‌وی فعال است.

گرگ لوگانیس

راک هادسن

این بازیگر مشهور سینما و تلویزیون آمریکا در سال 1984 دچار اچ‌آی‌وی تشخیص داده شد. این ویروس ممكن است در نتیجه انتقال خون آلوده هنگام جراحی بای‌پس رگ‌های قلب به او منتقل شده باشد. او یک سال بعد در سال 1985 یک ماه و نیم مانده به زادروز 60 سالگی‌اش، درگذشت. مرگ او از لحاظ جلب افکار عمومی به بیماری ایدز و افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه پژوهش‌های پزشکی برای یافتن درمان این بیماری، بسیار تاثیرگذار بود.

راک هادسون

ایزاک آسیموف

ایزاک آسیموف، بیوشیمیست و داستان‌نویس مشهور آمریکایی، هنگام انتقال خون برای جراحی قلب در سال 1983، به اچ‌آی‌وی دچار شد. خانواده آسیموف ابتدا تصمیم گرفته بودند موضوع بیماری او را تا 10 سال پس از مرگش (در سال 1992) پنهان نگه‌دارند، چراکه از بروز واکنش‌های منفی در جامعه آن زمان در این مورد هراس داشتند، اما نهایتا همسر آسیموف، «ژانت» و دخترش «روبی» به این نتیجه رسیدند که باید ابتلای او به ایدز را علنی کنند.

ایزاک آسیموف

میشل فوکو

«میشل فوکو»، فیلسوف مشهور فرانسوی در سال 1984 به‌علت عفونت مغزی در زمینه ابتلایش به ایدز درگذشت. او نخستین چهره مشهور در فرانسه بود که به‌علت این بیماری فوت کرد. هنگامی که فوکو احتمالا در سال 1980 به اچ‌آی‌وی مبتلا شد، این ویروس هنوز شناخته نشده بود. او در سال 1983 دچار سرفه‌های خشک مداوم شد. پس از بستری شدن او به‌دنبال تداوم این سرفه‌ها، دچار بودن فوكو به ایدز تشخیص داده شد. نهایتا او در سال 1984 به‌علت ابتلا به یک عفونت نادر مغزی و عفونت خونی متعاقب آن درگذشت.

میشل فوکو

ایروین «مجیک» جانسون

«مجیک جانسون» که برخی او را بزرگ‌ترین بازیکن لیگ ملی بسکتبال آمریکا در تمام دوران‌ها می‌دانند، پس از یک معاینه پزشکی پیش از شروع فصل 92-1991 بسکتبال آمریکا، اچ‌آی‌وی مثبت شناخته شد. او بلافاصله پس از این تشخیص، از بسکتبال حرفه‌ای کنار کشید اما بعدها در فصل 1996، 32بازی برای تیم لیکرز انجام داد و بعد خود را بازنشسته کرد. جانسون پس از آن به یک زندگی نسبتا سالم ادامه داد و به یکی از چهره‌های مهم در تلاش برای افزایش آگاهی عمومی درباره ایدز تبدیل شده است.

مجیک جانسون