شایع ترین علایم عفونت های آمیزشی

شایع ترین علایم عفونت های آمیزشی

عفونت های امیزشی

طیف عفونت هایی که از راه جنسی منتقل می­شود از یک تحریک ساده و قابل درمان تا یک بیماری جدی که می­تواند منجر به نازایی و حتی مرگ شود متفاوت است. عفونت های آمیزشی شایع عبارت است از هرپس و زگیل تناسلی و کلامیدیا و سوزاک و سیفلیس و هپاتیت و غیره. بسیاری از عفونت های منتقل شونده از راه جنسی هیچ علامت یا نشانه مشخصی ندارد.

شایع ترین علایم عفونت های آمیزشی کدام است؟

1. ترشح غیر معمول از الت تناسلی مردان یا واژن

2. احساس سوزش و التهاب و فشار موقع ادرار کردن

3. اسهال مداوم یا راجعه

4. جوش های بدون خارش در کف دست ها یا کف پاها

5. درد هنگام مقاربت یا درد در ناحیه تحتانی شکم (در زنان)

6. خارش یا تحریک در ناحیه تناسلی یا/ناحیه مقعدی

7. زخم و تاول وجراحت و زگیل یا جوش در ناحیه تناسلی یا/ناحیه مقعدی

حضور سایر عفونت های آمیزشی به خصوص اگر به صورت زخم های باز باشد خطر ابتلا و انتقال اچ آی وی را هم در مردان و هم در زنان افزایش می­دهد. این عفونت عموما ناشی از رابطه جنسی حفاظت نشده با افراد متعدد مبتلا است. اگر کسی مبتلا به هرپس فعال یا شانکر یا سیفلیس و بیماری های دیگر از این قبیل که همراه زخم باز هستند باشد اچ آی وی میتواند خیلی راحت تر در بافت نفوذ کرده و وارد جریان خون شود. عفونت های آمیزشی التهاب ایجاد می­کنند که به معنی فرستاده شدن سلول های  تی(که با عفونت می جنگند) به ناحیه برای مقابله با عفونت است. به دنبال ابتلای فرد به عفونت اچ آی وی برخی از سلول های تی حامل اچ آی وی خواهند بود که می­تواند میزان حضور اچ آی وی در مجرای تناسلی را افزایش دهد. چنین شرایطی خطر انتقال ویروس را بزرگتر می­کند. اگر فرد دیگر(شریک جنسی) هم یک بیماری آمیزشی داشته باشد خطر حتی بیشتر می­شود.

زن ها به دلایل مختلف از جمله  به علت ساختار زیست شناختی شان عموما به عفونت هایی که از راه جنسی منتقل می­شود و به دنبال آن به اچ آی وی آسیب پذیر هستند. در زنان سطح وسیع تری (از ناحیه تناسلی) بالقوه در معرض عفونت قرار می­گیرد: واژن و گردن رحم. همچنین تجمع اچ آی وی در مایع منی بیشتر از واژن ودهانه گردن رحم است.

زنان اغلب نشانه های عفونت آمیزشی را تجربه نمی­کنند و بنابراین به دنبال درمان نمی روند. برای زنانی که نشانه هایی دارند ممکن است انگ حضور در درمانگاه عفونت های آمیزشی انقدر زیاد باشد که به دنبال درمان نروند .این عفونت های درمان نشده زنان را به عفونت اچ آی وی آسیب پذیر تر هم میکند .زنان ممکن است یک عفونت خفیف را بیماری امیزشی ندانند چون خود را در معرض خطر نمیدانند ممکن است متوجه نباشند که شریک جنسیشان خارج از رابطه زناشویی درگیر رفتار جنسی شده که هردو انها را در معرض خطر قرار میدهد.