موضوع: اخبار

اعنیاد زنان به مواد مخدر و بیماری های غیر قابل درمان

اعنیاد زنان به مواد مخدر و بیماری های غیر قابل درمان

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، برخی كارشناسان می گویند برخی مردان معتاد برای آنكه در موقع استعمال مواد مخدر همنشینی داشته باشند، از سرزنش و انتقاد همسر خود بكاهند و در موقع تنگدستی و عدم تمكن مالی برای تهیه مواد مخدر، زنان را به كارهای ناپسند و نامشروع نظیر گدایی، فروش مواد مخدر و خودفروشی بكشانند، آنها را معتاد می‎كنند. گاه برخی مردان معتاد، دختران كم سن و سال خود را به ازدواج با افراد مسن و ثروتمند مجبور می كنند و یا به انجام كارهای سخت وامی‎دارند.

 نارضایتی از زندگی زناشویی

برخی از زنانی كه از زندگی زناشویی خود، راضی نیستند و احساس می كنند كه راهی برای بازگشت ندارند، بیشتر در معرض خطر اعتیاد هستند. به طور نمونه دختر كم سنی كه پدرش برای رهایی از مخارج زندگی، او را مجبور به ازدواج با فردی می‎كند كه از نظر سنی بزرگتر است، شغل و تحصیلات مناسبی ندارد، در این صورت، تنفر بیش از اندازه از شوهر، او را وادار می كند كه به جای دلبستن به زندگی و انجام نقش های خویش و اظهار عشق و علاقه به شوهر، جذب گروه های منحرف و معتاد شود و به انگیزه های مختلفی از جمله تقلیل ناراحتی های روحی و روانی، رهایی از فشار زندگی و جبران نارضایتی از ارتباط جنسی با شوهر، به سوی كسب لذت های جایگزین نظیر مصرف مواد مخدر كشیده ‎شود.

همچنین زنانی كه در زندگی قبلی و فعلی خود مورد بدرفتاری و خشونت همسر قرار گرفته اند، ممكن است برای غلبه بر درد، اضطراب و ترس ناشی از آن، مواد مخدر مصرف كنند. یكی از مضرات مواد مخدر این است كه فرد پس از تجربه اولین مصرف، وابستگی و نیاز بسیار شدید برای مصرف دوباره این مواد پیدا می كند و بیشتر این زنان مصرف كننده تصور می كنند كه استفاده از مواد مخدر، آرامش از دست رفته را به جسم و روحشان بازمی گرداند اما غافل از اینكه این افراد باید بهای سنگینی را برای بدست آوردن یك لحظه آرامش در آینده بپردازند.

این در حالی است كه آنان پس از مدتی از استعمال این مواد، با افسردگی و ناراحتی های روحی و روانی دست و پنجه نرمی می كنند و هزینه درمانشان بیشتر از هزینه تهیه مواد خواهد بود. پزشكان بر این باورند، زنان معتاد بیش از مردان بیماری های مختلف را تجربه می كنند چرا كه اعتیاد در زنان عوارض خطرناك تری نسبت به مردان ایجاد می كند.

تحقیقات ثابت می كند كه فاصله زمانی اولین تجربه مصرف مواد مخدر توسط این قشر تا تزریق دو سال طول می كشد و آنان شش سال زودتر از مردان به ورطه وابستگی به مواد و بیماریها دچار می شوند. زنان مصرف كننده مواد مخدر،‌ فقط به رهایی از وضعیت فعلی خود و خلاص شدن از غم و غصه فكر می كنند اما هیچ گاه به این مساله كه ابتلا به هزاران بیماری خطرناك و آسیب زا در انتظارشان است، فكر نمی كنند.

سرطان های مثانه، گردنه رحم، خونریزی های داخلی، به هم ریختن سیستم گوارش و یك دنیا بیماری از جمله مواردی است كه علائم آنها به مرور در زنان سیگاری و مصرف كننده مواد پدیدار می شود. بر اساس گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر، از یك میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در كشور، ۱۲۵ نفراز آنان را زنان تشكیل می دهند.

