آغاز به کار کارگاه هم اندیشی کارشناسان پیشگیری از ایدز استان ها

آغاز به کار کارگاه هم اندیشی کارشناسان پیشگیری از ایدز استان ها

آغاز به کار کارگاه هم اندیشی کارشناسان پیشگیری از ایدز استان ها

کارگاه سه روزه با محوریت هم اندیشی کارشناسان پیشگیری از ایدز استان ها در محل هتل شیان تهران آغاز به کار کرد. این کارگاه سه روزه 7 لغایت 9 مهرماه در حال برگزاری است.

کارگاه هم اندیشی کارشناسان پیشگیری از ایدز

روز اول، کارگاه راس ساعت 9 صبح با تلاوت آیاتی چند از قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز گردید.

در ابتدا سرکار خانم شهناز شیبانی مدیر پروژه پیشگیری از ایدز صندوق جهانی در سازمان بهزیستی، ضمن خیر مقدم و خوش آمد گویی به میهمانان توضیح مختصری در مورد پروژه صندوق جهانی ایدز ارائه نمودند. سپس جناب آقای دکتر مجید رضازاده، رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد و دبیر کمیته پیشگیری و کنترل ایدز سازمان بهزیستی کشور مروری بر پروژه پیشگیری از ایدز صندوق جهانی داشتند و اقدامات صورت گرفته توسط سازمان بهزیستی را در این پروژه عنوان کردند. ایشان مواردی چون فقر، اعتیاد، مسائل خانواده ها و روابط پرخطر را از جمله عوامل انتقال ایدز در ایران برشمردند. وی با اشاره به آخرین آمار اعلام شده از HIV/AIDS در کشور گفت: تا اول تیرماه سال جاری   26556 مورد اچ ای وی در کشور ثبت شده است که البته آمار تخمین زده شده برای مبتلایان به ایدز بین 80 تا 100 هزار نفر هستند.

دکتر مجید رضازاده

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد گفت: اجرای برنامه های کاهش آسیب در کشور موفق بوده و از 70درصد به 50 درصد کاهش پیدا کرده است ولی در روابط جنسی آمار 12.3 درصد 33.2 درصد به رسیده که نشانه رشد روابط پرخطرجنسی است.

در ادامه جناب آقای بالاسوبرامانیام مورالی معاون برنامه توسعه سازمان ملل متحد در ایران ضمن تبریک به آقای دکتر رضازاده به خاطر منصوب شدن به عنوان معاون سازمان بهزیستی نسبت به همکاری بیشتر ابراز امیدواری کردند و به خاطر همکاری های چندساله و خیلی مثبت  ایران و سازمان بهزیستی تشکر کردند.

کارگاه هم اندیشی کارشناسان پیشگیری از ایدز

وی عنوان کرد: برنامه صندوق جهانی مبارزه با ایدز، مالاریا و سل تقریبا 70 درصد برنامه های UNDP را تشکیل می دهد و برنامه HIV بزرگترین برنامه UNDP به شمارمی رود.

ایشان اذعان داشت: همکاری در این زمینه از سال 2007 با بهزیستی شروع شده و خیلی موفق بوده است. این همکاری ها در راند 2 شروع شد و در راند 8 ادامه پیدا کرد. سهم سازمان بهریستی کشور در راند 2، 1.5 میلیون بود که در راند 8، به 9 میلیون دلار رسید.

در راند 8 سازمان ملل به صورت مستقیم و بدون واسط با بهزیستی کار می کند که نقطه بسیار مثبتی است.

ایران خواهد توانست برای راند بعدی هم اقدام نماید که نیازمند پروپوزال قوی است و این خبری خوشی برای آینده است.

از جمله مشکلاتی که وجود دارد:

  1. حساسیت های سیاسی و اجتماعی و انگ و تبعیض

  2. مشکلات Outreach  برای دسترسی به گروه هدف و همچنین حجم زیاد کار

  3. کارشناسان پیشگیری استان ها با NGO هایی کار می کنند که تعدادشان کافی نیست

  4. ماهیتی که همه پروژه های بین المللی دارند این است موقع هماهنگی با سازمان ها مربوطه، قوانین مختلفی وجود دارد که این کار را سخت می کند.

بعد از پذیرایی و استراحت، نمایندگان استان های فارس، کرمانشاه، تهران و سیستان و بلوچستان به بیان گزارش فعالیت بخش پیشگیری از ایدز استان خود پرداختند و موانع و مشکلات استان خود را در این زمینه بیان کردند.

بعد از نهار و نماز، سرکار خانم ناهید مدرسی به عنوان کارشناس کمیته پیشگیری از ایدز به صورت مفصل فرم های مالی و فنی را برای حاضرین توضیح دادند.