موضوع: اخبار

HIV ارمغان نامیمون داروهای مشتق از پلاسمای وارداتی

HIV ارمغان نامیمون داروهای مشتق از پلاسمای وارداتی

رییس جدید سازمان انتقال خون با بیان اینکه در زمینه صنعت پلاسما قصه غم‌باری داریم از تدوین و آماده‌سازی برنامه اجرایی در راستای ساماندهی صنعت پلاسما خبر داد.

به گزارش خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علی‌اکبر پورفتح‌اله در مراسم معارفه خود به ریاست سازمان انتقال خون با بیان اینکه دورنمای پروسه انتقال خون از رگ تا رگ بیمار در کشور کاریکاتوری است، عنوان کرد: هر چند در احراز شاخص‌های انتقال خون در دنیا موفق عمل کرده‌ایم، اما در زمینه چرخه دوم انتقال خون که مربوط به مصرف خون در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است در جایگاه نامناسبی در جهان قرار داریم.

پورفتح‌اله که طی سال‌های 79 تا 84 نیز ریاست سازمان انتقال خون را بر عهده داشت، گفت: در زمان معارفه خود در سال 79 نیز اعلام کردم که شعار سازمان انتقال خون تحت عنوان «اهدای خون، اهدای زندگی» را به «اهدای خون سالم، اهدای زندگی» تبدیل خواهم کرد، اکنون طی مدیریتم در سازمان انتقال خون تلاش می‌کنم تا طب انتقال خون به آرزوی دیرینه خود که رسیدن به «خطر صفر» در زمینه انتقال بیماری‌ها است، دست یابیم.

روایت رییس جدید سازمان انتقال خون از قصه غم‌بار صنعت پلاسما

وی با بیان اینکه در زمینه صنعت پلاسما قصه غم‌باری داریم، عنوان کرد: از بعد علمی تمام مقررات دنیا تاکید دارند که نباید اجازه ورود و جابجایی پلاسما از کشوری به کشور دیگر به علت چالش بیماران نوظهور صادر شود. این در حالی است که در سال گذشته 220 میلیون دلار صرف واردات داروهای مشتق از پلاسما به کشور شد.

رییس جدید سازمان انتقال خون با بیان اینکه داروهای مشتق از پلاسما، HIV را برای ما به ارمغان آوردند، اظهار کرد: تحقیقات ثابت کرده‌اند که واریانت و ژنوتایپ ویروس HIV و هپاتیت C در بیماران تالاسمی که مصرف‌کننده داروهای تولید داخل بوده‌اند، با ژنوتایپ مصرف‌کنندگان داروهای خارجی متفاوت بوده است.

پورفتح‌اله ادامه داد: علی‌رغم اینکه حائز شاخص‌های برتر در زمینه انتقال خون هستیم و به عنوان مثال در حال حاضر با شاخص 27 اهداکننده در هر هزار نفر روبرو هستیم، اما باید وضعیت پلاسما را ساماندهی کنیم که این مهم می‌تواند با همکاری سایر بخش‌ها گسترش یابد. به هر حال صنعت پلاسما سودآور است و می‌تواند ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشد.

تدوین و آماده‌سازی برنامه اجرایی در راستای ساماندهی صنعت پلاسما

وی با اشاره به تدوین و آماده‌سازی برنامه اجرایی در راستای ساماندهی صنعت پلاسما، عنوان کرد: با همکاری مجموعه انتقال خون و انجمن‌های مرتبط، برنامه راهبردی انتقال خون را نیز تدوین و برای اجرای آن تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم.

رییس جدید سازمان انتقال خون در ادامه به ضرورت توجه به اقتصاد انتقال خون تاکید کرد و گفت: ادبیاتی در کشور ما رایج شده است که بر مبنای آن عنوان می‌شود چون خون به صورت رایگان از داوطلبان دریافت می‌شود، باید به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار بگیرد، در صورتی که در سایر کشورهای دنیا این اتفاق نمی‌افتد.

پورفتح‌اله تاکید کرد: اجازه دهید انتقال خون عرصه‌های جدید را تجربه کند و حداقل برای خدمات جدید خود در قبال کیسه‌های خونی هزینه انجام فرآیندها را دریافت کند، چرا که این خود باعث کاهش هزینه‌های درمانی خواهد شد. لازم است در این خصوص سازمان‌های بیمه‌گر وارد عمل شده و هزینه‌های انجام خدمات انتقال خون را تقبل کند تا بیماران نیز متحمل فشار ناشی از پرداخت این هزینه نشوند.

رسیدگی به وضعیت حقوقی پرسنل سازمان انتقال خون در دستور کار

وی در ادامه به وضعیت پرسنل سازمان انتقال خون نیز اشاره کرد و گفت: از بابت پرداخت حقوق و مزایای پرسنل انتقال خون دچار مشکلاتی هستیم و در حال حاضر پزشکانی را در سازمان انتقال خون با حقوق ماهیانه 800 هزار تومان به کار گرفته‌ایم که تاسف‌بار است و اگر وضعیت به همین منوال ادامه یابد، دیگر هیچ پزشکی در سازمان انتقال خون باقی نخواهد ماند.