همچنین در مقابل هر ۱۰۰ مرد معتاد، هفت زن معتاد وجود دارد و هم اكنون ۵۰ درصد زندانیان زن در رابطه با مواد مخدر و اعتیاد در زندان هستند. بسیاری از زنان معتاد با توجه به حساس بودن سیستم ایمنی شان دچار بیماری های مختلفی از جمله هپاتیت، ایدز، سرطان های تخمدان، دهانه رحم، حنجره و غیره می شوند و به دلیل انگ اجتماعی كمتر به مراكز درمانی مراجعه می كنند.

گزارش سازمان بهداشت جهانی گویای آن است كه سالانه بیش از ۱۰ میلیون زن معتاد دچار بیماری های خطرناك و غیرقابل درمان می شوند.  لقا عوض پور، استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران در این زمینه گفت :تركیبات ناخالص و مواد شیمیایی موجود در مواد مخدر باعث آسیب رسیدن به تخمدان های زنان می شود.


این متخصص بیماری های زنان ادامه می دهد: درد در ناحیه لگن، یبوست ، درد شدید شكم در اثر خونریزی ، تهوع، سوزش سردل، كاهش وزن و بی اشتهایی از علایم سرطان تخمدان است و دخترانی كه قرص‌های روانگردان مصرف می‌كنند، از طریق رفتارهای پرخطر جنسی در معرض ابتلا به بیماری ایدز قرار می‌گیرند.
وی اظهار داشت : میل جنسی در مصرف كنندگان قرص‌های روانگردان ۱۰ برابر می‌شود و از آنجا كه فرد نمی‌تواند نسبت به وضعیت و اطراف خود دید روانی مناسب داشته باشد، قادر به مراقبت از خود در برابر رفتارهای جنسی نیست. این پزشك با بیان اینكه اعتیاد از مهم‌ترین عوامل بروز ایدز شناخته شده است، ادامه داد: هم اكنون شیوع ایدز از طریق اعتیاد تزریقی به سمت اعتیاد به روانگردان‌ها و رفتارهای پرخطر جنسی در حال تغییر است و والدین باید هشیار باشند.
وی تصریح كرد: شناسایی به موقع و درمان انواع اختلالات رفتاری گروه‌های در معرض خطر به ویژه نوجوانان و جوانان در خانواده، مدرسه و سایر نهادهای اجتماعی بارویكرد پیشگیرانه، می‌تواند احتمال بروز رفتارهای بهداشتی پرخطر مانند روابط جنسی از طریق مصرف مواد روانگردان را كاهش دهد.

ابتلا به بیماری های روانی

مهنار خرمی روانپزشك نیز در این زمینه گفت: هرچند در اغلب موارد، بیماری های روحی زمینه ساز اعتیاد زنان است، اما چنانچه فرد قبل از اعتیاد، از سلامت روحی و روانی برخوردار باشد، اعتیاد باز هم می تواند موجب بروز بسیاری از بیماری های روانی باشد.

 ابتلا به بیماری‎های جسمی

وی افزود: احتمال ابتلا به انفاركتوس عضله قلب، سكته مغزی و سرطان لثه و مثانه و سرطان دهانه رحم با مصرف مواد مخدر در زنان افزایش می‎یابد. خرمی اظهار داشت: یكی دیگر از مضرات مواد مخدر در زنان این است كه مصرف این مواد منجر به عوارض سوء در دوران حاملگی و یائسگی زود هنگام می‎شود و احتمال ناباروری، یا باروری دیرهنگام و سقط جنین را افزایش می‎دهد.

ابتلا به بیماری‎های جنسی

وی تصریح كرد: اعتیاد زنان آنها را برای تامین هزینه مواد مخدر به روسپیگری و خودفروشی می كشاند، در نتیجه، اغلب آنان مبتلا به انواع بیماری های جنسی نظیر سفلیس، سوزاك و ایدز هستند. این روانپزشك گفت: اعتیاد ، زنان را آسیب پذیرتر از مردان می كند به همین دلیل لازم است مسوولان توجه بیشتری به رفع مشكلات آنان و فراهم كردن امكاناتی برای آموزش مهارتهای زندگی و پركردن اوقات فراغت بكنند.