موضوع: اخبار

ایدز بیماری بدون نشانه؛ بی اطلاعی 70 هزار ایرانی از ابتلا به اچ ای وی

ایدز بیماری بدون نشانه؛ بی اطلاعی 70 هزار ایرانی از ابتلا به اچ ای وی

كارشناسان برآورد می كنند كه تعداد مبتلایان به ایدز بیش از ۹۳ هزار نفر باشد به آن معنا كه حدود ۷۰ هزار نفر از ابتلای خود به بیماری ایدز آگاه نیستند. ظاهر فرد نشان دهنده ابتلا به ویروس ایدز نیست و تنها راه تشخیص، انجام آزمایش خون از نظر داشتن ویروس اچ آی وی است. مشاوره و آزمایش اچ آی وی، هم در پیشگیری و هم در مراقبت و درمان، اهمیت دارد. 

 اچ آی وی یا ایدز چیست؟ 

ایدز بیماری است كه توسط ویروسی به نام اچ‌آی‌وی (ویروس نقص ایمنی انسانی) ایجاد می‌شود. این ویروس به تدریج قدرت دفاعی بدن را ضعیف می‌كند به طوری كه فرد به انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها مبتلا شده و در نهایت منجر به مرگ می‌شود. از زمان ورود اچ‌آی‌وی به بدن، تا شروع بیماری ایدز ممكن است بیش از ۱۰ سال طول بكشد. در این مدت فرد ظاهرا سالم بوده، می‌تواند به كار و فعالیت خود ادامه دهد. ولی احتمال انتقال ویروس به دیگران وجود دارد. از زمان ورود ویروس به بدن تا زمان تشخیص با آزمایش خون، ممكن است چند هفته تا چند ماه طول بكشد كه به این مدت دوره پنجره گفته می‌شود. در این زمان برغم منفی بودن آزمایش، امكان انتقال ویروس وجود دارد. 

ویروس اچ آی وی چگونه وارد بدن می شود؟ 

تماس جنسی با فرد مبتلا بدون استفاده از وسایل جلوگیری، استفاده مشترك از وسایل تزریق و یا سایر ابزار تیز و برنده مثل تیغ و سوزن خال‌كوبی، انتقال خون و فرآورد‌ه‌های خونی آلوده و انتقال از مادر مبتلا به نوزاد طی حاملگی، زایمان و شیردهی از مهم ترین راه های انتقال ویروس ایدز به شمار می روند. 

آیا لازم است افراد مبتلا به اچ آی وی جدا نگهداری شوند؟ 

ویروس اچ آی وی از طریق تماس‌های معمولی مثل دست دادن، در آغوش گرفتن، روبوسی كردن، عطسه و سرفه كردن، استفاده از ظروف و وسایل غذاخوری مشترك، استفاده از استخر و توالت و حمام مشترك و نیش حشرات منتقل نمی‌شود. افراد مبتلا نیاز به حمایت و همدلی جامعه دارند بنابراین با پرهیز از انگ و تبعیض همه باید از آموزش، پیشگیری و درمان ایدز بهره‌مند شوند. آنچه ما را در معرض خطر قرار می‌دهد رفتارهای پر‌خطر مانند روابط جنسی محافظت نشده و اعتیاد تزریقی است و زندگی در كنار افراد مبتلا درصورت رعایت موارد بهداشتی، هیچگونه خطری ندارد. 

چگونه از خود در برابر ویروس ایدز محافظت كنیم؟

با خویشتن‌داری در زمان تجرد، وفاداری به همسر، استفاده از وسایل جلوگیری در تماس جنسی با شریك جنسی مبتلا یا مشكوك به ابتلا، پرهیز از مصرف مواد مخدر یا محرك و عدم استفاده مشترك از وسایل تیز و برنده مثل تیغ اصلاح، سوزن خالكوبی و وسایل تزریق می توان خود را در برابر ویروس ایدز محافظت كنیم. باید توجه داشت كه مصرف مواد مخدر، الكل، مواد محرك و روان‌گردان شامل تركیبات آمفتامینی (شیشه، كراك و اكستاسی) قدرت تصمیم‌گیری فرد را برای پرهیز از رابطه جنسی حفاظت نشده مختل می‌كند. 
پیشگیری از انتقال ویروس به نوزاد با مصرف داروهای ضد ویروس در طی دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان در مادران مبتلا از دیگر راه های حفاظت از ابتلا به بیماری ایدز كودكان است. 

چه خدماتی در رابطه با ویروس ایدز در كشور وجود دارد؟ 

اگر مشكوك به ابتلای خود یا همسرتان هستید یا درصورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره ایدز می توان به نزدیك‌ترین مركز مشاوره بیماری‌های رفتاری محل سكونت خود مراجعه كرد. در این مراكز تمام خدمات شامل آموزش، مشاوره، آزمایش ویروس اچ آی وی و ارایه وسایل پیشگیری از انتقال بیماری به صورت رایگان و با حفظ رازداری ارایه می‌شود.

مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت نظارت دانشگاه‌های علوم پزشكی در سراسر كشور فعالیت كرده و دسترسی همه افراد به این مراكز به راحتی امكان پذیر است. تاكنون در بیشتر شهرستان های كشور حداقل یك مركز یا پایگاه مشاوره بیماری‌های رفتاری راه اندازی شده است. 
اگر چه در حال حاضر درمان قطعی كه ویروس را از بین ببرد وجود ندارد، اما درمان‌های موجود می‌تواند بیماری را تحت كنترل در آورده و كیفیت زندگی افراد را بهتر كنند. علاوه بر آن مصرف داروی ضد ویروس ایدز توسط مادر مبتلا در طی دوران بارداری و زایمان، خطر انتقال ویروس به نوزاد را كاهش می‌دهد. دسترسی به این داروها بصورت‌ رایگان برای تمام بیماران نیازمند در مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری فراهم است. آدرس و شماره تلفن مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری تحت نام مراكز مشاوره ایدز درهر شهرستان از طریق سامانه ۱۱۸ قابل دستیابی است.