موضوع: مشاوره

گفتگوی بین یک مشاور و یک مراجع

گفتگوی بین یک مشاور و یک مراجع

گفتگوی بین مشاور یک مشاور و یک مراجع

مراجع: فکر می­کنم باید برای ایدز آزمایش بدهم

مشاور: ممکن است به من بگویی چرا فکر میکنی نیاز به آزمایش داشته باشی؟

مراجع: شنیده ام که ممکن است از طریق اشتراک سوزن و سرنگ ایدز گرفت و من چند بار این کار را کرده ام، می دانید وقتی نمی شود سوزن وسرنگ تمیز پیدا کرد، چاره چیست؟ بنابراین من سوزن دوستانم را بعد از اینکه آنها تزریق کردند، شریکی استفاده کردم.

مشاور: بسیار خب، درمورد خطر انتقال اچ آی وی با اشترک سرنگ و سوزن درست می­گویید. اچ ای وی اسم ویروسی است که منتقل می شود و ایدز چیزی است که وقتی مریض شدی خواهی داشت. به هرحال، اشتراک سوزن و سرنگ خطرناک است. اما اشتراک هر نوع وسیله تزریق مانند قاشق، فیلتر، آب، و شریان بند هم خطر دارد. اگر می خواهی می توانی امروز آزمایش بدهی. اما قبل از آن می­خواستم چند سوال درمورد مصرف مواد و روابط جنسی شما بپرسم. می دانم ممکن است صحبت درمورد این مسائل سخت باشد، بنابراین فکر می کنید مایل هستید در مورد این مسائل حرف بزنیم؟

مراجع: بله اشکالی ندارد.

مشاور: چند وقت است که سوزن و سرنگ اشتراکی مصرف می کنید؟

مراجع: فکر می کنم حدود شش ماه باید باشد.

مشاور: آخرین باری که سوزن و سرنگ را شریکی استفاده کردی کی بود؟

مراجع: دوشب پیش

مشاور: آیا یک شریک جنسی منظم داری و آیا کاندوم استفاده می کنی؟

مراجع: یک دوست دختر دارم اما کاندوم استفاده نمی­کنیم.

مشاور: دوست دختر دیگری داری؟

مراجع: در سال گذشته نه، به من بگویید، آیا فکر می کنید من ایدز دارم، منظور اچ ای وی است؟

مشاور: برای من غیر ممکن است بگویم شما اچ ای وی دارید. اما باید بگویم که اشتراک سوزن و سرنگ حتما شما را در معرض خطر بالایی قرار می­دهد. آیا می­دانید اچ ای وی واقعا چیست؟

مراجع: نه واقعا، اما این روزها دارم می­شنوم که دیگران در مورد آن حرف می­زنند و می­گویند می­تواند آدم را مریض کند و بعد از این مریضی میمیری.

مشاور: خب اچ ای وی ویروسی است که وارد جریان خون می­شود و سپس در تمام بدن گردش پیدا می کند و به سلول های خاصی در بدن که بخشی لز دستگاه ایمنی هستند حمله می کند. دستگاه ایمنی یک عبارت کلی است که توصیف می کند بدن چگونه از خود در برابر مواد خارجی که به آن حمله می کنند و موجب بیماری یا عفونت می شوند دفاع می کند. بعضی مردم ممکن است سال ها مبتلا به اچ ای وی باشند، اما بیمار به نظر نرسند یا احساس بیماری نکنند. اما ایدز فرق می کند چون زمانی آشکار می شود که مدتی از ابتلای شما به اچ ای وی گذشته است. ایدز زمانی رخ می دهد که دستگاه ایمنی درهم شکسته و فرد بیمار می شود. آیا این توضیح موضوع را روشن تر کرد؟

مراجع: بله فهمیدم

مشاور: برای اطمینان از اینکه فرد اچ ای وی دارد و اینکه آزمایش صحیح است، چیزی به اسم دوره پنجره وجود دارد. یعنی مدتی طول می کشد تا بدن فرد به اچ ای وی پاسخ دهد و بتوانیم آن را در آزمایش خون تشخیص دهیم. این زمان بین 3 تا 6 ماه متغیر است.

مراجع: خب چگونه آزمایش را انجام می دهید؟

مشاور: فقط مقداری از خون شما را می گیریم و به آزمایشگاه می فرستیم.

مراجع: چه کسان دیگری غیر از شما از نتیجه آزمایش مطلع می شوند؟

مشاور: ما باور داریم که نتیجه آزمایش خیلی مهم است. بنابراین برای تمام مراجعان یک شماره رمز داریم. فقط کسانی که اینجا کار میکنند نتایج را خواهند دانستاما اجازه ندارند در مورد آن با کسی صحبت کنند. اگر اچ ای وی داشته باشید چه واکنشی خواهید داشت؟

مراجع: خب خوشحال نخواهم بود اما تاکنون هیچ آزمایشی مثل این نداشته ام، بنابراین واقعا نمیدانم چه حسی خواهم داشت؟

مشاور: اگر آزمایش ها نشان دهدکه واقعا اچ ای وی دارید، پیداکردن حس افسردگی خیلی شایع است، بنابراین می خواهم بدانید ما اینجا مشاوره را برای همه مراجعان فراهم می کنیم و خوشحال می شویم با شما در مورد همه نگرانی های تان صحبت کنیم. حالا اگر امروز آزمایش را انجام دهید جواب آن ظرف دو هفته برخواهد گشت.

مراجع: بسیار خب، می توانم بیایم مشکلی نیست.

نظرات کاربران
رها
1399/05/17
خسته نباشید ... عذر میخوام ک اینطوری آغاز میکنم ی چیزی مدتیه فکر من رو خیلی مشغول کرده ... من چند ماه پیش نامزد داشتم... ایشون اهل هیچ نوع اعتیادی نبود و با سرنگ هیچ ارتباطی نداشت با دوست دخترای قبلیش سکس از مقعد داشته تو دوران نامزدی ما عمل دخول نداشتیم ولی ی بار اب منیش رو الت تناسلیم ریخت الان نزدیک به 4ماهه نامزدیمون ب هم خورده و6ماهه از او اتفاق میگذره اما من میترسم نکنه ایدز داشته و جزِيیات روابط قبلیشم نمیدونم شاید به من راست نگفته باشه ... میترسم ازمایشم بدم علایم های اولیه هم که گفته شده نداشتم...تورو خدا کمکم کنید اگه ایدز داشته چقد احتمالش هست ک گرفته باشم ... لطفا جوابمو بدین و ممنون