موضوع: اخبار

بیش از 50 هزار ایرانی از ابتلای خود به ایدز خبر ندارند

بیش از 50 هزار ایرانی از ابتلای خود به ایدز خبر ندارند

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اعلام كرد: حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار ایرانی به دلیل بی علامت بودن بیماری ایدز از بیماری خود اطلاعی ندارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، دكتر عباس صداقت روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: حدود ۲۶ هزار بیمار مبتلا به ایدز در كشور شناسایی شده اند اما براساس مدل های ریاضی، برآورد می شود ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر در كشور مبتلا به ایدز باشند. وی با بیان اینكه  آمارهای ابتلا به ایدز در كشور هر سه ماه، یك بار اعلام می شود، اظهار داشت: بیشترین موارد ابتلا به ایدز در كشور ناشی از شیوع آن از طریق اعتیاد تزریقی است و برغم آنكه در دهه گذشته اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده اما همچنان اغلب موارد ایدز از این طریق بروز پیدا می كند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: با وجودی كه سرعت شیوع ایدز از طریق اعتیاد تزریقی كم شده است اما هم اكنون روانگردان ها و شیشه تهدید دیگری برای گسترش ایدز در كشور هستند. 
صداقت با اشاره به افزایش شیوع ایدز در بین زنان كشور، گفت: اغلب مبتلایان به بیماری ایدز را جوانان تشكیل می دهند بطوریكه ۵/۴۶ درصد از مبتلایان به ایدز در گروه سنی ۲۵ تا ۳۶ سال قرار دارند. وی یادآور شد: ایدز مشخصه بالینی خاصی ندارد بنابراین ما بر راه های پیشگیری از ایدز به ویژه در میان جوانان تاكید داریم.